Udręka dla węgierskich rodzin

"Prawo, które myli pedofilię z kwestiami LGBTQ jest szkodliwe” – mówi holenderski ambasador René van Hell, który opuści Węgry pod koniec sierpnia.


W zeszłym roku, w setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Holandią a Węgrami powiedział Pan, że to właśnie na Węgrzech chciał Pan być ambasadorem. Nadal Pan uważa, że to była słuszna decyzja?

René van Hell: Jak najbardziej i to z wszystkich powodów, dla których starałam się o tę pracę.

Czy w ciągu ostatnich czterech lat dochodziło do jakichś konfliktów?

Nie. Ambasador odpowiada za utrzymywanie otwartych stosunków, robiliśmy to i zawsze byliśmy w stanie pracować w serdecznej atmosferze.

Oczywiście w UE toczą się dyskusje pomiędzy moim krajem a Węgrami… Ale po to też jesteśmy w Unii Europejskiej. Chodzi o współpracę, ale także o różnice w poglądach i interesach. Miałem i mam serdeczne relacje robocze z osobami np. w kancelarii premiera, Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy Ministerstwie Sprawiedliwości, które oczywiście też jest dla nas ważne, bo zajmuje się UE.

Podnoszenie się poziomu mórz stanowi realne zagrożenie dla Pana kraju. Jak postrzega Pan Węgry w kontekście świadomości ekologicznej?

Problemy z wodą są inne na Węgrzech. Ten kraj nie znajduje się poniżej poziomu morza, a nawet jeżeli, to nie trzeba się martwić o podnoszące się fale morskie ze względu na inne położenie geograficzne. Ale zmiany klimatyczne dotykają również Węgry. Balaton to perła Węgier i nikt nie chce, aby wysechł.

Oczywiście, w krótkim czasie nie ma takiego zagrożenia, ale… premier Mark Rutte i prezydent Áder byli członkami panelu wysokiego szczebla ds. wody i wspólnie sformułowali zalecenia w tym zakresie dla ONZ. Fakt, że Holandia i Węgry w kontekście Unii Europejskiej zgadzają się co do polityki dotyczącej zmian klimatycznych pokazuje, jak skuteczna może być Unia Europejska, ponieważ pomaga współpracować, a także powstrzymuje czasami przed robieniem niewłaściwych rzeczy.

Jeśli już o nim mowa: Mark Rutte i Viktor Orbán są od 2010 r. nieprzerwanie na stanowiskach premierów. To uderzający zbieg okoliczności, ale Rutte jest jednym z najostrzejszych krytyków Orbána w UE. Czy sytuacja polityczna na Węgrzech jest problemem holenderskiej polityki wewnętrznej?

Mark Rutte i Viktor Orbán dużo ze sobą rozmawiają. Nie sądzę, by byli osobiście swoimi krytykami, ale partie czy polityka, które reprezentują są zdecydowanie pożywką do przemyśleń i dyskusji… Czy holenderskie gazety zauważają Węgry? Myślę, że tak. Jestem ambasadorem Holandii na Węgrzech, więc może jestem trochę nieobiektywny, kiedy otwieram „De Telegraaf”, „Volkskrant” czy „Algemeen Dagblad”… Ale Węgry są obecne w wiadomościach i oczywiście opisuje się różnice zdań – czasem polityczne, czasem nieco bardziej fundamentalne…

Kiedy w czerwcu na Węgrzech uchwalono ustawę anty-LGBTQ, powiedział Pan, że każdy powinien mieć wolność wyboru, w jaki sposób chce żyć. Ta „wolność wyboru” przypomina to, co powiedział wówczas premier Rutte: Węgry mają swobodę wyboru i mogą opuścić Unię Europejską…

Myślę, że kiedy Rutte to powiedział, była to do pewnego stopnia retoryka. Jest to polityka Fideszu, którą premier Rutte skrytykował i myślę, że jedną z jego głównych obaw jest to, że wydaje się ona łączyć pedofilię z osobami z grupy LGBTQ. Bez względu na to, w którym kraju Holandia ma ambasadę, prawa człowieka są dla nas ważne – a w ramach praw człowieka pozycja osób LGBTQ jest priorytetem. To jest ważne dla mnie osobiście, ponieważ jestem gejem.

Czuje się Pan osobiście dotknięty tą ustawą?

Jako obywatele Europy możemy mieć osobiste opinie na każdy temat, ale ja jestem ambasadorem… Kiedy teraz rozmawiamy, wyrażam „profesjonalne” opinie. To ważne, że na Węgrzech obowiązują przepisy przeciwko pedofilii i to w porządku, że Węgry mają inne zdanie lub nie ma tu małżeństw homoseksualnych. Ale to, o czym mówimy, to mieszanie tych dwóch rzeczy.

I może spostrzeżenie oparte na zdrowym rozsądku: dzieci wychowuje się hetero, ale niektóre rodzą się LGBTQ, jak ja. Z doświadczenia wiem, że kiedy w młodym wieku dowiadujesz się, że jesteś gejem, pomocne jest, jeśli ludzie zdają sobie sprawę, że to tylko odmiana, a nie coś dziwnego, szalonego czy głupiego.

Rząd powinien upewnić się, że prawa osób LGBTQ są respektowane oraz zadbać o to, by osoby LGBTQ mogły liczyć na taki sam szacunek, jak każdy inny obywatel. Prawo, które myli pedofilię z kwestiami LGBTQ jest szkodliwe. Łączenie tych dwóch spraw może być przyczyną udręki dla węgierskich rodzin i to właśnie jest celem tej ustawy. Wszelkie twierdzenia, że „Bruksela” w tej sprawie ma na celu dobro węgierskich rodzin, są nieścisłe, a więc nonsensowne.

Według Reporterów bez Granic, wolność prasy na Węgrzech jest zagrożona, a premier Orbán został niedawno nazwany przez nich „wrogiem wolności prasy”…

Mam wrażenie, że na Węgrzech ludzie mogą mówić, co chcą, ale ważne jest też, by mieć niezależne media, takie jak wasze, by przekazywać wiadomości. Niesamowity wpływ mają także media społecznościowe – nie tylko na Węgrzech. Gdy patrzę wstecz, wciąż myślę, że wydarzenia z 6 stycznia na Kapitolu w USA – niejako wzniecone przez kłamstwa byłego prezydenta Trumpa, że to on wygrał wybory – były jedną z najbardziej wpływowych rzeczy, jakich byłem świadkiem w ciągu ostatnich czterech lat.

Bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie z różnorodnością mediów, w tym mediów społecznościowych. Ja również jestem tam aktywny i staram się uważać, by nie zatopić się w bańce ludzi, których lubię lub nie. Staram się być otwarty. Ale są ludzie, którzy są tak odizolowani, że na przykład nie mają dostępu do Internetu i czytają to, co jest dostępne. Jest to problem również na Węgrzech.

Niedawno eksperci z zakresu prawa na zlecenie posłów Parlamentu Europejskiego stwierdzili, że na Węgrzech brakuje gwarancji niezależnych sądów egzekwujących prawo unijne. Czy węgierskie sądy są nadal niezawisłe?

O tym mówi się i pisze również w kontekście procedury art. 7, która toczy się w Radzie Europejskiej, w Radzie do Spraw Ogólnych. Ponadto Komisja zaczęła stosować nową metodę pracy – roczny plan praworządności. Uważam, że zaletą tej metody jest to, że kwestie te są omawiane w Brukseli.

Minister Judit Varga również odgrywa ważną rolę w Radzie do Spraw Ogólnych, wyjaśniając, co myśli o stanowisku Holandii i innych ministrów spraw zagranicznych. Uważam, że ważne jest, aby na Węgrzech toczyła się dyskusja na temat instytucji w takim samym stopniu, jak w Holandii i aby ich funkcjonowanie omawiały węgierskie gazety. Instytucje państwowe są tak silne, jak duża jest ich przejrzystość i zrozumienie przez ludzi tego, co robią.

Fot. daniel james / Unsplash.


René van Hell urodził się w Amsterdamie w 1964 r. Absolwent Uniwersytetu Amsterdamskiego (1988). Pracował jako doradca w kilku ministerstwach. Od 2004 r. był kierownikiem wydziału ekonomicznego w Ambasadzie Holandii w Waszyngtonie. Od 2012 r. dyrektor ds. przedsiębiorczości międzynarodowej w holenderskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2017 r. przybył do Budapesztu jako ambasador Holandii.

Wywiad jest skróconą wersją tekstu, który ukazał się w języku węgierskim na portalu Telex i w języku angielskim w Visegrad Insight. Artykuł jest wynikiem współpracy pomiędzy wiodącymi wyszehradzkimi mediami: Denik.cz, DennikN.sk, Res Publica Nowa, Onet.pl, Telex.hu organizowanej przez Visegrad Insight.

Projekt współfinansowany przez UE.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa