ZABOROWSKI: Relacje Polska-USA w 2018

Alternatywne exposé Marcina Zaborowskiego, byłego dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dotyczące relacji ze Stanami Zjednoczonymi w 2018


Stany Zjednoczone pozostają naszym priorytetowym partnerem. Nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa układa się bardzo dobrze. Administracja prezydenta Trumpa wprowadziła w życie decyzje podjęte przez administrację Prezydenta Obamy, dzięki którym mamy znaczna obecność wojsk USA na swoim terytorium. Chcielibyśmy, aby armia USA poczuła się u nas jak w domu, liczebność jednostek rosła, a forma pobytu stawała się stała. Jesteśmy gotowi gościć u siebie nie tylko aktywnych wojskowych, ale rownież ich rodziny.

Bezpieczeństwo jest sprawą fundamentalną w naszych relacjach, ale zależy nam również na tym, aby nasze relacje były głębsze, wsparte o silne aspekty gospodarcze i wspólne wartości. Cieszy nas zwiekszona współpraca w energetyce, nasz gazoport w Świnoujściu jest gotów na przyjęcie większej ilości skroplonego gazu z USA i pełnienia roli huba dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Uważamy USA za czempiona wolności rownież w sferze gospodarczej. Dlatego z niepokojem przyjęliśmy decyje obecnej administracji nałożenia ceł zaporowych na stal z Europy. Wojny handlowe uważamy za głęboko szkodliwe, niszczące tkankę zaufania w naszych relacjach, wzmacniające naszych wrogów i uderzające w dobrobyt gospodarczy. Liczymy na dojście do porozumienia w tej sprawie. Warszawa jest gotowa do kompromisu i będziemy do niego namawiać wszystkie strony tego niepotrzebnego konfliktu.

Zawsze łączyły nas wspólne wartości. Polska jest niezmiernie wdzięczna za wkład USA w odzyskanie naszej niepodległości w 1918 roku i za wsparcie w okresie zimnej wojny. Bez zdecydowanej postawy Prezydenta Reagana zimna wojna zapewne nadal by trwała. Dziś cieszymy się wolnością. Ale groźba autorytaryzmu na świecie nie znika. Liczymy na stanowczą postawę USA w przeciwstawianiu się działaniom Putinowskiej Rosji siejącej chaos i sentymenty antyeuropejskie w UE. Polacy są dumni z przynależności do UE, dzięki której czujemy się bezpieczni i która zapewnia szanse cywilizacyjnego rozwoju.

Niestety tentencje anty-wolnościowe są coraz silniej obecne rownież w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczymy na silny głos i wsparcie USA w przeciwstawianiu się tym zjawiskom. Przyjaźń zobowiązuje również do mówienia twardych rzeczy partnerom, którzy błądzą. USA ma pełne prawo dzielić się z partnerami zaniepokojeniem stanem demokracji w regionie. Liczymy na stałe i konsekwentne wsparcie demokracji i rządów prawa w Europie Środkowo-Wschodniej.

Marcin Zaborowski – politolog, Senior Associate w Visegrad Insight, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz wiceprezes amerykańskiego Instytutu Center for European Policy Analysis

Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, (CC BY-NC 2.0)

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa