Słowacja: Wybory samorządowe z homofobią w tle

Finisz kampanii przed tegorocznymi wyborami samorządowymi na Słowacji upłynął pod znakiem silnych emocji, wywołanych zamachem terrorystycznym w Bratysławie.


Stanowcza reakcja społeczeństwa i polityków na atak, nie spowodowały jednak politycznych zmian gry.

W środę, 12 października 2022 r., krótko po godz. 19.00, przed klubem Tepláreň na Starym Mieście w Bratysławie doszło do zamachu w wyniku którego zginęły dwie osoby, a jedna została ranna. W związku z okolicznościami zbrodni, prokuratura zakwalifikowała zdarzenie jako akt terroryzmu. Wybór miejsca nie był przypadkowy: celem był klub popularny wśród osób LGBT+.

Ofiary to, uznający się za osobę niebinarną, dwudziestosiedmioletni Juraj Vankulič oraz Matúš Horváth – biseksualista, dwudziestotrzyletni student sinologii na stołecznym Uniwersytecie Komeńskiego, od miesiąca pracujący w barze jako kelner. W wyniku zamachu ranna została także barmanka obecna w lokalu.

Zamachowcem okazał się dziewiętnastolatek z Ružinova – Juraj Krajčik. Syn biznesmena i polityka Juraja Krajčika seniora, kandydata prawicowej partii Vlast’ do parlamentu Słowacji w wyborach w 2020 r. Po zamachu nastolatek popełnił samobójstwo. Znaleziono go martwego wieczorem następnego dnia w Bratysławie.

Jak mówił później w mediach ojciec zamachowca, jego syn „stał się ofiarą”. Mężczyzna nie wierzył, by jego dziecko mogło się dopuścić takiego czynu. Wedle jego słów, nie przysparzał żadnych problemów wychowawczych. Polityk uważa jednocześnie, że jego syn nie popełnił samobójstwa, tylko padł ofiarą służb, ponieważ został znaleziony w dziwnej, nienaturalnej pozycji. Tego sposobu myślenia nie zmieniło także to, iż broń, z której zamachowiec oddał śmiertelne strzały, należała właśnie do rodziców chłopaka, którzy gdy uświadomili sobie ten fakt, nie powiadomili nawet policji.

Podłoże ideologiczne

Zbrodnię Krajčika poprzedziło opracowanie i udostępnienie przez sprawcę na Twitterze 65-stronicowego manifestu politycznego, w którym wyrażał on swoją nienawiść do Żydów i osób LGBT+. Stwierdzono w nim, iż „czynią oni krzywdę białej rasie”. Autor pochwalił również zbrodnie Andersa Breivika i zamach na meczet w Christchurch w Nowej Zelandii w 2019 r., w wyniku którego śmierć poniosło 51 osób. Oprócz społeczności LGBT+, nastolatek jako swój główny cel wskazał premiera Słowacji Eduarda Hegera.

Można domniemywać, że morderca do swojego czynu przygotowywał się od miesięcy, o czym świadczy zamieszczenie na tym samym twitterowym profilu jego zdjęć selfie z sierpnia, zrobionych właśnie przez klubem Tepláreň oraz przed domem premiera. Powiązanie twitterowego konta z zamachowcem nie było oczywiste, gdyż nie publikował on pod własnym nazwiskiem, tylko pod nickiem „NTMA0315”. O powiązaniu posiadacza konta z zabójstwem 12 października świadczył z kolei post, w którym na dziesięć minut przed upublicznieniem przez policję informacji o strzelaninie na bratysławskim Starym Mieście zamieszczono hashtagi: #hatecrime, #gaybar i #bratislava oraz treść: #Bratislava feeling no regrets, isn’t it funny? (Bratysława nie czuje żalu. Czy to nie zabawne?). Około północy 12 października zamachowiec napisał również pożegnalny post: „do widzenia, do zobaczenia po drugiej stronie”.

Nic nie dzieje się bez przyczyny

Ta zbrodnia nie rozegrała się w próżni. Zamachowiec wychowywany był przez ojca związanego z mało popularną i nacjonalizującą, prawicową partią. Vlast’ od wiosny 2021 r. szoruje po dnie wyborczych sondaży, osiągając wyniki rzędu 1,65–2,5 proc. Ciężko stwierdzić, czy zbrodnia popełniona przez syna byłego kandydata tej partii wpłynie na poparcie stronnictwa, ale wydaje się, że raczej usankcjonuje stan obecny, na granicy politycznego bytu.

Nie bez znaczenia pozostaje również polityczna atmosfera panująca wokół środowisk LGBT+ w Słowacji. W niedzielę, 16 października najbardziej dotkliwe i homofobiczne, czy transfobiczne wypowiedzi słowackich polityków zebrał kanał TA3 w programie V Politike. W zestawieniu znaleźli się, o zgrozo, poprzedni premierzy kraju. Wśród nich nie zabrakło Igora Matoviča z OL’aNO z wypowiedzią z 2014 r.: „Dla dziecka o wiele lepsza będzie sytuacja gdy znajdzie się w domu dziecka, niż jakby miało się patrzeć na przerobioną matkę i ojca”. Przypomniano również fragment jego wypowiedzi z 2021 r., w której w pogardliwy sposób odniósł się do byłego szefa rządu – Petra Pellegriniego i jego domniemanej homoseksualnej orientacji (do której sam zainteresowany się nie przyznaje), za co otrzymał nawet tytuł „homofoba roku” Instytutu Praw Człowieka. Nagrodę wysłano pocztą, ponieważ organizatorzy nie chcieli się z byłym premierem nawet spotkać. Miejsce w zestawieniu znalazło się również dla poprzednika Matoviča na stanowisku premiera, wciąż obecnego prezesa partii SMER – Roberta Fico, który w 2021 r. podzielił się swoim spostrzeżeniem, iż „nie życzy sobie, aby tu chodzili ludzie, którzy będą twierdzić, że są kobietami, a będą mieć między nogami 20 cm pindola”.

O stosunku Słowaków do mniejszości seksualnych może również świadczyć fakt, iż dokonując publicznego coming outu na antenie podczas programu TA3 V Politike prowadzący Ratislav Iliev zaznaczył: „jeśli już was palą palce aby posyłać mi groźby i nienawistne komentarze, wstrzymajcie się i porozmawiajcie ze swoimi dziećmi, zapytajcie czy wszystko u nich w porządku – może to ostatnia taka okazja”.

Słowacy wykazują postawy homofobiczne. I nie zmieniła tego ani obecność (wedle istniejących w przestrzeni publicznej domysłów), homoseksualnych polityków na wysokich szczeblach władzy, ani nawet tragedia, która rozegrała się w Bratysławie. O braku jakiejkolwiek zmiany w podejściu klasy politycznej do praw osób LGBT+ po zamachu na Starym Mieście, pomimo potępienia morderstwa przez przedstawicieli wszystkich partii, świadczyć może fakt szybkiego upadku inicjatyw stronnictwa SaS – Sloboda a Solidarita, które 17 października wniosło inicjatywę ustawodawczą legalizującą związki partnerskie. Ustawa nie przeszła nawet do drugiego czytania – „za” głosowało 50 posłów z ugrupowań SaS, Hlas, Za ľudí oraz 17 posłów OL’aNO; „przeciw” było 37; wstrzymało się 15; nie głosowało 31 ze 133 obecnych. Tym samym zabrakło 17 głosów do skierowania projektu do dalszego procedowania.

Sytuacja ta w ostatecznym rozrachunku okazała się również polem rozgrywki politycznej, w ramach której jeszcze tego samego dnia, 19 października, minister sprawiedliwości w rządzie OĽaNO, Viliam Karas otrzymał od premiera Eduarda Hegera „mandat na przygotowanie ustawodawstwa wzmacniającego prawa mniejszości LGBT+”. Jak uzasadnił to Heger „bardziej naturalne” jest, aby zmiana przechodziła przez rząd. Premier zresztą twierdził również, że sam Karas poprosił o zezwolenie.

Puste gesty nie wystarczą

Na odrzucenie inicjatywy SaS zareagowała urzędująca prezydent Słowacji Zuzana Čaputová, która napisała: „Nie wiem, jak chcemy przyczynić się do poczucia bezpieczeństwa i akceptacji naszych współobywateli, kiedy posłowie będą się bali nawet zwykłego aktu notarialnego?!”. Według niej, trzeba działać: „Nasze społeczeństwo płaci cenę za obojętność i brak wrażliwości, gdy nawet tak straszna tragedia nie skłania wystarczającej liczby deputowanych do podjęcia koniecznego i właściwego kroku” – dodała.

Już w dzień po zabójstwie Čaputová odwiedziła miejsce zdarzenia i spotkała się z właścicielem klubu. Tego dnia napisała na Facebooku: „Przepraszam. To nie wy powinniście czuć się zagrożeni. Nie wy tu nie należycie. To nienawiść i nietolerancja nie należą do Słowacji”. Pani prezydent nie zabrakło również podczas marszu przeciw nienawiści, który odbył się w Bratysławie 14 października – przy okazji którego ludzie wyszli na ulice po raz pierwszy od 2018 r., aby powiedzieć głośne „nie” dla homofobii i nietolerancji. Z jej inicjatywy przed Pałacem Prezydenckim wywieszono też tęczową flagę.

Jak pokazuje sondaż pracowni AKO zrealizowany bezpośrednio po zamachu (12–19 października 2022 r.) partia dążąca do zalegalizowania na drodze ustawy związków partnerskich SaS, w następstwie swoich działań straciła część wyborców – w stosunku do sondaży wrześniowych jej poparcie spadło z 12,9 do 11,5 proc. Umocniło się natomiast Progresivne Slovensko, z którego wywodzi się Čaputová. Partia od września zyskała 1,2 proc. poparcia zdobywając 11,2 proc. w stosunku do 10 proc. z września. Ponadto na słowackiej scenie politycznej umocniła się pozycja dotychczasowego wicelidera sondaży, rządzącej do 2020 r. partii SMER – wzrost z 15 proc. na 16,1 proc. Dość powiedzieć, że to właśnie głosami (lub ich brakiem) posłów tej partii projekt SaS dotyczący związków partnerskich został odrzucony. Liderem nadal pozostaje Hlas z poparciem na poziomie 19,1 proc. – spadek o 0,1 proc. względem sondaży z września 2022 r.

Po wyborach

Powyższe wyniki badań preferencji politycznych Słowaków niespecjalnie przełożyły się jednak na wyniki wyborów samorządowych z 29 października. Tego dnia wybierano równocześnie władze gmin oraz regionów (krajów). Według Urzędu Statystycznego Republiki Słowacji, frekwencja w wyborach lokalnych wyniosła 46,19 proc. i była niższa niż w poprzednich w 2018 r. Równocześnie zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku wyborów regionalnych – dzięki połączeniu obu głosowań, w tych drugich udział wzięło prawie 44 proc. uprawnionych do głosowania, w porównaniu do 30 proc. w roku 2017. Jak wskazuje radny–elekt bratysławskiej dzielnicy Petržalka Peter Lošonský (Team Bratislava, PS, SaS), przyczyn niskiej frekwencji w wyborach lokalnych należy upatrywać w trwających feriach szkolnych oraz długim weekendzie. Jak podkreślił samorządowiec: „ogólnie rzecz biorąc, partie demokratyczne wygrały na Słowacji, ekstremiści i były rządzący SMER przegrali pomimo rosnących sondaży”.

W skali kraju, zwłaszcza na poziomie lokalnym największy sukces odnieśli kandydaci niezależni. To właśnie z nich w większości będą składać się przedstawicielstwa (odpowiednik polskich sejmików) aż sześciu z ośmiu regionów. Co ciekawe, dobry wynik odnotował węgierski sojusz Szövetség – Aliancia, który otrzymał największą liczbę mandatów w przedstawicielstwie Kraju Nitrzańskiego oraz zyskał swojego przewodniczącego (odpowiednik marszałka województwa) w Kraju Koszyckim. Sukces wyborczy sojuszu na południu Słowacji może przełożyć się, zdaniem komentatorów, na powrót stronnictwa do parlamentu – Rady Narodowej, w której Węgrzy nie są reprezentowani od 2020 r.

Słowackie wybory samorządowe to arena kontrastów. W przeciwieństwie do wyborów w Polsce, krajowe partie startują tam w koalicjach, które zmieniają się w zależności od miejsca. Przykładowo, przodujący dotychczas w ogólnokrajowych sondażach Hlas, zyskał swoich przewodniczących w Kraju Trzenczyńskim i Nitrzańskim. Hlas wystawił jednak kandydatów wspólnie ze SMER-em w Kraju Trenczyńskim oraz ze Sme Rodina w Kraju Nitrzańskim. Trzeba również podkreślić, że ze względu na wysoką popularność kandydatów niezależnych, wybór przewodniczącego regionu z danej koalicji co do zasady wcale nie przekłada się na większość tego samego stronnictwa w przedstawicielstwie. Wyjątek od tej reguły stanowi jednak Kraj Bratysławski, gdzie zarówno przewodniczący jak i większość wybranych radnych pochodzi z koalicji Progresivne Slovensko, SaS. Oba ugrupowania współpracowały również na poziomie miejskim w stolicy, w ramach koalicji z ruchem samorządowym Matuša Vallo – stworzyły tam wspólną listę o nazwie Team Bratislava, Progresívne Slovensko, SaS. Koalicja odniosła wielki sukces. Kandydat na prezydenta Bratysławy Matuš Vallo zapewnił sobie reelekcję z poparciem na poziomie 60,2 proc. Na tym powody do radości Teamu się nie kończą – lista uzyskała większość 29 z 45 mandatów w radzie miasta, a także miejscami rozgromiła konkurencję na poziomie stołecznych dzielnic – na Starym Mieście wybrani radni w 100 proc. reprezentują wyłącznie Team Bratislava. Jak napisano na oficjalnej stronie dzielnicy „rada będzie jednokolorowa”. Stronnictwo odniosło również sukces w stołecznej Petržalce (33/35 mandatów) i Nowym Mieście (23/25 mandatów). Jednak, wbrew opisywanym tendencjom oraz poparciu w skali całej stolicy, Teamowi nie udało się wprowadzić żadnego z wystawionych kandydatów do rady bratysławskiej dzielnicy Devin – co wynika ze specyfiki tej części miasta. Stronnictwo przegrało natomiast dwoma mandatami większość w stołecznym Ružine – gdzie zwyciężyła lokalna lista dzielnicowa Tim Ružin, uzyskując 13 miejsc w radzie. Co ciekawe jednak, brak zwycięstwa komitetu Matuša Vallo we wszystkich dzielnicach nie wynika tylko z woli wyborców – przede wszystkim to samo ugrupowanie nie zdecydowało się na wystawienie swoich kandydatów we wszystkich częściach stolicy. I tak przedstawicieli listy zabrakło np. w bratysławskich Jarovcach.

O ile współpraca PS i SaS kwitła w Bratysławie, o tyle już w innych miastach kraju obie partie wystawiały konkurencyjnych względem siebie kandydatów – taka sytuacja miała miejsce np. w Bardejovie (Kraj Preszowski), gdzie do rady miasta nie dostał się żaden z kandydatów SaS ani kandydat Progresivnego Slovenska.

Ze względu na występującą zależnie od gminy i regionu zmienność koalicyjną partii oraz popularność kandydatów bezpartyjnych, słowackie wybory samorządowe (w przeciwieństwie do polskich), nie odzwierciedlają w prosty sposób nastrojów społecznych w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. W analizie ich wyników zawsze odnosić się należy do konkretnych jednostek samorządowych –tym samym po sobotnich wynikach trudno jest dokonać jakiejkolwiek ogólnokrajowej generalizacji poza tą, że popularnością wśród słowackich wyborców nie cieszą się partie nacjonalistyczne i skrajne.


Michał Szkaradek – doktorant w Szkole Doktorskiej UKSW w dyscyplinie nauk prawych. Laureat stypendium Ministra Edukacji i Nauki w 2021 r. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka. Aktywny obserwator życia politycznego grupy V4.

Fot.  Miko Guziuk / Unsplash.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa