Miejski przegląd prasy

Protesty na ulicach Gezi, w których niechęć koncentruje się m.in. na premierze Turcji. Stan Kolorado chce się podzielić. Ogrodnictwo miejskie lekiem na cały głód. Lizbona tworzy mapę miejskich dźwięków. Autorski przegląd najciekawszych tekstów o tematyce […]


Protesty na ulicach Gezi, w których niechęć koncentruje się m.in. na premierze Turcji. Stan Kolorado chce się podzielić. Ogrodnictwo miejskie lekiem na cały głód. Lizbona tworzy mapę miejskich dźwięków. Autorski przegląd najciekawszych tekstów o tematyce miejskiej.

5 listopada mieszkańcy kilku wiejskich hrabstw w stanie Kolorado będą głosować w sprawie secesji i utworzenia osobnego stanu – Północnego Kolorado. Podobne głosowania niedawno miały miejsce w stanach Kalifornia i Maryland – stanowią one objaw pogłębiającej się przepaści kulturowej pomiędzy miastami a wsią, charakterystycznej nie tylko dla USA.

W wywiadzie dla „Chicago Policy Review” Maria-Teresa Nogales tłumaczy, dlaczego miejskie ogrodnictwo jest kluczowe dla osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, a szczególnie w Boliwii, gdzie co czwarta osoba jest zagrożona głodem. Natomiast w Kalifornii wprowadzono nowe prawo, zaprojektowane specjalnie po to, by ułatwić miejskie ogrodnictwo – nowe przepisy rozmywają granice pomiędzy komercyjnym, mieszkalnym i rolniczym użytkowaniem terenów w mieście i wprowadzają zachęty finansowe do przeznaczania pod uprawę miejskich nieużytków. Autorami przepisów jest dwóch absolwentów prawa na Uniwersytecie Stanford. Powstały w wyniku badań, które przeprowadzili wśród mieszkańców Palo Alto. Wywiadu z jednym z założycieli ruchu miejskiego ogrodnictwa można posłuchać tutaj.

Na stronie Africa is a Country krytyka gentryfikacji jednej z dzielnic Johannesburga oraz jej filmowych reprezentacji.

Ertug Tombus analizuje protesty w parku Gezi jako zerwanie z opozycjami kategorii, które do tej pory kształtowały turecką politykę. Ich skutkiem było wypracowanie nowego języka, który tworzy nowe rodzaje politycznych wspólnot i identyfikacji.

Turecki Premier Recep Tayyip Erdogan jako Wampir © occupygezipics
Turecki Premier Recep Tayyip Erdogan jako Wampir © occupygezipics

Anthony Giddens i Philip W. Sutton deliberują nad konsekwencjami przeniesienia działań terrorystycznych na teren miasta i spodziewają się zwiększonej inwigilacji i kontroli przestrzeni miejskich. Działania antyterrorystyczne również przenoszą się do miast. David Kilcullen, autor podręczników dla amerykańskich jednostek antyterrorystycznych, opowiada o swojej najnowszej książce, która dotyczy właśnie tej kwestii.

Polecam referat Laury Frahm z konferencji Being with… Affinites-Attachments-Assemblages, która odbyła się w Weimarze w kwietniu 2013. Frahm używa teorii Williama H. Whyte’a aby pokazać, w jaki sposób wizerunki miast w filmie wpływają na planowanie przestrzenne i zachowania ludzi w miejskich przestrzeniach.

Na stronie Sustainable Cities można obejrzeć filmy z wizualizacjami tras używanych w m.in. w Londynie, Helsinkach i Auckland, natomiast w czasopiśmie Nature – przeczytać bardziej ścisłą (i popartą matematycznymi wzorami) analizę tras pokonywanych przez mieszkańców miast.

Na koniec opis projektu stworzenia mapy dźwiękowej Lizbony. Według autorów ożywianie miasta nie może się odbywać w pogardzie dla jego krajobrazu dźwiękowego – dlatego postanowili stworzyć mapę dźwięków i hałasów, które odzwierciedlają rozwój Lizbony, a następnie tak nią manipulować, aby chronić historię i tożsamość miejsc.

Tekst powstał dzięki współpracy autorki z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa