Środkowoeuropejski Słownik Pojęć Politycznych – po raz drugi

Czy Europa Środkowa posiada swój własny język? Na to oraz na inne pytania postara się odpowiedzieć druga edycja międzynarodowej konferencji pt. Środkowoeuropejski słownik pojęć politycznych, która odbędzie się 12-14 października w Krakowie. For English - […]


Czy Europa Środkowa posiada swój własny język? Na to oraz na inne pytania postara się odpowiedzieć druga edycja międzynarodowej konferencji pt. Środkowoeuropejski słownik pojęć politycznych, która odbędzie się 12-14 października w Krakowie.

For English – read here

Wydarzenie odbywa się w ramach programu Res Publiki, który ma na celu wyróżnienie i przedyskutowanie środkowoeuropejskich idei politycznych w gronie blisko 40 pracowników naukowych, pisarzy i dziennikarzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Po raz kolejny uniwersalne pojęcia nowoczesnej polityki zostaną rozważone w kontekście lokalnych historii z Europy Środkowej. Efektem licznych debat, seminariów oraz paneli dyskusyjnych będzie zbiór esejów ilustrujących polityczny język Europy Środkowej: Środkowoeuropejski Słownik Pojęć Politycznych.

Konferencja podzielona jest na osiem sekcji: Solidarność w czasach kryzysu postrzegana z Europy Środkowej, Regionalna geopolityka, Rola sztuki i architektury w polityce kulturalnej, Ekologia, Konfederacje i post-imperializm, Wschodni orientalizm, Religia obywatelska oraz Bezpieczeństwo. Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na specyfikę lokalnego użycia terminów występujących powszechnie w dyskursie publicznym (np. co rozumiemy przez prawą i lewą scenę Europy Środkowej, jak te różnice powinny być rozumiane na poziomie ponadregionalnym). Efekty debat, seminariów i paneli będą zebrane oraz opracowane przez redaktorów: Wojciecha Przybylskiego i Marcina Moskalewicza w drugim tomie publikacji książkowej pt. Środkowoeuropejski Słownik Pojęć Politycznych.

Wydarzenie finansowane ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego visegradfund.org, który promuje rozwój bliskiej współpracy między krajami Grupy Wyszehradzkiej (V4) — Czechami, Węgrami, Polską i Słowacją. Konferencja będzie miała miejsce w Centrum Konferencyjnym Willi Decjusza w Krakowie.

Kontakt dla uczestników / mediów:
Anna Wójcik
Koordynatorka konferencji “Środkowoeuropejski Słownik Pojęć Politycznych”
Sekretarz redakcji „Visegrad Insight”
+48 692 010 419
contact@visegradinsight.eu

 

Organizator:

 

Sponsor:

 

Patron medialny:

Partner:

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Jeden komentarz “Środkowoeuropejski Słownik Pojęć Politycznych – po raz drugi”

Skomentuj

Res Publica Nowa