Jesienią 2023 r. Fundacja Res Publica rozpoczęła cykl dyskusji o polskiej perspektywie na polityki europejskie pod tytułem „Europa na krawędzi”. To powrót do wspólnej debaty o miejscu i roli Polski w Europie. Projekt realizujemy w czterech polskich miastach: Przemyślu, Sosnowcu, Radomiu i Elblągu oraz w formule podcastu obywatelskiego.
Zwieńczającą częścią projektu jest raport, który powstał na bazie rozmów i głosów z debat w powyższych miastach. Przedstawiamy w nim 0siem głównych rekomendacji. Elementem rozwijania opowieści na temat UE powinno być wykorzystanie istniejących struktur i sieci spoza kręgów akademickich. To główna rekomendacja dotycząca przekonania Polek i Polaków o sensie integracji europejskiej płynąca z naszego raportu.
Pobierz raport klikając tutaj: Raport EUROPA NA KRAWĘDZI
Rozmawiamy o miejscu i roli Polski w Europie z perspektywy najważniejszych wyzwań stojących przed osobami na co dzień działającymi w kręgach politycznych, społecznych, kulturalnych, dziennikarskich. Naszą ambicją jest podniesienie głosu Polski lokalnej na wyższy poziom w dyskusji o przyszłości Europy.
Od 2024 roku prowadzącymi są Magdalena Góra, doktor habilitowana nauk politycznych, Instytut Studiów Europejskich, Uniwersytet Jagielloński, oraz Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Visegrad Insight, prezes Fundacji Res Publica.
W 2023 roku prowadzącymi byli Agnieszka Homańska i Wojciech Przybylski
Sosnowiec, 25 marca 2024
Ostatnie wydarzenie z cyklu „Europa na Krawędzi” odbyło się w Sosnowcu w Restauracji Warszawskiej i Hotelu Centrum. W debacie pt. „Gospodarka czy geopolityka? Co ważniejsze dla UE?” udział wzięli: Elżbieta Bieńkowska, Adam Jasser i Wojciech Przybylski. Ciekawe głosy w dyskusji padły m.in. ze strony Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta, a także Wicemarszałkini Województwa Śląskiego Anny Jedynak-Rykały.
Fot. Jacek Karaczun
Elbląg, 13 lutego 2024
Kolejne spotkanie w Elblągu zorganizowaliśmy 13 lutego. W trakcie debaty „Czy pokój z Rosją w Europie jest możliwy?”, udział wzięli Wojciech Przybylski i Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Partnerem spotkania była Biblioteka Elbląska.
Fot. Dominik Żyłowski
Elbląg. 4 grudnia 2023
Wojciech Przybylski i Agnieszka Homańska, razem z ekspertką Martą Prochwicz-Jazowską, menadżerką programową w warszawskim biurze German Marshall Fund of the United States, wzięli udział w rozmowie na temat bezpieczeństwa i potencjału militarnego Europy. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Elbąskiej przy ul. Świętego Ducha 3-7.
Radom, 24 listopada 2023
Drugie spotkanie odbyło się w Radomiu, gdzie razem z Beatą Jaczewską, byłą wiceminister środowiska, rozmawialiśmy o zielonej demokracji i sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wydarzenie odbyło się 24 listopada w radomskiej Resursie Obywatelskiej.
Fot. Dominik Musiałek
Przemyśl, 9 listopada 2023
Pierwsze spotkanie o tym jak migracje zmienią Europę z perspektywy Przemyśla odbyło się 9 listopada 2023 r. w Domu Ukraińskim w Przemyślu i 10 listopada w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Gość specjalny spotkania: Ewa Moncure, była rzeczniczka Frontexu.
Rozmawialiśmy o zjawisku migracji w Europie i politykach integracyjnych, o tym, jak uchodźcy i uchodźczynie zmienili miasto, i co z tego wynika dla krajowej i regionalnej sceny politycznej, samorządów, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i edukacji.
Wychodząc od pytania o definicje i granice Europy, omówiliśmy polityki publiczne oraz możliwe scenariusze. Zarejestrowaliśmy obawy dotyczące integracji i oceny sytuacji. Rozmowy będą dostępne wkrótce w naszym podkaście.
Warszawa, 24 września 2024
Ostatnim spotkaniem, które wieńczyło pracę nad projektem, było wydarzenie zorganizowane 24 września o godzinie 18:00 w siedzibie Res Publiki w Warszawie. W trakcie spotkania zaprezentowaliśmy wnioski z świeżo opublikowanego raportu, który powstał na bazie dyskusji w czterech miastach.
***
Projekt jest finansowany ze środków europejskich i składa się z:
- zamkniętych spotkań dla liderów opinii publicznej i społeczeństwa obywatelskiego;
- otwartych debat dla szerokiej publiczności, w których wysłuchamy głosów z różnych stron sceny politycznej;
- podcastu obywatelskiego, w którym głosy zebrane na poziomie lokalnym zestawimy z odpowiedziami polskich polityków i polityków szczebla europejskiego
- raportu prezentującego polskie perspektywy na polityki europejskie.