Podwójny krzyż – czego nie wiemy o żonach prawosławnych duchownych?

Zawsze krok za mężem, bezszelestne, niewidoczne, ale niezwykle ważne dla Kościoła prawosławnego w Polsce. Matuszki – żony prawosławnych duchownych, kobiety-instytucje, służebnice Cerkwi.


Z każdego okna mieszkania Joanny widać cerkiew, w której duszpasterzem jest jej mąż. Matuszką jest od jedenastu lat. Męża poznała na studiach w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Miejskie życie porzuciła bez żalu i poszła za mężem. Urodziła się w małym miasteczku, jako córka batiuszki. W dzieciństwie zasypiała przy prawosławnych psalmach, które nuciła jej mama. – Wychodząc za mąż miałam świadomość wszelkich związanych z tym obowiązków, choć nie sądziłam, że każdy mój krok będą oceniać parafianie. Nierozważny komentarz czy zachowanie – wszystko to może do mnie wrócić – mówi. To wbrew pozorom, nic dziwnego. Wedle obowiązujących w Cerkwi kanonów prawosławia z VIII w., każdy czyn czy słowo matuszki rzutuje również na osobę jej męża. – Wszystko robię myśląc o nim i naszej wspólnej służbie Cerkwi. Bez męża nic nie znaczę – mówi Joanna.

Przepis na żonę

Prawosławie to drugie co do wielkości wyznanie w Polsce. Ostatni spis powszechny mówi o dwustu tysiącach wiernych skupionych w sześciu diecezjach, nauczanych w czterystu cerkwiach przez dwustu pięćdziesięciu księży (batiuszków). Żadne opracowanie nie wspomina, że oprócz nich, Cerkwi prawosławnej służy dwieście pięćdziesiąt kobiet.
Cerkiew wymaga od kandydatów na kapłanów zawarcia związku małżeńskiego. Niezwykle rzadko (i nie w Polsce) zdarzają się sytuacje, gdy wyświęcony na kapłana mężczyzna jest kawalerem. Relacje między prawosławnym księdzem i jego żoną ściśle regulują, wspomniane, kanony Kościoła prawosławnego. I tak, kandydatka na matuszkę powinna być prawosławną panną – nie ma możliwości by została nią wdowa, lub rozwódka. Batiuszka jest bowiem, według tych zasad „mężem jednej żony”, a matuszka „żoną jednego męża”. Prawosławny ksiądz nie ma możliwości ponownych zaślubin także wtedy, gdy jego żona umrze lub odejdzie.
Katechetka, przedszkolanka, animatorka… Jeśli kobieta koniecznie chce pracować, najlepiej aby jej zawód wiązał się z kulturą prawosławną. Nie może być modelką, tancerką czy aktorką. Dlaczego? Choćby aktorstwo może wymagać kreowania ról sprzecznych z nauką Kościoła prawosławnego. Odrywanie scen nago? Niedopuszczalne. Cerkiew nie opiniuje jednak kandydatek na żony duchownych. To sam batiuszka musi udzielić odpowiedzi na pytanie o to, czy narzeczona udźwignie wraz z nim prawosławny krzyż.
Do czasów II wojny światowej na terenie Polski działały swoiste dynastie duchownych. Kapłanami zostawali synowie, zaś córki wychodziły za mąż za prawosławnych księży. Dziś matuszkami zostają kobiety bez tradycji kapłańskich w rodzinie. Z domu mogą wynieść jedynie pobożność, nawyk uczestniczenia w liturgiach i umiejętność śpiewu.
Sakrament małżeństwa w Cerkwi prawosławnej następuje najczęściej po niedzielnym nabożeństwie. Wcześniej, w domu panny młodej para otrzymuje błogosławieństwo rodziców oraz ikonę, która zawiśnie w ich nowym domu. U progu cerkwi dochodzi do zaręczyn – trzykrotnej wymiany obrączek. To znak złożenia duszy w dłonie małżonka. Po wejściu do cerkwi następuje kulminacyjny moment – ukoronowanie. Korony symbolizują z kolei zwycięstwo nad namiętnościami. Ślub przyszłego batiuszki nie różni się niczym od ślubu zwykłego parafianina. Dopiero po święceniach kapłańskich biskup zdejmuje mu z palca obrączkę na znak wyższości kapłaństwa nad małżeństwem.

Służebnica parafian

Żona prawosławnego kapłana powinna służyć mężowi pomocą w jego pracy, trwać przy nim w chwilach radości, smutku, słabości i zwątpienia. W praktyce oznacza to poddanie się sztywnemu gorsetowi ograniczeń natury teologicznej i społecznej.
Matuszka może prowadzić chór, ma piec prosfory (odpowiednik opłatka w Kościele katolickim), przygotowywać obchody świąt na terenie parafii. Może opiekować się chorymi i potrzebującymi pomocy. I oczywiście prowadzi dom. Dom otwarty dla każdego parafianina, w którym jednocześnie dobrze (zgodnie z zasadami prawosławia) wychowuje się dzieci.

Krystyna, matuszka z trzydziestoletnim stażem, wychowała ich czworo. – Czy było trudno? Chyba jak każdej matce w tamtych czasach. Prawdziwe schody zaczęły się jednak, gdy dzieci podrosły, chciały chodzić na dyskoteki, nosić modne ciuchy, mieć najnowsze telefony… Rodzina batiuszki musi być nieskazitelna, nie do pomyślenia jest alkohol na młodzieżowych imprezach czy nieeleganckie prowadzenie się – mówi.
Żona, matka, gospodyni, opiekunka cerkwi, służebnica parafian – wszystkie te role trzeba jakoś połączyć. Tymczasem, jak mówi Krystyna, nie ma szkoleń bycia matuszką. – To Bóg i życie uczą nas tego. Dlatego dobrze jest poszukać kontaktu z matuszkami z większym doświadczeniem, które wspomogą dobrą radą, rozmową czy modlitwą. – Bardzo pomagają w tym coroczne spotkania matuszek, zainaugurowane przez Jego Eminencję Metropolitę Sawę. Gdy zaczynałam być matuszką, nie było takich spotkań. Musiały mi wystarczyć książki, mądre artykuły i sporadyczne kontakty z matuszkami z innych cerkwi. Dopiero z czasem przekonałam się, że na szacunek parafian trzeba zasłużyć, zapracować swoim życiem, domem, postawą. Nie zdobędzie się go czytając książki. Nasze życie ma być przykładem – dodaje.
Dom księdza prawosławnego to tzw. mała cerkiew. Opiera się on na konserwatywnych zasadach. Odpowiada za niego kobieta. Głową rodziny jest jednak batiuszka. Żona jest jego wsparciem. – Mój mąż jest ojcem naszych dzieci i wspiera mnie w domowych obowiązkach. Obiera ziemniaki, wynosi śmieci, chodzi na wywiadówki do szkoły… O ile nie koliduje to z jego działalnością duszpasterską – opowiada Krystyna.
Dom batiuszki jest otwarty dla wszystkich parafian, bez względu na porę dnia. Czasem trudno w nim o prywatność, zwłaszcza w okolicy świąt. Zdaniem Krystyny to normalne, że ludzie przychodzą. Trudniej było, gdy dzieci były małe: – Akurat je ułożyłam na drzemkę, a ktoś dzwonił do drzwi, budził je i cały niemowlęcy rytuał znów się zaczynał – wspomina.
Wierni darzą matuszkę szacunkiem. Aby go jednak zdobyć, trzeba wykazać postawę pełną pokory, poddawać się rygorom narzuconym przez religię. Jednym z nich jest cotygodniowy post eucharystyczny. Obowiązuje zarówno duchownego jak i jego żonę. Zaczyna się po kolacji w sobotę i, w przypadku matuszki, trwa do momentu przyjęcia Eucharystii. Wiąże się z zaniechaniem jedzenia i picia, ale także powstrzymaniem się od stosunków intymnych. Matuszka nie może wykonywać w niedzielę i święta prac domowych. W obecności wiernych nie może mówić do swojego męża po imieniu, tylko „batiuszko”. – Cerkiew jest najważniejsza, ale trzeba oddzielić duchowość od codzienności. Gdy w domu są niemowlęta, trudno powstrzymać się od obowiązków domowych, nawet w niedziele. Czy się spieramy? To nasza sprawa – ucina Krystyna.

I spokój przyszedł

Miasto Joanny jest małe. Przed wojną wielokulturowe, teraz prawosławnych jest niewielu. Tworzą bardzo zżytą społeczność. Joanna zna praktycznie wszystkich parafian po imieniu, wie gdzie mieszkają, do których szkół chodzą ich dzieci. Joanna przyznaje, że bycie matuszką to droga pełna wyrzeczeń i, że najlepiej jak najszybciej ten fakt zaakceptować. – Matuszka jest służebnicą, pomaga mężowi nieść krzyż. Co wolno parafiankom, mi niekoniecznie. Nie noszę ubrań z sieciówek, bo są albo za krótkie, albo zbyt obcisłe. W mojej szafie nie znajdziesz również butów na wysokich obcasach, topów na ramiączkach czy dużej liczby torebek – mówi. W sumie Joanna ma ich pięć.
Od bycia matuszką nie ma urlopu. Wyjazd na wakacje czy do rodziny na święta jest praktycznie niemożliwy. Ksiądz nie może przecież zostawić cerkwi, zastępstwa należą do rzadkości. Joanna nauczyła się z tym żyć. – W naszym domu to mąż piecze prosfory. Pierwsze, które robiłam sama, niemal spaliłam. Płakałam przez dwa dni. Przepis niby prosty: mąka, woda i drożdże, ale z emocji nie wytrzymałam. Potem, ilekroć patrzyłam na drzwi do kuchni pochlipywałam, z trudem gotowałam wodę na kawę, ręce mi się trzęsły. Po dwóch dniach, aby się uspokoić zaczęłam się żarliwie modlić. I spokój przyszedł. Teraz w trudnych chwilach zawsze zawierzam siebie i swoje wybory Bogu – mówi.
A co jeśli matuszka nie sprosta regulującym jej życie średniowiecznym kanonom? Co, jeśli będzie chciała żyć nowocześniej? Co jeśli odejdzie? Krystyna mówi, że nie po to kandydaci na batiuszków studiują Pismo przez cztery lata aby dokonywać złych wyborów. A poza tym: Jesteśmy na służbie, a z niej może nas zwolnić tylko Bóg – dodaje.

Imiona matuszek zostały zmienione.

fot. Irina Babina/Unsplash


Aleksandra Olearczyk absolwentka Instytutu Nauk Politycznych UW, od lat żyjąca na styku kultur. Miłośniczka kultury Wschodu.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa