Pozdrawiamy z Olsztyna!

Prace nad Strategią Rozwoju Kultury w Olsztynie idą pełną parą! W zeszłym tygodniu odbyła się kolejna debata publiczna – tym razem rozmawialiśmy o kulturze instytucjonalnej.


W ramach procesu „Kultura. Rozwój. Olsztyn.” spotkaliśmy się w maju na dwóch wydarzeniach. Przy Okrągłym Stole Edukacji Kulturalnej rozmawialiśmy o wymiarach i wyzwaniach działań edukacyjnych i animacyjnych w mieście, a naszymi gośćmi był prof. UAM Marek Krajewski i przedstawicielka Obywatelskiej Rady Kultury Olsztyna – Erdmute Sobaszek. Podczas debaty „Instytucje w kulturze, kultura w instytucjach” kontynuowaliśmy dyskusję, od której rozpoczęliśmy nasze działania pytając, czym jest nowoczesna instytucja kultury? Jaką rolę może pełnić w mieście i miejskiej polityce kulturalnej? Na nasze pytania odpowiadali:

  • Barbara Frydrych – zastępczyni dyrektora Muzeum Miasta Gdyni,
  • Agnieszka Kołodyńska – aktywistka olsztyńskich Obywateli Kultury,
  • Krzysztof Dąbkowski – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz
  • Kazimierz Monkiewicz – zastępca dyrektora ds. rozwoju kultury w Narodowym Centrum Kultury.

Spotkanie poprowadziła Aleksandra Szymańska – dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

W żywej dyskusji wzięli udział także obecni wśród uczestników debaty przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych olsztyńskich środowisk kulturalnych.

To nie koniec naszych spotkań w Olsztynie! W najbliższym czasie planujemy zorganizować debatę o przestrzeni dla kultury oraz porozmawiać z mieszkańcami o ich oczekiwaniach wobec kultury podczas Pikniku z Kłobukiem. Konkretne zapisy Strategii będą opracowywane w lipcu.

maladnaolsztyn

Ponadto, niedługo rozpoczynamy działania w Gorzowie Wielkopolskim. Zaproszeni przez władze miasta będziemy diagnozować metodą DNA Miasta stan polityki kulturalnej. Cieszy nas, że Gorzów dołącza do miast, które nam zaufały. W ciągu ostatnich kilku lat pracowaliśmy m.in. dla wspomnianego Olsztyna, Radomska, Elbląga czy Bydgoszczy.

Takim miastem jest też Słupsk, w którym powoli zamykamy proces wywiadów i przygotowujemy się do uruchomienia ankiety dla mieszkańców dotyczącej kultury. Do końca czerwca 2015 roku powstanie raport, w którym znajdzie się zarówno ocena stanu polityki miasta w tym obszarze, jak i zestaw rekomendacji mogących pomóc kulturze miejskiej w najbliższych  latach.

DNA Miasta współpracuje także z Narodowym Centrum Kultury w ramach Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych. 26 maja w Lublinie, Artur Celiński, szef zespołu DNA Miasta i członek Zespołu poprowadził dyskusję „Do czego potrzebne nam są strategie rozwoju kultury?” i przedstawił nasze uwagi na temat rozwoju miejskich polityk kulturalnych. Relacja z wydarzenia – debaty „Kultura Samorządowa 25+” na stronie NCK.

I na koniec – przypominamy również o tym, że to już ostatni moment do zgłaszania chęci udziału miast w programie partnerskim przy badaniu DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne. Jesteśmy przekonani, że warto zrobić je razem!

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa