Łódź Design Festival dla miastomaniaków
Już w czwartek rusza dziesiąta edycja Łódź Design Festival obfitującego w wydarzenia poświęcone tematyce miejskiej. Przedstawiamy nasz przegląd miejskich momentów programu i zapraszamy do Łodzi
13 – 23 października, wystawa „Wszyscy jesteśmy robotnikami”
Gdzie: Monopolis, Wydawnicza 4
Wystawa „Wszyscy jesteśmy robotnikami” opowiada o pracownikach byłych zakładów przemysłowych w Łodzi, którzy intensywnie współtworzyli i nadal tworzą to miasto. Została ona przygotowana w ważnym dla historii miasta miejscu – budynku działającej do 2007 roku rozlewni i wytwórni wódek i spirytusu Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Polmos”. Projekt jest częścią międzynarodowego projektu INSIDE OUT stworzonego w 2011 roku przez JR, znanego artystę pracującego w przestrzeniach publicznych. Przedsięwzięcie podkreśla niezwykle ważny element historii społecznej Łodzi, jakim jest los szeregowych pracowników wielkich zakładów przemysłowych.
13-23 października, wystawa „Architektura humanitarna”
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3
Na wystawie „Architektura humanitarna” zaprezentowane zostaną wybrane projekty architektoniczne z takich rejonów świata jak Kenia, Sumatra, Haiti, Japonia, Mauretania czy USA. Przedsięwzięcia te mają wspólny mianownik – wszystkie zostały stworzone w nurcie architektury humanitarnej. Polecamy tę ekspozycję, bo w Polsce nadal niewiele mówi się o sile projektów realizowanych dla i razem z najuboższymi i ofiarami kataklizmów naturalnych. Wystawa nawiązuje również tematycznie do trwającego nadal Biennale Architektury w Wenecji, którego kuratorem jest słynący z projektów realizowanych w tym nurcie architekt Alejandro Aravena (Kim jest Aravena? Polecamy nasz tekst z 10. Numeru “Magazynu Miasta”).
16 października (niedziela), wycieczka trambusem szlakiem łódzkich murali
Godzina: 12:00—15:00, prowadzenie: Justyna Bienias (Fundacja Urban Forms)
Gdzie: zbiórka grupy w Biurze Festiwalowym, Tymienieckiego 3
Zapisy na stronie: www.spacery.geberitevents.pl
Spacer organizowany przez akcję “Nie olewamy miasta” i związaną z nią społeczność “KOŁO kultury miejskiej” skupiającą miejskich aktywistów, architektów, projektantów i mieszkańców. Zabiorą oni chętnych w podróż po łódzkim street arcie, a ten – jak wiemy – jest wyjątkowy w skali kraju!
22 października (sobota), spotkanie 10 lat Architektury w Polsce
Godzina: 14:00—16:30 prezentacje najlepszych polskich pracowni architektonicznych
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator, Tymienieckiego 3, sala wykładowa
Prowadzi Filip Springer (reporter, fotograf)
Uczestnicy: Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), Tomasz Konior (Konior Studio), Ewa Kuryłowicz (Autorska Pracownia Architektury Kurylowicz & Associates), Bogusław Barnaś (BXBStudio), Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), Robert Majkut (Robert Majkut Design), Anna Grabowska (AGG — Architekci Grupa Grabowski)
10 lat w polskiej architekturze. Co się w tym czasie zadziało? W jaki sposób dekada wpłynęła na zmianę w projektowaniu polskich miast? Na te pytania postarają się odpowiedzieć architekci przepytywani przez dociekliwego, jak zazwyczaj, Filipa Springera.
23 października (niedziela), spacer architektoniczny szlakiem łódzkiego modernizmu
Godzina: 12:00—15:00, prowadzenie: Piotr Tomczyk (przewodnik miejski)
Gdzie: zbiórka grupy w Biurze Festiwalowym, Tymienieckiego 3
Zapisy na stronie: www.spacery.geberitevents.pl
Kolejny spacer, tym razem szlakiem łódzkiego modernizmu wokół ulicy Piotrowskiej, Brzeźnej i Kościuszki. Spacerowicze będą mieli też okazję zobaczyć obiekty sakralne, szpital, bibliotekę, wille czy postindustrialne obiekty biurowe.
23 października (niedziela), „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa północnego”, spotkanie z Lidią Pańków
Godzina: 14:00—15:30, prowadzenie: Maciej Robert
Gdzie: Centrum Festiwalowe, Tymienieckiego 3, sala wykładowa
Spotkanie z dziennikarką i redaktorką, autorką reporterskiej historii Ursynowa. Pańków opowie o tym, co łączy tę warszawską dzielnicę z postulatami architektury modernistycznej, okraszając swoją historię losami mieszkańców i twórców osiedla, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiejszą stolicę. Na rozgrzewkę przed spotkaniem polecamy jej książkę „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa północnego” (Czarne, 2016).
Więcej informacji o Łódź Design Festival i pełen program festiwalu: www.lodzdesign.com
Do zobaczenia!