Żyjemy w kulturze gwałtu

Rozmowa z Kamilą Ferenc, prawniczką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu.


Kobiety doświadczają przemocy podwójnie. Po raz pierwszy – od swoich oprawców, po raz drugi często ze strony własnego środowiska. Rodzina, znajomi, sąsiedzi, lokalna społeczność – wszyscy ci, którzy powinni wesprzeć, wysłuchać, zrozumieć i pomóc, często nie rozumieją, nie solidaryzują się, oceniają i stają po stronie sprawcy. Bo to „dobry chłopak z sąsiedztwa”.

Kamila Ferenc
Kamila Ferenc

Czym jest „kultura gwałtu”?

Kamila Ferenc: Normalizacją przemocy seksualnej wobec kobiet. To zespół uprzedzeń, stereotypów, poglądów społecznych, które sprawiają że taką przemoc społeczeństwo usprawiedliwia, a często przerzuca odpowiedzialność na ofiarę. To prowadzi do nieskuteczności ochrony przed nią i daremności ścigania jej. Przemoc seksualna staje się niewidzialna.

Jak to się zaczyna?

Od bagatelizowania. Od komentarzy typu „przecież to był komplement, nie znasz się na żartach”? Od tłumaczenia, że dotykanie kobiety czy przekraczanie granicy fizycznej jest „wyrazem sympatii”. Kończy się na tym, że gdy kobieta oskarża mężczyznę o gwałt, to lokalna społeczność staje po stronie „chłopaka z sąsiedztwa”.

Jak to argumentuje?

Na przykład tym, żeby nie marnować mu życia, że to dobry chłopak… Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie są w stanie skonfrontować się z faktem, że w danej społeczności ktoś taki był, a oni nie potrafili tego w porę dostrzec i uchronić kobiety przed gwałtem… W związku z tym to ona musi – symbolicznie, bądź nie – uciekać z tej społeczności. Staje się napiętnowana.

Napiętnowana?

Dzisiaj bycie ofiarą gwałtu to pewna łatka. Jeśli sprawa zostanie upubliczniona, kobietę spotyka często hejt, obwinianie: może prowokowała, może za dużo wypiła… To koncentrowanie się na tym, co kobieta zrobiła nie tak, dlaczego to ona doprowadziła do aktu przemocy. Nie odwrotnie.

Skąd biorą się takie postawy? Przemoc seksualna może spotkać każdą kobietę, czyjąś żonę, matkę, córkę, siostrę…

W Polsce pokutuje patriarchalny wizerunek kobiety. To ta, która musi znosić ciężary, cierpieć, w której życiorys wpisane jest poświęcenie, to „gorsza płeć”… Efektem takiego myślenia jest przekonanie, że kobieta nie zasługuje na szacunek, taki jak mężczyzna, że jej rolą jest praca opiekuńcza, która z jednej strony wszystko podtrzymuje, a z drugiej jest darmową, niewidzialną działalnością, traktowaną jako coś mało prestiżowego… Ma być matką, a z drugiej strony – dziewicą, musi zaspokajać potrzeby mężczyzny, ale nie może być wulgarna i wyuzdana… To całkowite sprzeczności, których wspólnym mianownikiem jest uprzedmiotowienie kobiety. Ona nie decyduje sama o sobie, jej ciało jest kartą przetargową, wizerunkiem, którym się szasta w zależności od poglądów czy środowiska, ale nikt nie zauważa jej jako osoby. Skoro takie poglądy są dość powszechne, post factum ciężko skonfrontować się z odpowiedzialnością za to, co się wydarzyło. Przecież to my jako społeczność bierzemy odpowiedzialność za kulturę i za system, które tworzymy. A ten system nie chroni kobiet.

Dlatego od lat kobiety tkwią w mechanizmach przemocy, nie mają do kogo się zwrócić. Ksiądz sąsiadka… Te osoby nie niosą efektywnej pomocy, nie chcą się „wtrącać”, pocieszają, że „on się zmieni”, tłumaczą, że trzeba przebaczyć.

Dlaczego?

Nie chcemy dostrzec tego, co złe. Jesteśmy zakompleksionym społeczeństwem, które chce mówić tylko o swoich dobrych cechach, nie umie przepracować tych złych. To dlatego trudno nam się skonfrontować z problematyką przemocy.

Jakiego typu przemocy doświadczają kobiety, które zwracają się do Ciebie o pomoc i poradę prawną?

Spektrum jest szerokie. Widzę rosnącą świadomość tego, czym jest przemoc, jakie są jej oblicza. Przemoc zawsze występuje „w pakiecie”, jest wielowymiarowa. Najczęściej to przemoc fizyczna o silniejszym lub słabszym zabarwieniu. Zawsze towarzyszy temu jednak znęcanie psychiczne i pranie mózgu. Ofiara słyszy, że bez partnera nic nie znaczy, nie da sobie rady, że partner jest sensem jej życia, że wszystko co złe, to jej wina, na nic nie zasłużyła, musi się wykazać, jest gruba, głupia… i tak bez końca.

Wyższym poziomem jest manipulacja – wpędzanie kobiety w absurdalną sytuację, z której nie ma wyjścia, doprowadzanie do sytuacji w której niezależnie od tego, jak się stara, zawsze jest źle. Nigdy nie jest w stanie sprostać wymaganiom. Do tego dochodzi przemoc ekonomiczna. Brak samodzielności ekonomicznej kobiet ułatwia stosowanie przemocy wobec nich. Kobieta jest bez wyjścia, nie może uciec. Często namawia się ją wcześniej do odejścia z pracy, opieki nad domem. Jedyne pobory trafiają na konto męża, zaczyna się wydzielanie pieniędzy, bardzo niskich kwot. Jedna z moich klientek dostawała od męża 100 złotych miesięcznie na utrzymanie czteroosobowej rodziny. Inna musiała wpisywać wszystkie wydatki do zeszytu. Jeszcze inna miała wyrzuty sumienia, że „przepuszcza” pieniądze, choć nie było czego.

Kiedy zazwyczaj rodzi się taka przemoc?

Dużo mechanizmów powstaje zaraz na początku, kiedy jeszcze wydaje się, że jest to „książę z bajki”, kiedy jest zaufanie, miłość. Zaczyna się od odsuwania od rodziny, zmuszania do przelewania pieniędzy na konto męża. Potem on np. kupuje samochód na żonę, ale okazuje się, że ona nie może jednak z niego korzystać i musi prosić o pozwolenie na pożyczenie jej własnego auta. Wydzielanie pieniędzy powoduje, że kobiety boją się odejść, bo nie wyobrażają sobie, jak utrzymają się z dziećmi. Wszystko je przeraża. Wynajem mieszkania na komercyjnym rynku, nieściągalne alimenty… Więc tkwią w tym nadal, próbują sobie układać życie obok swojego oprawcy. Dochodzi do tego w końcu przemoc seksualna, gwałty małżeńskie…

Czy cokolwiek zmienia się na lepsze?

Rośnie świadomość. Wiele zmienił ruch Me too. Kobiety zaczęły się ujawniać, dochodzić sprawiedliwości. Często to sprawy sprzed kilkunastu lat – dzisiaj niektóre ofiary są bliskie wieku emerytalnego. Pewne pozytywne zmiany widać na przykładzie popkultury. Mniej w niej seksistowskich tekstów. Ale wciąż nie można powiedzieć, że sytuacja jest dobra.

Czego zatem brakuje?

Wciąż nie ma systemowej pewności, że to będzie działało – że np. kobieta zgłosi akt przemocy i automatycznie uzyska pomoc i wsparcie. Państwo działa tu bardzo słabo. Wyręczają je jedynie organizacje pozarządowe.

Fakt, są też zmiany proceduralne. W kwestii zgwałcenia, w 2015 roku zmieniono procedurę tak, żeby tylko raz trzeba było zeznawać, bez konfrontacji ze sprawcą. Ale co z tego, jeśli potem przesłuchania trzeba powtarzać, bo np. nie uczestniczył w nich obrońca, ponieważ nie było jeszcze postawionych zarzutów. W niektórych sądach wciąż brakuje „niebieskich pokoi”, gdzie takie przesłuchania powinny się odbywać. W 2020 r. Zbigniew Ziobro zainicjował dodanie do Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o Policji i ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych przepisów, które pozwalają funkcjonariuszom policji i żandarmerii wojskowej nakazać sprawcy przemocy natychmiastowe opuszczenie mieszkania zajmowanego razem z pokrzywdzoną, czyli mówiąc potocznie: wyeksmitować sprawę w trybie pilnym. Ale co z tego, jeśli nikt z tego nie korzysta? Ile słyszałam historii o tym, że policja przyjeżdża na interwencję i rozkłada ręce, mówiąc, że „nic nie mogą zrobić”. W tej sytuacji pogarszają tylko sprawę, bo kobieta zostaje z jeszcze bardziej wkurzonym agresorem.

Czego najbardziej brakuje? Myślę, że tego, że z góry wciąż nie idzie sygnał: to jest ważne, szkolcie się, pogadajcie z organizacjami pozarządowymi, poznajcie mechanizmy przemocy. To wszystko trzeba zrozumieć, nauczyć się, pojąć że to jest ważny problem. A w Polsce uważa się, że to „sprawa rodzinna”: zwykła kłótnia, obie strony na pewno są winne, na pewno ona jest upierdliwa i go sprowokowała, jak świat światem ludzie się tłukli i żyją…

Empatia jest wyjątkiem?

Skrzywdzonym kobietom nie oferuje się nawet podstawowej pomocy. Ofiara przychodzi na komisariat i godzinami oczekuje na możliwość złożenia zeznań. Przecież to nie może tak wyglądać. Ona natychmiast powinna otrzymać pomoc, także psychologiczną. Nie można ofiary gwałtu wypytywać na komisariacie o szczegóły zdarzenia. Deficyty systemu można wymieniać bez końca.

Od czego trzeba zacząć, aby kobiety czuły się bezpieczne we własnym domu – tym rodzinnym i tym, rozumianym szerzej – jako państwo?

W Polsce reaguje się na przemoc dopiero, jak ucierpią dzieci czy kobieta zostanie skatowana. Wcześniej lekceważy się wszystko i umniejsza. „Przemoc emocjonalna? To jakiś żart?”

Zaczęłabym od szkoleń dla funkcjonariuszy i dla lekarzy. Ten ostatni, gdy widzi siniaki u osoby która przychodzi na obdukcję, powinien natychmiast założyć niebieską kartę i wezwać policję. Ale powinien też porozmawiać z kobietą, zapytać, czego potrzebuje. Powinien skierować ją do bezpłatnej pomocy psychologicznej, a ta powinna być dostępna bez kolejki.

Każdy policjant musi znać procedurę postępowania z ofiarą gwałtu, zabezpieczać odpowiednio dowody, wiedzieć jak rozmawiać z pokrzywdzoną. Potrzebne tu są szkolenia z pracownikami organizacji pozarządowych. Trzeba upowszechniać bezpłatną pomoc prawną dla kobiet. One nie wiedzą, jak np. napisać pismo procesowe. Za mało wciąż jest schronisk dla kobiet z dziećmi. To oczywiście niesprawiedliwe, że to kobieta musi uciekać od męża, ale w dzisiejszych realiach to czasem kwestia przeżycia nocy.

W jakiej perspektywie coś może się zmienić? To kwestia wymiany ekipy rządzącej, czy raczej zmiany pokoleniowej?

Wszystkiego. Obecna władza wręcz aktywnie zabiega o zmianę paradygmatu przemocy wobec kobiet i ugruntowuje mechanizmy, które jej sprzyjają. Sprzyja wypowiedzeniu konwencji stambulskiej, promuje wizję rodziny która z automatu jest nietykalna w której przemoc nie ma miejsca. Mężowie nie biją przecież żon, rodziny są idealne i szczęśliwe.

Do tworzenia prawa zaprasza się Ordo Iuris i padają tu straszne propozycje, które na szczęście, gdy nagłośnią je media, przepadają. Ale może za chwilę jednak uchwalą, że pierwsze uderzenie nie jest przemocą, że jest dopuszczalne tak, jak w Rosji?

Władza nie powinna przeszkadzać, powinna aktywnie angażować się w przeciwdziałanie przemocy. Co jeszcze? Nie wiem. Czuję bezsilność widząc, jak głęboko zakorzeniona jest pogarda wobec kobiet w tak wielu wymiarach – czy to chodzi o standardy okołoporodowe czy dostęp do aborcji, czy przemoc domową, czy równość płac. Nie umiem tego rozbroić czy zrekonstruować przy pomocy jakichś racjonalnych argumentów. To naprawdę wysoki poziom absurdu i zła.

rozmawiała Dominika Rafalska

fot. Sydney Sims/ Unsplash, Marta Paczkowska


Dominika Rafalska – doktor nauk humanistycznych, absolwentka enologii na UJ, dziennikarka, redaktorka, badaczka historii najnowszej. Sekretarz redakcji „Res Publiki Nowej”.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa