Wrocław Global Forum 2011

Wrocław Global Forum 2011 to wyjątkowy przykład współpracy samorządu, polskich i amerykańskich instytucji rządowych, niezależnych organizacji pozarządowych oraz polskich i zagranicznych spółek. Dzięki tej współpracy we Wrocławiu spotka się kilkuset gości z całego świata: byli […]


Wrocław Global Forum 2011 to wyjątkowy przykład współpracy samorządu, polskich i amerykańskich instytucji rządowych, niezależnych organizacji pozarządowych oraz polskich i zagranicznych spółek. Dzięki tej współpracy we Wrocławiu spotka się kilkuset gości z całego świata: byli i obecni prezydenci, premierzy i ministrowie, politycy, dyplomaci i intelektualiści, którzy będą dyskutować o światowej polityce i stosunkach transatlantyckich.

Wrocław Global Forum odbędzie się we Wrocławiu w dniach od 9 do 11 czerwca. Wrocławskie spotkanie otworzy prezydent Bronisław Komorowski, a gościem specjalnym będzie senator John McCain.

Gospodarzem Wrocław Global Forum 2011 jest prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Natomiast współorganizatorami amerykańska fundacja Atlantic Council of United States i miasto Wrocław. W organizację WGF aktywnie zaangażowane są również Ambasada USA w Polsce oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jednak to nie wszystko – w WGF, obok amerykańskiego Atlantic Council, biorą także udział poważne polskie organizacje typu think-tank, takie jak Centrum Stosunków Międzynarodowych, Instytut Spraw Publicznych, PISM – Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, które do organizacji forum wniosły swoją wiedzę oraz kontakty. Dzięki tej współpracy udało się zgromadzić niezwykle ciekawy zestaw gości z całego świata, którzy będą dyskutowali na takie tematy jak Stosunki Europy z USA, Partnerstwo Wschodnie, miejsce Europy Środkowej w światowej gospodarce, oraz przyszłość Białorusi oraz rewolucji w Afryce Północnej.

Mimo że podczas obrad WGF 2011 dominować będą kwestie geopolityki, w forum zaangażowało się wiele znanych polskich i zagranicznych firm. Partnerem technologicznym WGF jest Orange, partnerem merytorycznym Kulczyk Investment, a wśród sponsorów są: Bank Zachodni WBK, KGHM Polska Miedź, Asseco Poland, PKN ORLEN i wiele innych spółek.

“Powoli zaczynamy się uczyć, że firmy odpowiedzialne społeczne to takie, które patrzą poza czubek swojego ‘biznesowego nosa’. Sponsorowanie wydarzeń takich jak WGF to, poza intelektualną przygodą, długofalowa inwestycja w debatę publiczną na temat polityki zagranicznej i stosunków transatlantyckich. Jest to o tyle istotne, że w dzisiejszym świecie polityka zagraniczna to już nie jest wyłącznie domena polityków i dyplomatów. To interesy gospodarcze i współkształtowanie światowej gospodarki, czyli codzienności konsumenta i obywatela.” – powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz dziękując firmom sponsorującym WGF za swój wkład w to przedsięwzięcie.

Wrocław Global Forum po raz pierwszy odbył się w październiku 2010 roku w nowo wtedy otwartym wrocławskim Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej, najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce.

W tym roku oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego i senatora Johna McCaina do Wrocławia przyjadą m.in. premier Mołdawii, Vladimir Filat; polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski; były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, gen. James L. Jones, były amerykański Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Alexander Vershbow, asystent Sekretarza Obrony USA ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

W czasie WGF2011 zostaną też przyznane nagrody Freedom Awards, które otrzymają osoby, które przyczyniły się do rozszerzania wolności i swobód obywatelskich. W tym roku nagrodzeni będą między innymi opozycjoniści z Białorusi oraz Egiptu. Nagrodę otrzyma również senator John McCain.

WGF w mediach społecznościowych

Rozpoczynający się w czwartek 9 czerwca Wrocław Global Forum, dzięki mediom społecznościowym, będzie dostępny nie tylko dla wybranej grupy kilkuset zaproszonych gości. Dostęp do najciekawszych wydarzeń WGF 2011, takich jak choćby wystąpienie senatora Johna McCaina, będą mieli wszyscy internauci.

Przekaz na żywo z Wrocław Global Forum 2011 będzie można oglądać w dwóch miejscach: na stronie Orange.pl, który jest partnerem technologicznym WGF 2011 oraz na stronie Wirtualnej Polski, która z kolei jest patronem medialnym forum.

Internauci będą mogli także czytać i komentować relacje z WGF 2011 na blogu forum, który został stworzony na platformie innego partnera medialnego – Salonu 24.pl. Już dziś można tam przeczytać teksty dziennikarzy, przedsiębiorców i intelektualistów zaangażowanych w Wrocław Global Forum. Blog będzie także wyświetlany uczestnikom WGF na miejscu obrad we Wrocławiu.

Wybrane fragmenty wystąpień na WFG 2011 będzie można obejrzeć na kanale YouTube, a użytkownicy Twittera będą mogli być powiadamiani o najciekawszych wydarzeniach i opiniach o WGF.

Więcej informacji o Wrocław Global Forum 2011 można uzyskać na stronie internetowej. wydarzenia.

Informacja została przygotowana przez Zespół Wrocław Global Forum 2011.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Jeden komentarz “Wrocław Global Forum 2011”

Skomentuj

Res Publica Nowa