Wino lepsze od pączka? Neuroenolożka tłumaczy, jak nasz mózg czasem oszukuje

Rozmowa z dr nauk farmaceutycznych Joanną Chłopicką, bromatologiem, wykładowczynią Uniwersytetu Jagiellońskiego, popularyzatorką wiedzy o neurogastronomii i neuroenologii.


W jaki sposób mózg tworzy smak wina?

Joanna Chłopicka: To jedno z głównych pytań neuroenologii – nauki z pogranicza wiedzy o mózgu i układzie nerwowym, biochemii, psychologii i antropologii. Bada ona to, w jaki sposób nasze zmysły oddziałują na mózg podczas spożywania produktów spożywczych, w tym wina.

Większość osób, na pytanie o to, gdzie odczuwają smak wina, odpowie, że na języku. Tymczasem okazuje się, że odbiera on tylko pobudzenia nerwowe, które z kolei stymulują, znajdującą się w zagłębieniu płata ciemieniowego mózgu, korę smakową. To, w jaki sposób postrzegamy i odczuwamy smak wina, czy jest on dla nas np. mocny, słodki, gorzki, zależy więc od gęstości kubków smakowych na języku, a także rodzaju i siły pobudzenia nerwowego, które dociera do mózgu w czasie konsumpcji wina. Przewrotnie można powiedzieć, że smak wina nie znajduje się w winie, ale właśnie w mózgu osoby, która je degustuje.

To znaczy, że smakowanie wina to coś więcej niż proces chemiczny?

W języku polskim znamy tylko jedno określenie na smak –”smak”. W języku angielskim smak to „taste”, ale także „flavour”. Smak wina (rozumiany jako „taste”) tworzą estry i inne związki chemiczne, które działając na zakończenia nerwowe na języku, wysyłają określone sygnały do mózgu. To czysta chemia. Tymczasem „flavour” to bardziej złożone wrażenie, coś co określilibyśmy raczej psychologią picia wina. To zarówno smak, jak i aromat, posmak, zapach, wpływ otoczenia, w którym się znajdujemy, a nawet naszych wspomnień.

Wspomnień?

Tak. Gdy przywołujemy jakieś wspomnienie, odwołując się do emocji, które kiedyś odczuwaliśmy, możemy sprowokować mózg do przypomnienia zapachu, który nam wtedy towarzyszył. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że informacje docierające poprzez nos do mózgu rejestrują podobne struktury jak te, które przetwarzają nasze emocje i wspomnienia.

Naukowcy zaobserwowali też, że zapach wina bardzo silnie i szybko wpływa na nasz stan emocjonalny. Właśnie dlatego, gdy degustujemy wino na tarasie pięknego domu gdzieś w Toskanii, to smakuje nam ono bardziej niż to samo wino spożywane już po powrocie do kraju, w kuchni mieszkania w bloku z wielkiej płyty. To może jednak też działać w drugą stronę – nasz stan emocjonalny może wpływać na odczuwanie smaków. Inaczej odbierzemy smak tego samego wina wtedy, gdy będziemy mieć obniżony nastrój, inaczej wtedy, gdy będziemy szczęśliwi.

Czy mózg potrafi też sprawić, że czujemy zapachy, których nie ma wokół nas?

Tak. Można to zaobserwować np. w napadzie padaczkowym. Jeśli wyładowania elektryczne pobudzą w naszym mózgu miejsce, w którym mamy zakodowany jakiś zapach, to poczujemy go, mimo iż w okolicy nie będzie żadnego jego źródła. To dowód na to, że w mózgu jest kora smakowa i że te odczucia można wytworzyć, stymulując odpowiednie miejsca. To trochę tak, jakby nacisnąć odpowiedni guzik…

Jak zatem wyczuwamy zapachy w winie? Nosem?

Nosem też. Mózg uczy się ich jednak, tworząc wzorce zapachowe, które zakodowuje sobie na stałe. Gdy wąchamy coś po raz kolejny, pobudzamy w nim miejsce, w którym dany zapach został zapamiętany. Przeciętnie człowiek potrafi rozróżnić ok. 10 tys. zapachów. Zawodowy sommelier – ok. 30 tys. Degustując wino latami, nie tylko rozpoznajemy coraz więcej smaków i zapachów, ale stają się one dla nas coraz bardziej wyrafinowane.

Profesor Gordon M. Shepherd, autor książki „Neuroenology. How the Brain Creates the Taste of Wine” (Columbia University Press, New York 2017) wprowadza w kontekście smakowania wina pojęcie „expected flavour” (oczekiwany smak). Czego możemy oczekiwać od konkretnego wina, zanim przystąpimy do degustacji?

Bardzo wiele. Jeśli np. widzimy ciemne, taninowe wino, niemal automatycznie (zwłaszcza jeśli próbowaliśmy podobnego wcześniej) wyobrażamy sobie, że będzie ono cierpkie i ciężkie. A przecież nie musi tak być. Wystarczy rozcieńczyć to wino obojętną substancją zmieniając jego kolor na jaśniejszy, mniej skondensowany. Pod względem sensorycznym od razu będziemy spodziewać się od niego czegoś innego.

Okazuje się nawet, że kolor etykiety ma wpływ na oczekiwania konsumentów dotyczące smaku wina. Potwierdziły to badania opublikowane w „Journal of Retailing and Consumer Services” (E. Lick, B. König, M. Régis Kpossa, V. Buller, Sensory expectations generated by colours of red wine labels, „Journal of Retailing and Consumer Services” 37, 2017–przyp. red.). Okazało się, że czerwona i czarna etykieta na butelce wina powodowały, że konsumenci spodziewali się smaku bardziej wyrazistego, mocniejszego, cięższego. Pomarańczowa kojarzyła się z kolei raczej z aromatami owocowymi i kwiatowymi. Wyniki te mogą brać pod uwagę producenci win przy projektowaniu etykiet. Mając tę wiedzę, mogą wręcz tworzyć oczekiwania sensoryczne (sic!) zgodnie z faktycznym smakiem ich wina.

Czy to znaczy, że mózg nas oszukuje?

Oczywiście! Mnóstwo czynników wpływa na to, jaki smak wina nam wykreuje i na to, jak my będziemy go odczuwać. Temperatura, dźwięk, stan układu nerwowego i hormonalnego, rodzaj oświetlenia pomieszczenia, mnóstwo zależności… Odczucie smaku ma charakter fizyczno-neuronalny.

Do końca nie wiemy, jak to się dzieje, ale człowiek podświadomie kojarzy go z konkretną barwą i dźwiękiem. Smak słodki utożsamia z kolorem różowym lub czerwonym, kwaśny z zielonym lub żółtym, słony z białym lub niebieskim, a gorzki z czarnym lub fioletowym.

A jeśli chodzi o muzykę?

Gorzkie smaki kojarzymy z niskimi dźwiękami i powolnym rytmem (marsz żałobny), kwaśne z wysokimi i niezharmonizowanymi (muzyka nowoczesna), słone – z tzw. dźwiękami oddzielnymi (krople deszczu), a słodkie z relaksującymi melodiami przywodzącymi na myśl poczucie bezpieczeństwa (kołysanka).

Potwierdziły to amerykańskie badania Charlesa Spencera z udziałem osób, które z różnych powodów straciły smak. Uczestnicy eksperymentu dostali do ssania bezsmakowe cukierki. Puszczano im muzykę opartą na wysokich, niezharmonizowanych tonach i po jakimś czasie badani zaczęli odbierać smak tych cukierków jako kwaśny. Z kolei niskie tony pobudzały odczuwanie goryczy.

Czy podobne doświadczenia prowadzono też w związku z winem?

Tak. Przykładem badania Adriana C. Northa z 2012 r. opublikowane w „British Journal of Psychology” (A.C. North, The effect of background music on the taste of wine, „British Journal of Psychology” 103, 2012 – przyp. red.). W trakcie eksperymentu 250 studentów degustowało chilijskie wina ze szczepów Cabernet Sauvignon i Chardonnay. Słuchając określonej muzyki mieli ocenić jego smak. Okazało się, że wina degustowane przy dźwiękach Carminy Burany określali mianem „mocnych, wyrazistych w smaku, ciężkich, dobrze zbudowanych”. Z kolei romantyczna muzyka Piotra Czajkowskiego (Walc kwiatów z Dziadka do orzechów) skłoniła badanych do nadania winom określeń typu „wyrafinowane, o niecodziennym, niepokojącym smaku”. Przy dźwiękach Nouvelle Vague (Just Can’t Get Enough) były to już ich zdaniem wina „lekkie i odświeżające”. Tylko że oni za każdym razem dostawali próbki tych samych win…

Skoro mózg nas oszukuje, czy my także możemy oszukać mózg?

Jak najbardziej! Wystarczy spróbować napić się wina z kieliszków o jakimś zabarwieniu. Automatycznie wyostrzą nam się określone smaki.

Czego wciąż nie rozumiemy w kontekście korelacji naszego mózgu i wina?

Wiele jeszcze nie wiemy. Dokładnych badań wymaga na pewno zjawisko dotyczące odczuwania smaku podczas wdechu i wydechu, określane przez, przywołanego przez Panią Gordona Shepherda, jako orthonasal i retronasal smell.

Co to takiego?

Gdy pijemy wino, jego cząsteczki przedostają się wraz z oddechem i pobudzają receptory węchowe wewnątrz nosa. To tzw. orthonasal smell. Okazuje się jednak, że po pewnym czasie pojawia się doświadczenie odczucia powtórnego. Cząsteczki zawarte w winie pokonują wtedy drogę w przeciwnym kierunku – idą jakby z wnętrza do przełyku i nosa, a my odczuwamy je ponownie, choć od momentu wypicia wina minęło już kilkanaście minut. To tzw. retronasal smell. Obie te drogi wpływają więc na odbiór smaku wina. Każda z nich robi to w inny sposób.

A co my, zwykli konsumenci wina, zawdzięczamy neuroenologii?

Dzięki tej nauce, poznawanie wina poszczególnymi zmysłami wzbogaciło wiedzę na temat mechanizmów zachodzących w ludzkim mózgu. Mając tę świadomość, doznanie smakowe wina może być tylko pełniejsze. Powoli uwrażliwiamy się i stajemy się coraz bardziej wyrafinowanymi konsumentami wina.

 

rozmawiała Dominika Rafalska, doktor nauk humanistycznych, absolwentka enologii na UJ, dziennikarka, redaktorka, badaczka historii najnowszej. Prowadzi zajęcia z komunikacji w branży winiarskiej na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

fot. Dominika Rafalska

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa