Europa na krawędzi

Jesienią 2023 r. Fundacja Res Publica rozpoczyna cykl dyskusji o polskiej perspektywie na polityki europejskie pod tytułem „Europa na krawędzi”. To powrót do wspólnej debaty o miejscu i roli Polski w Europie. Projekt realizujemy w czterech polskich miastach: Przemyślu, Sosnowcu, Radomiu i Elblągu oraz w formule podcastu obywatelskiego.

Rozmawiamy o miejscu i roli Polski w Europie z perspektywy najważniejszych wyzwań stojących przed osobami na co dzień działającymi w kręgach politycznych, społecznych, kulturalnych, dziennikarskich. Naszą ambicją jest podniesienie głosu Polski lokalnej na wyższy poziom w dyskusji o przyszłości Europy.

Projekt prowadzą Agnieszka Homańska i Wojciech Przybylski z Fundacji Res Publica.

Zapraszamy na spotkanie w Elblągu, gdzie porozmawiamy o bezpieczeństwie i potencjale militarnym Europy. Dołącz do nas już 4 grudnia o godzinie 17:00 w Bibliotece Elbąskiej przy ul. Świętego Ducha 3-7. W spotkaniu udział wezmą Agnieszka Homańska, Wojciech Przybylski oraz gość specjalny, Marta Prochwicz-Jazowska, menadżerka programowa w warszawskim biurze German Marshall Fund of the United States.

Tym razem, z mieszkańcami Elbląga pochylimy się nad tematem potencjału militarnego Europy. Czy bezpieczna Europa to bezpieczna Polska? Jaką rolę w systemie bezpieczeństwa odgrywamy my – obywatele? Dołącz 4 grudnia!

Zarejestruj się:

Pierwsze spotkanie o tym jak migracje zmienią Europę z perspektywy Przemyśla odbyło się 9 listopada 2023 r. w Domu Ukraińskim w Przemyślu i 10 listopada w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Gość specjalny spotkania: Ewa Moncure, była rzeczniczka Frontexu.

Foto: Emilia Moncure

Rozmawialiśmy o zjawisku migracji w Europie i politykach integracyjnych, o tym, jak uchodźcy i uchodźczynie zmienili miasto, i co z tego wynika dla krajowej i regionalnej sceny politycznej, samorządów, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i edukacji.

Wychodząc od pytania o definicje i granice Europy, omówiliśmy polityki publiczne oraz możliwe scenariusze. Zarejestrowaliśmy obawy dotyczące integracji i oceny sytuacji. Rozmowy będą dostępne wkrótce w naszym podkaście.

Drugie spotkanie odbyło się w Radomiu, gdzie razem z Beatą Jaczewską, byłą wiceminister środowiska, rozmawialiśmy o zielonej demokracji i sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wydarzenie odbyło się 24 listopada w radomskiej Resursie Obywatelskiej.

***

Projekt jest finansowany ze środków europejskich i składa się z:

  • zamkniętych spotkań dla liderów opinii publicznej i społeczeństwa obywatelskiego;
  • otwartych debat dla szerokiej publiczności, w których wysłuchamy głosów z różnych stron sceny politycznej;
  • podcastu obywatelskiego, w którym głosy zebrane na poziomie lokalnym zestawimy z odpowiedziami polskich polityków i polityków szczebla europejskiego
  • raportu prezentującego polskie perspektywy na polityki europejskie.