Pastorki: zmiana, której Kościół potrzebuje

Silne, odważne, cierpliwe. Na ostateczną nominację czekają nawet trzy razy dłużej niż mężczyźni. Budzą ogromne emocje. Polskie pastorki zwiastują zmianę, którą chcemy widzieć w Kościele.


Kościoły protestanckie podświadomie kojarzą się z większą wolnością. Od blisko pół wieku większość z nich ordynuje na pastorki kobiety. W Szwecji ich liczba jest już większa niż pastorów, w Stanach Zjednoczonych rośnie z roku na rok o pięć procent. W Polsce pierwszą kobietą nominowaną na urząd pastora była Ewa Dolej, pastorka Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. Nominacja była ukoronowaniem jej wieloletniej pracy duszpasterskiej. Stało się to w 1973 r. podczas Dorocznej Konferencji Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Klarysewie. Wkrótce po tym, Dolej przeszła na emeryturę.

Następna była Wiera Jellinek ordynowana przez Kościół Ewangelicko-Reformowany w 2003 r. w diecezji w Zelowie, w województwie łódzkim. Od tamtej pory liczba kobiet-duchownych w Polsce oscyluje w okolicach trzynastu–piętnastu. Kościół Ewangelicko-Augsburski ordynował na stanowiska duchownych dwanaście kobiet, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny – dwie (jedna jest w czasie wikariatu), Kościół zielonoświątkowy – jedną. Uprawnienia poszczególnych duchownych różnią się w zależności od prawa wewnętrznego Kościoła, w którym służą. Łączy je niezwykła wrażliwość na życie wiernych – w ich kazaniach często odnajdują oni fragmenty własnych historii.

Kobieta-ksiądz jak człowiek-pająk

Monika Zuber
Monika Zuber

Wpisuję w Google „Monika Zuber, pastorka”. W odpowiedzi wyskakują setki artykułów. Wszystkie o zdecydowanych tytułach: Pastorka Monika Zuber o aborcji, Pastorka Monika Zuber o historii Polski bez Polek, Pastorka Monika Zuber ostro o pedofilii… Określana „pastorką polskich feministek” – jej poglądy są bardzo zdecydowane i bardzo prokobiece, niespotykane jak na osobę związaną ze stanem duchownym. W biogramie na swojej stronie internetowej określa siebie mianem „teolożki feministycznej”. – To my reinterpretujemy pewne konstrukty myślowe, tradycje, które utarły się w tak zwanej teologii tradycyjnej, tworzonej przez mężczyzn. Kobiety uzupełniają ją o nowe spostrzeżenia i perspektywy, wcześniej pomijane – tłumaczy Monika Zuber.

Nie zawsze chciała być pastorką. Po liceum poszła na architekturę na Politechnice Białostockiej. Chciała budować. Budynki użyteczności publicznej, szkoły, szpitale, drogi, mosty… Studia zweryfikowały, że nie chodzi jednak o mosty i drogi w znaczeniu dosłownym. – Zamiast wielogodzinnego ślęczenia nad rysunkami, wolałam kontakt z ludźmi. Jednocześnie przez wiele lat angażowałam się w różne działania społeczne, także kościelne, które pokazywały, że moim powołaniem jest praca z ludźmi. Na studiach pasja ta urosła w siłę. Teologia była naturalnym wyborem. Szczerze mówiąc nie wiedziałam, co będę robić po tych studiach – uśmiecha się. Podjęcie decyzji o zostaniu pastorką zajęło jej dwa lata.

W Kościele Ewangelicko-Metodystycznym służbę pełnią prezbiterzy, upoważnieni do udzielania sakramentów, posług kościelnych i sprawowania nabożeństw. Oprócz nich, są diakoni, probatorzy, kaznodzieje miejscowi, diakonisy i misjonarze. Gdy Monika Zuber ukończyła teologię w 2008 r., w Polsce jedyną wyświęconą pastorką Kościoła Ewangelicko-Reformowanego była Wera Jellinek, która obecnie pełni służbę w Czechach.

Zgodnie z prawem wewnętrznym Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonym na Dorocznej Konferencji Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w 2017 r., prezbiterem może zostać osoba żyjąca zarówno w związku małżeńskim, jak i stanu wolnego, będąca aktywnym członkiem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, która ukończyła studia teologiczne (lub inne równorzędne) oraz zdała egzaminy przed Radą Wykształcenia Pastorskiego. Monika Zuber – obecnie pastorka parafii w Starych Juchach, w województwie warmińsko-mazurskim wspomina jednak, że nie jest kolorowo: Moja płeć od początku budziła emocje. Do rozpoczęcia wikariatu podchodziłam dwa razy. Za pierwszym, odrzucono mnie bez podania powodu. Pytano między innymi o to, kto zajmie się dziećmi, kiedy ja będę pracować. Te pytania były szowinistyczne, ale to nie jest przecież doświadczenie wyłącznie mojego zawodu – kobiety borykają się z tym niemal wszędzie. Na szczęście, nie jestem osobą łagodną i pokorną… W końcu dostałam się na wikariat. I trwał trzy razy dłużej niż normalnie – siedem lat, zamiast dwóch–trzech.

Pastorki to wciąż rzadkość na polskich ambonach. O nominacji Moniki Zuber na funkcję prezbitera powstał program dokumentalny, wyemitowany na antenie Programu 2 Telewizji Polskiej. – Kobieta-ksiądz brzmi trochę jak człowiek-pająk – śmieje się Monika Zuber. – Żartuję, że ze względu na etymologię słowa, żeńska forma od „ksiądz” to „księżniczka” albo „księża”. Moi wierni czasem przekornie nazywają mnie „pastorzycą”. A poważnie: w Kościołach tradycji protestanckiej nie podkreślamy uprzywilejowanej roli osób duchownych. Zwracamy się do nich tak samo, jak do osób świeckich. Nikt mnie nie obrazi, jeśli powie do mnie per „pani” albo „Moniko”. Nawet lubię, jak ktoś się do mnie tak zwraca. Chciałabym, żeby w Polsce duchowni byli traktowani jak normalni ludzie – opowiada Zuber.

Kościół zielonoświątkowy jest drugim co do wielkości Kościołem protestanckim w Polsce. Liczy 25 tys. wiernych, 367 pastorów i jedną pastorkę – Joannę Kmiecik. Jej ordynacja wywołała spór wewnątrz Kościoła, a o jej wyborze zadecydował jeden głos. – To, o czym większość duchownych zdaje się zapominać to fakt, że bycie pastorem związane jest z powołaniem. Wierzę, że dotyczy ono tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Człowiek otrzymuje je od Jezusa – opowiada Joanna Kmiecik. – W teologii jest wiele przykładów, które pokazują, że Jezus stworzył do kapłaństwa zarówno kobietę jak i mężczyznę. Ważne, by zrozumieć, że gdy głoszę Słowo Boże, mówi przeze mnie Pan Bóg – dodaje pastor Kmiecik.

Proces, który nie ma końca

Pastorka w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym nie jest wyświęcona dożywotnio, jak w przypadku duchownych w Kościele rzymskokatolickim. Duchowna powinna mieć kompetencje pracownika socjalnego: umieć współpracować z ludźmi, kierować się empatią, wspierać wiernych psychologicznie i duchowo, służyć i dawać moralny przykład. – Odpowiedzialność jest wpisana w powołanie. Bez poważnego traktowania ludzi z którymi się pracuje nie ma sensu wchodzić w taką służbę. Odczuwam odpowiedzialność, ale nie na zasadzie stresu. To raczej wyzwanie. Służba duchownego polega na nieustannym kształceniu się, nieustannym rozwoju. To proces, który nie ma końca. Zakładałam to, podejmując studia teologiczne. Pracując z drugim człowiekiem, nie tylko w roli duszpasterza, ale również terapeuty, czy pedagoga, element wspólnego uczenia się i odpowiedzialności za siebie nawzajem jest ważny – mówi Monika Zuber.

Czy jej feministyczne, nieoczywiste poglądy przeszkadzają wiernym? – Pierwsze lato było takie, że nogi mi się trzęsły, gdy wychodziłam na prezbiterium. Nie urodziłam się gwiazdą, zajęło mi dużo czasu, aby oswoić się z rolą. Ale dzięki pobytom za granicą poczułam, że Bóg nie stworzył mnie jako istoty gorszej. To, że jestem kobietą, jest piękne, wspaniałe i może być docenione w Kościele. Początkowo jednak nie mogłam się przemóc, bo kto by chciał być tą Joanną d’Arc i rzucać się na barykady? To ogromny koszt psychiczny – mówi.

Nie chcemy zostawiać po sobie pomników

Joanna Kmiecik
Joanna Kmiecik

W Kościele zielonoświątkowym rozróżnia się funkcje pastora i pastora pomocniczego. Pastor jest organem prawnym Kościoła, reprezentuje go na zewnątrz, odpowiada za nauczanie biblijne. Powołuje go Rada Naczelna Kościoła na wniosek wiernych. Pastora pomocniczego powołuje się w liczniejszych Kościołach (ponad stu członków), podlega bezpośrednio pastorowi, który określa zakres odpowiedzialności i kompetencje. W Kościele zielonoświątkowym pastorzy współdziałają ściśle z Radą Starszych. – Zostałam ordynowana na pastora pomocniczego podczas uroczystości trzydziestolecia powstania naszego Kościoła. Kościoła, który zbudowaliśmy wspólnie. Jestem wdzięczna Bogu, że zaprowadził mnie aż tutaj – mówi pastor Joanna Kmiecik.

Joanna wspólnie z mężem Tomaszem od ponad trzydziestu lat prowadzą Kościół Shoreline w Częstochowie. To Tomasz wnioskował, by została powołana na pastora pomocniczego. – Gdy nie byłam pastorem, podczas czytania Słowa Bożego przychodziły mi pomysły na kazania, na pokazanie Pana Boga. Przychodziłam do domu i mówiłam do męża: „Wspomnij o tym, opowiedz to”. Pewnego dnia spojrzał na mnie i powiedział: „A może Ty to powiesz”? Podczas mojego pierwszego kazania byłam zdenerwowana. Przyniosłam do Kościoła torbę butów i pokazując je wiernym mówiłam, że w życiu trzeba nosić buty, które przygotował dla nas Pan Bóg, mimo, że czasami mogą być niewygodne. Często zdarza się, że nosimy nieswoje buty i mijamy się z przeznaczeniem. Po tym kazaniu podszedł do mnie wierny i powiedział: „Na początku byłem zgorszony, gdy wyszłaś na scenę, ale dziękuję Ci, bo potrzebowałam Twoich słów” – wspomina.

Wierni znają Joannę jako autorkę ognistych, pełnych emocji i ciepła kazań. Bardzo często nawiązuje w nich do momentów z życia codziennego, gdzie dostrzegła boski pierwiastek lub boską ingerencję. Prowadzi również spotkania dla kobiet „Sisterhood”, dumnie mówiąc o wiernych, że każda z nich jest „dziewczyną Jezusa”. – Biblia mówi o nas – kobietach, że jesteśmy słabszym rodzajem. Można to różnie tłumaczyć, jednak ja uważam, że chodzi tylko o siłę fizyczną. Czasem muszę poprosić męża by użył siły swoich mięśni – śmieje się. – Myślę, też, że kobiety lepiej rozumieją kobiety i lepiej pełnią rolę pasterzy dla kobiet. Bo pastor jest tylko osobą, która zajmuje się owcą.

Joanna i Tomasz są małżeństwem od trzydziestu pięciu lat. Wychowali razem troje dzieci, mają wnuki. – Zawsze jesteśmy razem na pierwszej linii frontu. Założyliśmy Kościół, który kochamy. Nie chcemy zostawiać po sobie pomników, ale więcej i więcej zbawionych ludzi. Czy trudno żyć z pastorem pod jednym dachem? Przeżywamy razem wspaniałe chwile, pełne radości, doświadczamy bożego działania, choć był czas, że gdy się kłóciliśmy to, rzucaliśmy w siebie wersetami z Biblii. Bóg jest obecny w naszym życiu na każdym kroku, pozwala nam odkryć swoje najgorsze strony, by walczyć o siebie w modlitwie – mówi Joanna Kmiecik.

Pastorka przyznaje też, że nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. – Gdy poznałam Tomasza, był dwudziestolatkiem z problemami, który przyszedł do Kościoła zielonoświątkowego bo czuł, że nasza modlitwa pomoże. Pomyślałam: prawdziwy hipis. Nie imponował mi bunt. To, co mnie urzekło w moim mężu to jego charyzma, gdy mówił o Bogu. Do tej pory uważam, że to Bóg nas wyswatał – mówi Joanna Kmiecik.

Bliżej problemów zwykłych ludzi

Mąż Moniki Zuber jest proboszczem parafii w Ełku, gdzie Monika pełni funkcję pomocniczą. Razem wychowują troje dzieci i dwa psy. Poznali się na studiach teologicznych w Biblijnym Seminarium Teologicznym we Wrocławiu. – To, że ksiądz ma rodzinę jest pozytywne, bo oznacza to bycie bliżej problemów zwykłego człowieka. Mamy szczęście, że możemy współtworzyć rodzinę i równocześnie uzupełniać się we własnej służbie, być inspiracją, zastępować się, wymieniać poglądami, dyskutować. Nie zgadzamy się we wszystkim, ale jesteśmy dla siebie ogromnym wsparciem – mówi Monika Zuber. Tego wsparcia potrzebuje niemal każdego dnia, bo maile z pytaniem „Jak on mógł jej na to pozwolić?” oraz nieprzyjemnymi komentarzami dotyczącymi jej wypowiedzi na temat np. Strajku Kobiet przychodzą na skrzynkę mailową parafii i w Ełku i w Starych Juchach.

Co daje jej największą satysfakcję? – Chyba to, gdy kolejna kobieta rozpoczyna wikariat. Wcześniej kobiety nie były do niego dopuszczane, zniechęcano je na każdym kroku. Sama raz chciałam wszystko rzucić, ale biskup naszego Kościoła powiedział: Spróbuj. Naucz ich. Spróbowałam. Zawsze byłam wojowniczką – mówi.

– Gdy z Tomaszem przyjechaliśmy do Częstochowy, spotkania naszego Kościoła odbywały się u nas domu. Dziś nasza wspólnota ma własny budynek, placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci, grupy wsparcia, pokoje uzdrowień… Nadchodzi dobry czas dla kobiet, które Bóg powołuje. To zmieni instytucjonalny Kościół w Kościół otwarty na potrzeby rodzin. Duch Święty potrzebuje silnej kobiety by niosła jego Słowo. Jest nas coraz więcej – mówi Joanna Kmiecik.


Aleksandra Olearczykabsolwentka Instytutu Nauk Politycznych UW, od lat żyjąca na styku kultur. Miłośniczka kultury Wschodu.

fot. Iwona Szymańska, Łukasz Tyl

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa