Vrbětice: Co poszło nie tak?

Dlaczego po wybuchu w magazynach amunicji we Vrběticach w 2014 r. zaledwie pięć krajów wydaliło rosyjskich szpiegów, a większość sojuszników poparła Czechy tylko werbalnie?


Gdy w 2018 r. Wielką Brytanią wstrząsnął atak z użyciem broni chemicznej na Siergieja Skripala i jego córkę (atak w Salisbury), Westminster poprosił sojuszników o solidarne wsparcie. W odpowiedzi, blisko 30 krajów wydaliło ponad 150 rosyjskich szpiegów z paszportami dyplomatycznymi. Była to największa w historii skoordynowana akcja przeciwko agentom rosyjskich służb specjalnych. Londyn potrzebował 11 dni, aby zbudować koalicję państw – od USA poprzez Kanadę, z większością krajów UE, aż po Australię. Słowacki rząd Petera Pellegriniego był jedynym w V4, który nie wziął w nim udziału.

W 2021 r., po ujawnieniu, że wybuch w magazynach amunicji we Vrběticach siedem lat wcześniej został najprawdopodobniej spowodowany przez rosyjskich agentów z GRU, Praga liczyła na solidarność ze strony swoich sojuszników. Ale tylko pięć krajów: Słowacja, trzy kraje bałtyckie i Rumunia odesłały rosyjskich „dyplomatów” do domu. Unia Europejska i NATO poparły Pragę de facto tylko werbalnie.
Czy czeska dyplomacja popełniła jakiś błąd? Dlaczego wybuch, który pozbawił życia dwie osoby w magazynie blisko granic Słowacji nie był powodem podobnych energicznych działań, jak trzy lata temu?

Tylko złe wyczucie czasu?

Jedną z najmocniejszych reakcji na Vrbětice było oświadczenie Parlamentu Europejskiego, który wezwał Komisję Europejską do podjęcia skoordynowanych działań przeciwko Rosji i masowego wydalania dyplomatów. Wywołało to również zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia Aleksieja Nawalnego i rosyjskimi siłami zbrojnymi na granicy z Ukrainą. Za twardą deklaracją wzywającą do anulowania Nord Stream 2 i zdecydowanymi sankcjami głosowało 569 z 682 posłów.

Wszyscy deputowani węgierscy i polscy byli za przyjęciem zdecydowanego oświadczenia. Inaczej w przypadku Czech, gdzie dwóch posłów związanych z ksenofobiczną partią Tomio Okamury i jeden z partii komunistycznej byli przeciw, a także na Słowacji, z której dwóch byłych członków faszystowskiej partii ĽS – Naše Slovensko również głosowało przeciw.

Takie stanowisko polityków z ekstremistycznych i prokremlowskich kręgów nie jest jednak niczym niespodziewanym. Najbardziej zaskakujące są natomiast głosy wstrzymujące się – trzech socjalistycznych deputowanych, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego z listy partii Smer. To Monika Beňová, Robert Hajšel (obecnie bezpartyjny) i Miroslav Číž.

Po donośnym głosie Parlamentu Europejskiego zapadła cisza ze strony Komisji Europejskiej i Rady UE. – Nie ma na stole propozycji wspólnych działań przeciwko Rosji lub determinacji, aby zatrzymać jej agresywne zachowanie – mówi anonimowo dyplomata, który pracuje w brukselskiej siedzibie UE w zespole wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella. Odegrało w tym rolę kilka czynników. – Z jednej strony nieczytelne stanowisko przedstawicieli Czech – premier Andrej Babiš jednego dnia mówił jedno, następnego dnia coś innego – dodaje urzędnik. Jego zdaniem, dodatkowym czynnikiem był również brak wyczucia czasu – Zachód starał się zminimalizować napięcia na granicy z Ukrainą, a także niedawno zareagował kolejnymi sankcjami wobec Rosji po uwięzieniu Aleksieja Nawalnego po niesprawiedliwym procesie – mówi.

Podobnego zdania jest reporter śledczy czeskiego magazynu „Respekt” – Ondřej Kundra, który zajmuje się rosyjskim szpiegostwem w Czechach. – Zachód próbował namówić Putina do wycofania wojsk z granicy Ukrainy, a wiele państw starało się uniknąć kolejnego konfliktu. Podobnie było z targowaniem się o zapewnienie lepszej opieki zdrowotnej Nawalnemu. Ale za to złe wyczucie czasu Czechy nie były odpowiedzialne – mówi Kundra.

Czeskie elity polityczne mogły jednak mówić jednym głosem. – Oficjalną wersję wybuchu we Vrběticach zakwestionował czeski minister sprawiedliwości i prezydent Miloš Zeman, którzy twierdzili, że nie istnieje jedna wersja śledztwa mówiąca o odpowiedzialności GRU. Republika Czeska wyszła więc z kryzysu niespójna – mówi Kundra.

Również pierwsze dni po ujawnieniu operacji rosyjskiego wywiadu we Vrběticach okazały się fiaskiem. Tymczasowy minister spraw zagranicznych Czech Jan Hamáček (objął stanowisko po nie do końca uzasadnionej dymisji Tomáša Petříčka – przyp. red.) nie potrafił jednoznacznie wyjaśnić, co tak naprawdę wydarzyło się w 2014 r., a zwłaszcza nie zapytał jasno, jakiej solidarności potrzebuje Republika Czeska. – Poprosiliśmy o zbiorową odpowiedź z trzydniowym opóźnieniem. Nie było jasne, czego chcemy – mówi Kundra.

Zdaniem naszych źródeł w KE, powodem, dla którego nie doczekano się tym razem zdecydowanej reakcji szeregu państw UE, był również fakt, że wśród kilku państw UE nie ma woli bardziej samodzielnego reagowania na Rosję. – Niestety, wiele krajów nie ma ochoty na wysłanie sygnału do Rosji, że musi ona zdać sobie sprawę, iż podobne działania jak we Vrběticach muszą się skończyć – mówi europejski dyplomata i cytuje słowa niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, według którego nowe sankcje niczego nie rozwiążą.

Jednak według naszych źródeł, jakaś reakcja UE jeszcze nastąpi. O Rosji będą rozmawiać ministrowie spraw zagranicznych i prawdopodobnie będzie to także temat szczytu przywódców UE w tym miesiącu. Jednak bardziej niż Vrbětice, Brukselę denerwują nowe rosyjskie sankcje wobec przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego, komisarz UE Věry Jourovej i innych sześciu przedstawicieli Unii.

To stan czeskiej polityki

– Sposób, w jaki zareagowali sojusznicy czy to w UE, czy w NATO, wynika przede wszystkim ze stanu czeskiej polityki – uważa Matúš Halás, wicedyrektor praskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. – Reakcja i wsparcie mogłyby być o wiele silniejsze, gdyby komunikacja strony czeskiej była strategicznie ukierunkowana. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że wybuch we Vrběticach miał miejsce prawie siedem lat temu – mówi Halás. – Jeśli wyrzuca się ministra spraw zagranicznych na kilka dni przed najbardziej dramatycznym wydarzeniem w polityce zagranicznej ostatnich lat, jeśli prezydent Zeman milczy, a potem przygotowuje argumentację rządu, albo jeśli minister spraw wewnętrznych co drugi dzień mówi coś innego, to nie można się dziwić, że sojusznicy pozostają ostrożni – podsumowuje. W takich przypadkach kierownictwo całego kraju musi trzymać się jednej linii od początku do końca i z wyprzedzeniem jasno komunikować sojusznikom. – Kiedy masz trzy polityki zagraniczne zamiast jednej, jesteś nieczytelny – mówi Halás.

Bardziej pobłażliwy wobec Pragi jest brytyjski ekspert ds. Rosji Mark Galeotti. – Nie powinniśmy być zaskoczeni, że zakres działań był inny, a krytyka Czech nie jest do końca sprawiedliwa – mówi. Według niego, skala wydaleń po otruciu Sergieja Skripala odzwierciedlała nie tylko bardzo skuteczną brytyjską dyplomację, ale także kumulację zadrażnień z Rosją. – To był pierwszy tak duży wyraz solidarności,  spodziewaliśmy się, że będzie taki. Nie wydaje mi się, żeby Praga o coś takiego prosiła. Nie chcemy, aby solidarność była tylko kwestią wyrzuconych dyplomatów, bo wkrótce nie byłoby już nikogo – dodaje.

Inne formy solidarności, według niego, obejmują pomoc dla bardzo małej obecnie czeskiej wspólnoty dyplomatycznej w Moskwie oraz dzielenie się informacjami wywiadowczymi na temat potencjalnych przyszłych działań Rosji. – Prawda jest taka, że Czesi zachowali się zdecydowanie i nie cofnęli się, gdy Moskwa próbowała ich zastraszyć. Gdy Praga wydaliła 18 rosyjskich szpiegów, Moskwa w ramach retorsji odesłała do domu 20 czeskich dyplomatów i tym samym sparaliżowała ich ambasadę – podsumowuje.

Słaba pozycja Niemiec

Jednym z czynników słabej reakcji UE jest również postawa Niemiec. – Reakcja Berlina była co najmniej ostrożna. Niemcy obiecały pomoc w kontaktach z Moskwą oraz w rozmowach na forum UE i NATO – mówi Milan Nič, analityk Niemieckiej Rady Stosunków Zagranicznych (DGAP). Niemiecka dyplomacja, jego zdaniem, nie jest gotowa, by pójść dalej. – Rząd w Berlinie również znajduje się pod presją Moskwy i czeka na wyrok w sprawie zabójstwa czeczeńskiego dysydenta w berlińskim Tiergarten – dodaje. W morderstwie odegrał rolę rzekomy rosyjski agent FSB, który posługiwał się słowacką wizą. Po tym, jak Bratysława dowiedziała się o tym w 2020 r., słowacka dyplomacja odesłała do domu trzech rosyjskich szpiegów z immunitetem dyplomatycznym. – Jeśli udział rosyjskich organów państwowych zostanie potwierdzony w tym morderstwie w Niemczech, może to również sprowokować dyplomatyczny donos, dlatego Berlin zachowuje przestrzeń dla przyszłych działań – uważa analityk DGAP. Mimo błędów wewnętrznych w Pradze, Czechy jego zdaniem potrzebują wsparcia.

Zatrzymać Nord Stream 2

Słowacki poseł do Parlamentu Europejskiego Michal Šimečka (PS, Odnówmy Europę), który odpowiada za zagadnienia praworządności, jest przekonany, że po Vrběticach potrzebna była skoordynowana reakcja UE i NATO, tak jak to miało miejsce po Salisbury. – Nie chodzi tylko o symboliczną solidarność z Czechami. Europa jako całość musi wykazać się zaangażowaniem w obronę własnych interesów bezpieczeństwa. Nie może tolerować destabilizujących i brutalnych operacji obcych dywizji na terytorium swoich państw członkowskich – mówi Šimečka.

Także on uważa, że biorąc pod uwagę, iż stosunki UE–Rosja są najgorsze od 2014 r., wiele europejskich rządów nie jest zainteresowanych nową eskalacją w postaci skoordynowanego wydalania rosyjskich „dyplomatów”. – To krótkowzroczne. Wszyscy pragniemy konstruktywnego dialogu i współpracy z Rosją, ale nigdy jej nie osiągniemy, jeśli UE będzie działać słabo i niekonsekwentnie. Nie zbudujemy w ten sposób znaczących i zdrowych relacji opartych na wzajemnym szacunku – dodaje.

Według niego, zachowanie czeskiego ministra i szefa ČSSD Jana Hamáčka (a w krytycznym czasie p.o. ministra spraw zagranicznych) osłabiło pozycję Republiki Czeskiej. – Do tej pory nie wyjaśnił, kiedy otrzymał informację o rosyjskiej operacji, czy rzeczywiście chciał pojechać do Moskwy (gdzie początkowo miał zabezpieczyć szczepionkę Sputnik V, a później powiedział, że to tylko pretekst) i dlaczego nalegał na dymisję ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka w najtrudniejszym dla dyplomacji czasie – mówi Šimečka.

Drugi problem polegał na tym, że czeski rząd zaskakująco szybko opublikował ustalenia BIS (Bezpečnostní informační služba – pol. Informacyjna Służba Bezpieczeństwa – przyp. red.). – W weekend, zapewne w obawie przed przedwczesnym nagłośnieniem w mediach. Idealnie byłoby, gdyby podobny krok poprzedził dialog dyplomatyczny między sojusznikami, dzięki któremu państwo mogłoby liczyć na skoordynowane wsparcie i solidarność w ramach UE i NATO – mówi Šimečka.
Według niego, należy skupić się na interesach finansowych oligarchów bliskich reżimowi Putina. – W tym zakresie UE ma silne narzędzia i możliwości, które jeszcze nie zostały wykorzystane – mówi Šimečka i dodaje, że najbardziej drażliwą kwestią jest obecnie budowa gazociągu Nord Stream 2: Jeśli projekt zostanie uruchomiony, będzie to wielka porażka jednolitej i silnej polityki zagranicznej UE.

Również zdaniem europosła Vladimíra Bilčíka (Razem, EPL), reakcja szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella powinna być bardziej zdecydowana i powinny zostać przyjęte nowe sankcje. – Niestety, niekonsekwencja instytucji europejskich w odpowiedzi na działania Putina, może zostać wykorzystana przez rosyjskiego prezydenta do kolejnych ataków – zakłada Bilčík.

Zeman jak rosyjski agent?

Odpowiednią reakcję na atak we Vrběticach, według niego, przyjął Parlament Europejski. – Była szybka, ostra i skoordynowana. Choć Parlament Europejski nie prowadzi polityki zagranicznej ani nie uznaje sankcji, jest politycznym organem Unii. Rosyjski odwet został wymierzony w PE, ponieważ byliśmy najgłośniejszymi krytykami rosyjskiej agresji i niedemokratycznych praktyk reżimu Putina – mówi Bilčík, który był jednym z przedstawicieli UE otwarcie wzywających do zakończenia budowy Nord Stream 2. Również on nie był zaskoczony reakcją prezydenta Czech Miloša Zemana. – Wieloletnia sympatia prezydenta Zemana do Rosji jest dobrze znana. Gdyby był rosyjskim agentem, to nie byłoby inaczej – mówi. Silniejszą postawę, według niego, mógłby jednak przyjąć premier Andrej Babiš. – Niekonsekwencja wymagań niektórych czeskich elit politycznych mogła spowodować, że reakcja aliantów nie była tak silna jak w sprawie Salisbury – mówi.

Mirek Tóda

fot. Jason Leung/ Unsplash


Artykuł ukazał się w DennikN.sk i w Visegrad Insight jest częścią współpracy pomiędzy wiodącymi wyszehradzkimi mediami: Denik.cz, DennikN.sk, Res Publica Nowa, Onet.pl, Telex.hu organizowanej przez Visegrad Insight. Tytuł i skróty pochodzą od redakcji.

Projekt współfinansowany przez UE.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa