Europa na krawędzi

Jesienią 2023 r. Fundacja Res Publica rozpoczęła cykl dyskusji o polskiej perspektywie na polityki europejskie pod tytułem „Europa na krawędzi”. To powrót do wspólnej debaty o miejscu i roli Polski w Europie. Projekt realizujemy w czterech polskich miastach: Przemyślu, Sosnowcu, Radomiu i Elblągu oraz w formule podcastu obywatelskiego.

Rozmawiamy o miejscu i roli Polski w Europie z perspektywy najważniejszych wyzwań stojących przed osobami na co dzień działającymi w kręgach politycznych, społecznych, kulturalnych, dziennikarskich. Naszą ambicją jest podniesienie głosu Polski lokalnej na wyższy poziom w dyskusji o przyszłości Europy.

Od 2024 roku prowadzącymi są Magdalena Góra, doktor habilitowana nauk politycznych, Instytut Studiów Europejskich, Uniwersytet Jagielloński, oraz Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight, prezes Fundacji Res Publica.

W 2023 roku prowadzącymi byli Agnieszka Homańska i Wojciech Przybylski

 

Sosnowiec, 25 marca 2024

Ostatnie wydarzenie z cyklu „Europa na Krawędzi” odbyło się w Sosnowcu w Restauracji Warszawskiej i Hotelu Centrum. W debacie pt. „Gospodarka czy geopolityka? Co ważniejsze dla UE?” udział wzięli: Elżbieta Bieńkowska, Adam Jasser i Wojciech Przybylski. Ciekawe głosy w dyskusji padły m.in. ze strony Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta, a także Wicemarszałkini Województwa Śląskiego Anny Jedynak-Rykały.

Fot. Jacek Karaczun

Elbląg, 13 lutego 2024

Kolejne spotkanie w Elblągu zorganizowaliśmy 13 lutego. W trakcie debaty „Czy pokój z Rosją w Europie jest możliwy?”, udział wzięli Wojciech Przybylski i Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Partnerem spotkania była Biblioteka Elbląska.

Fot. Dominik Żyłowski

Elbląg. 4 grudnia 2023

Wojciech Przybylski i Agnieszka Homańska, razem z ekspertką Martą Prochwicz-Jazowską, menadżerką programową w warszawskim biurze German Marshall Fund of the United States, wzięli udział w rozmowie na temat bezpieczeństwa i potencjału militarnego Europy. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Elbąskiej przy ul. Świętego Ducha 3-7.

Radom, 24 listopada 2023

Drugie spotkanie odbyło się w Radomiu, gdzie razem z Beatą Jaczewską, byłą wiceminister środowiska, rozmawialiśmy o zielonej demokracji i sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wydarzenie odbyło się 24 listopada w radomskiej Resursie Obywatelskiej.

Fot. Dominik Musiałek 

Przemyśl, 9 listopada 2023

Pierwsze spotkanie o tym jak migracje zmienią Europę z perspektywy Przemyśla odbyło się 9 listopada 2023 r. w Domu Ukraińskim w Przemyślu i 10 listopada w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Gość specjalny spotkania: Ewa Moncure, była rzeczniczka Frontexu.

Rozmawialiśmy o zjawisku migracji w Europie i politykach integracyjnych, o tym, jak uchodźcy i uchodźczynie zmienili miasto, i co z tego wynika dla krajowej i regionalnej sceny politycznej, samorządów, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i edukacji.

Wychodząc od pytania o definicje i granice Europy, omówiliśmy polityki publiczne oraz możliwe scenariusze. Zarejestrowaliśmy obawy dotyczące integracji i oceny sytuacji. Rozmowy będą dostępne wkrótce w naszym podkaście.

***

Projekt jest finansowany ze środków europejskich i składa się z:

  • zamkniętych spotkań dla liderów opinii publicznej i społeczeństwa obywatelskiego;
  • otwartych debat dla szerokiej publiczności, w których wysłuchamy głosów z różnych stron sceny politycznej;
  • podcastu obywatelskiego, w którym głosy zebrane na poziomie lokalnym zestawimy z odpowiedziami polskich polityków i polityków szczebla europejskiego
  • raportu prezentującego polskie perspektywy na polityki europejskie.
Fot. Emilia Moncure