MIASTOmovie:wro  

Przyjść na MIASTOmovie:wro to być częścią grupy ludzi, która dba o swoje miasta i przy pomocy filmu poznać tendencje rozwoju urbanistycznego na całym świecie


rozmowa z Magdą Przewłocką, koordynatorką festiwalu MIASTOmovie:wro

Kadr z filmu "My Bklyb Shabazz"

Dziś ruszacie z trzecią już edycją festiwalu filmów dokumentalnych o tematyce miejskiej we Wrocławiu – MIASTOmovie:wro. Festiwal potrwa do niedzieli. Skąd we Wrocławskiej Fundacji Filmowej ten pomysł? 

We Wrocławiu debata o mieście i jego rozwoju jest wyraźnie obecna, ale kiedy zaczynaliśmy tworzyć idee MIASTOmovie, w naszym przekonaiu miała dość hermetyczny charakter. Dotąd toczona była głównie między ludźmi z jednego środowiska. Jako Wrocławska Fundacja Filmowa poczuliśmy potrzebę rozszerzenia jej na ludzi, którzy nie są ekspertami w tej dziedzinie. Naszą domeną jest film dokumentalny i wiemy, że pokazuje się u nas niewiele filmów o tematyce miejskiej. Szkoda, bo film jest uniwersalną przestrzenią debaty. Chcemy więc przy jego użyciu popularyzować wiedzę dotyczącą miast, w ramach festiwalu. Przy okazji pracujemy też nad tym, by niektóre filmy festiwalowe wprowadzić do dystrybucji w Polsce – by mogły trafić w różne inne miejsca. Mamy w planach także wyjazdowe edycje festiwalu  MIASTOmovie, m.in.  już w dn. 28-31 maja w Poznaniu.

radcitweb1

Skąd pomysł na hasło tegorocznej edycji „Miasto z odzysku”?

 „Miasto z odzysku” ma dla nas dwa znaczenia. Po pierwsze zainspirowała nas do niego historia naszego miasta, Wrocławia, którego tożsamość jest trochę nieoswojona i zagubiona. Przy tworzeniu festiwalu zaczęliśmy krążyć po niej i po pustkach, które nadal z niej odkrywamy. Z drugiej strony tworząc program festiwalowy, szybko zorientowaliśmy się, że filmy krążące po europejskich i światowych festiwalach filmowych często dotykają tematu odzyskiwania miasta. Jest to temat aktualny pod różnymi względami w filmach i w dyskusjach dotyczących przestrzeni miejskich.

Jakie filmy pokażecie w trakcie festiwalu?

Zapraszamy na 9 projekcji, w tym 5 premier polskich. Festiwal otworzymy filmem pt. „Speculation Nation”, hiszpańską produkcją poświęconą pokryzysowej Hiszpanii i mieszkalnictwu. Przyjrzymy się dzięki niej społeczeństwu hiszpańskiemu budującemu na nowo modele życia po zderzeniu się z kryzysem i powszechną stratą dachu nad głową. Pokażemy też m.in. film pt. „My Brooklyn”, porozmawiamy o gentryfikacji Brooklynu i nie tylko, o odzyskiwaniu miast przez różne grupy społeczne. Na festiwalu obejrzeć można będzie także dokument o największym squacie w Wenezueli, który funkcjonował tam przez 8 lat. „Ruina” to historia budowania społeczeństwa oddolnego przez zmarginalizowanych, biednych ludzi zajmujących, squatujących nieukończony wieżowiec banku, który zbankrutował, w centrum Caracas. Pojawi się też film polskich socjolożek – Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz „La Comuna 9. Odzyskując miasto” opowiadający o budżecie partycypacyjnym w dzielnicy kolumbijskiego Medellin. Jest to historia okolicy, w której mechanizmy partycypacyjne są bardzo rozwinięte i w której mieszkańcy przejmują realną kontrolę nad procesami finansowymi. Z okazji tej projekcji zapraszamy także na spotkanie z bohaterką tego filmu, pracowniczką urzędu w Medellin, Sandrą Lilianą Rios, która opowie nam o przemianach i doświadczeniach Medellin. Filmowo odwiedzimy także m.in. Moskwę, dzięki filmowi „Away from All Suns” poświęconemu walce o dziedzictwo architektoniczne, konstruktywizm w Moskwie i odzyskiwaniu przestrzeni utopii lat 20. Piękny dokument. Ponadto pokażemy też „Grey City” o Sao Paulo, historię miasta oczyszczonego z reklam i władz oczyszczających Sao Paulo dosłownie ze wszystkiego, w tym ze street artu.

W ramach festiwalu planujecie też debaty.

Tak. Pierwsza dotyczyć będzie wyzwań współczesnego mieszkalnictwa i alternatywnych modeli mieszkania, w tym m.in. cohousingu. Zastanowimy się podczas niej nad rozwojem współczesnych miast. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy łączy się on z zaspokajaniem podstawowych potrzeb ludzi, w tym np. właśnie potrzeby dachu nad głową. Wezmą w niej udział m.in. Kira Bouaoud, mieszkanka Houseprojektu w Lipsku, która kupiła z innymi ludźmi od władz miasta w Lipsku kamienicę i tworzą w niej nową, nowatorską przestrzeń do mieszkania. Druga debata poświęcona będzie gentryfikacji, do której inspiracją będzie proces gentryfikacji Brooklynu i Berlina. Wśród panelistów znajdzie się m.in. Dorota Groyecka, autorka książki „Gentryfikacja Berlina. Od życia na podsłuchu do kultury caffe late”, która opowie o tym zjawisku na zachodzie.

W tym roku postawiliśmy także na spotkania z reżyserami. Zaprosiliśmy więc pięciu z nich. W ramach festiwalu odbędą się też spotkania z ekspertami i innymi gośćmi, którzy po projekcjach będą nam rozjaśniać poruszane w filmach wątki. Zapraszamy!

Dzięki za rozmowę.

16 – 19 kwietnia 2015
Kino Nowe Horyzonty, Klub Szklarnia / Wrocław
Więcej informacji: http://miastomovie.pl/
Bilety nabyć można w kasie kina Nowe Horyzonty
Pokazy w Klubie Szklarnia są darmowe – obowiązuje rezerwacja mailowa

fot. kadr z filmu „Grey City”
Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa