Orbán: drapieżnik wolnej prasy

Dziennikarz Péter Erdélyi wyjaśnia, dlaczego Reporterzy bez Granic przesadzili w swym raporcie o stanie mediów na Węgrzech i wymienia najpoważniejsze ataki Orbána na ich wolność.


Rząd Orbána ma najgorszy wizerunek w UE jeśli chodzi o szacunek dla wolności prasy, stosunek do otwartego społeczeństwa obywatelskiego i poszanowanie wolności akademickiej. Węgierski premier od dawna odgrywa rolę bojownika przeciwko liberalnej demokracji. Za jego czasów niezależne media niemal przestały funkcjonować. W ostatnich latach, reżim Orbána skupił się również na popularnych stronach internetowych, takich jak Index.hu.

Kiedy jednak Reporterzy bez Granic (RSF) porównali (w raporcie Press Freedom Predators) Orbána do takich dyktatorów jak Baszar Assad, Władimir Putin, Ali Chamenei czy Aleksander Łukaszenka wywołało to mieszane reakcje. I to nie tylko (jak można się było spodziewać) wśród węgierskich polityków, ale także wśród samych dziennikarzy.

Budapeszt: Soros ex machina

Przedstawiciele węgierskiego rządu nie zareagowali w żaden oryginalny sposób. Poseł Fideszu Tamás Deutsch stwierdził, że za raportem stoją… zwolennicy George’a Sorosa. A także zajął się, niewymienionymi z nazwisk, zagranicznymi dziennikarzami, którzy rzekomo prowadzą luksusowe życie w stolicy Węgier.

Minister sprawiedliwości Judit Varga napisała na Facebooku o „Sorosu ex machinie”. Także według niej, Reporterów bez Granic wspiera Fundacja Sorosa, a zagraniczni dziennikarze atakując Węgry, ignorują fakt, że w Europie Zachodniej tłumi się konserwatywne poglądy. Zdaniem minister, w węgierskich mediach obowiązuje pluralizm, a Reporterzy bez Granic powinni zwrócić większą uwagę na to, że np. Politico nie chce opublikować artykułu ministra demokratycznie wybranego rządu.

Z kolei rzecznik rządu Zoltán Kovács powiązał krytykę węgierskich władz z polityką antyimigracyjną i ustawą o „ochronie dzieci” – kontrowersyjnym węgierskim prawie, które łączy pedofilię z homoseksualizmem…

Drapieżnik wolnej prasy i wzór dla Polski

Dlaczego Reporterzy bez Granic zaliczyli Orbána do największych wrogów mediów? „Europejski premier Węgier Viktor Orbán, samozwańczy mistrz »nieliberalnej demokracji«, stale i skutecznie podważa pluralizm i niezależność mediów od czasu powrotu do władzy w 2010 roku” – twierdzi RSF w swoim raporcie. Jego główne metody tłumienia niezależnych mediów obejmowały oszustwa polityczno-ekonomiczne, celowe dyskredytowanie dziennikarzy i tworzenie klimatu do autocenzury.

„Media publiczne przekształcono w organ propagandowy, media prywatne zostały podporządkowane lub zredukowane. Metody mogą być subtelne lub bezczelne, ale zawsze są skuteczne” – twierdzi RSF. Jako przykłady podaje zakończenie działalności „Népszabadság”, przejęcie kontroli nad Origo.hu i Index.hu, a także ataki na RTL, „Népszavę” czy „HVG” i „Magyar Narancs”. Jako ostatni przypadek wymienia się nieprzedłużenie licencji dla popularnej i krytycznej stacji radiowej Klubrádio.

Dzięki manewrom polityczno-ekonomicznym, rządowi w Budapeszcie udało się doprowadzić do tego, że spółki medialne trafiły w ręce oligarchów bliskich rządzącemu Fideszowi, którzy kontrolują już 80 proc. przestrzeni medialnej w kraju.

„Na szczycie znajduje się Fundacja Kesma, która jest właścicielem około 500 prorządowych organizacji medialnych” – dodają Reporterzy bez Granic. Orbán zainspirował przywódców w Polsce i w Słowenii do stosowania podobnych technik. Wystarczy spojrzeć na nową propozycję rządu w Warszawie. Przepisy zgłoszone w nocy przez posłów pod pretekstem walki z zagrożeniami hybrydowymi mają na celu zastraszenie prywatnej telewizji należącej do Discovery (wkrótce Warner Media). Premier Mateusz Morawiecki właśnie to poparł. Liderzy PiS wiedzą, że bez brutalnego ograniczenia rynku mediów, tak jak to się stało na Węgrzech w ostatniej dekadzie, mogą zapomnieć o kolejnych wyborach.

Erdélyi: Jest źle, ale…

Fidesz mniej lub bardziej widocznymi środkami ograniczył krajobraz medialny na Węgrzech, co w kilku krajach europejskich postrzegane jest jako narzędzie do utrzymania władzy. Ale mimo to Węgry – przynajmniej na razie – nie są jak Syria czy Białoruś.

Węgierski dziennikarz Péter Erdélyi z niezależnego portalu 444.hu, który w przeszłości opisywał już w Parlamencie Europejskim tragiczny stan węgierskiego dziennikarstwa, nie uważa najnowszego raportu RSF za zbyt trafny. – Z jednej strony może to przyciągnąć większą uwagę i wskazać na trend, który stał się modelem dla kilku krajów w Europie i być swego rodzaju ostrzeżeniem – mówi Erdélyi. Według niego, jasne jest, że Orbán podporządkował sobie większość mediów na Węgrzech i w ten sposób skutecznie kontroluje opinię publiczną. – Ale z drugiej strony Orbán nie jest jak Assad czy Łukaszenka, nie należymy do tej ligi, nie jesteśmy jeszcze tak daleko na Węgrzech – wyjaśnia, twierdząc, że nieprzyjemna sytuacja, w której znaleźli się węgierscy dziennikarze, jest wynikiem mniejszych i dobrze przemyślanych kroków podejmowanych w ciągu ostatniej dekady.

Jego zdaniem, kraje europejskie powinny zachować czujność, by uniknąć sytuacji takiej, jak na Węgrzech. Erdélyi ostrzega zwłaszcza przed trzema działaniami, które podjął Orbán, by przejąć kontrolę nad mediami.

1.

Obok, bardzo skutecznej i pod wieloma względami całkowicie absurdalnej, prorządowej propagandy mediów państwowych, decydujące stało się przejęcie prasy regionalnej i kontrola lub likwidacja wpływowych mediów przez przychylnych Orbánowi oligarchów. Paradoksalnie udaje się to dzięki korzyściom z dotacji unijnych. Erdélyi: W ten sposób został przejęty i w zasadzie zniszczony popularny portal Index.hu.

2.

Węgierski rząd (państwo) stał się największym dostawcą reklam w kraju. Niezależne media powinny pamiętać o tym, jak ważne jest, by nie polegać na państwowej reklamie.
Erdélyi: Państwo inwestuje najwięcej na rynku reklamowym i prawie wyłącznie w kontrolowanych przez siebie mediach. Wywiera też presję na duże zagraniczne koncerny, które starają się „nie rozgniewać rządu”, aby utrzymać licencje. Dlatego są bardzo ostrożne, gdzie się reklamują.

3.

Niezależnym dziennikarzom bardzo trudno uzyskać odpowiednie informacje od urzędników państwowych. Prawo o dostępie do informacji, podobnie jak np. na Słowacji, po prostu nie działa.
Erdélyi: Fidesz miał monopol na informacje, co dało się odczuć szczególnie podczas pandemii Covid–19, kiedy pracownicy służby zdrowia praktycznie nie mogli wypowiadać się publicznie, a rząd nie pozwalał mediom na ujawnianie ważnych danych.

*

Kiedy dwa lata temu Erdélyi zdawał swoje sprawozdanie z sytuacji na Węgrzech w Parlamencie Europejskim, opowiadał również o tym, jak dziennikarze otrzymali w budapesztańskim parlamencie przestrzeń o wielkości około trzech metrów kwadratowych, skąd mogli zadawać pytania podczas briefingów. Dziennikarzom nie wolno też „gonić za politykami” z nieprzyjemnymi pytaniami, co jest praktyką w większości krajów europejskich. Według węgierskich dziennikarzy i ekspertów fakt, że społeczeństwo węgierskie wciąż ma dostęp do wysokiej jakości wiadomości online, nie oznacza, że wolność mediów jest w dobrej kondycji, a nie w trybie przetrwania.


Fot. Florian van Duyn / Unsplash.

Artykuł ukazał się w DennikN.sk i jest częścią współpracy pomiędzy wiodącymi wyszehradzkimi mediami: Denik.cz, DennikN.sk, Res Publica Nowa, Onet.pl, Telex.hu organizowanej przez Visegrad Insight. Tytuł i skróty pochodzą od redakcji.

Projekt współfinansowany przez UE.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa