Gminne Rady Seniorów w Senacie
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 25 września 2013 r. będzie pracować nad projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym dotyczącym tworzenia gminnych rad seniorów. To kolejny krok na drodze do wzmocnienia udziału osób starszych […]
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej 25 września 2013 r. będzie pracować nad projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym dotyczącym tworzenia gminnych rad seniorów. To kolejny krok na drodze do wzmocnienia udziału osób starszych w tworzeniu miast przyjaznych osobom starszym.
Osobom zainteresowanym polityką senioralną w polskich miastach polecamy numer „Starsze miasto” Magazynu Miasta. Można go kupić w naszej księgarni już od 1 zł.
13 września 2013 r. Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, która umożliwi radom gmin powoływanie gminnych rad seniorów mających charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Nowelizacja ustawy wprowadziła art. 5c, który określa, że „Gmina sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej”. Wnioskodawcą projektu był Klub Parlamentarny PO, a przedstawicielem wnioskodawców poseł Michał Szczerba, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Założenia projektu były konsultowane z Radą Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej i uzyskały pełne wsparcie organizacji seniorskich.
Zgodnie z przyjętą ustawą, rada gminy, z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk będzie mogła utworzyć gminną radę seniorów. Gminna rada seniorów będzie składać się z przedstawicieli osób starszych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Rada gminy określi, w drodze uchwały, tryb wyboru jej składu oraz statut określający zasady jej działania, dążąc przy wyłanianiu składu gminnej rady seniorów do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz organizacji pozarządowych i podmiotów działających
na rzecz osób starszych. Rada gminy będzie mogła w statucie jednostki pomocniczej upoważnić ją do utworzenia rady seniorów jednostki pomocniczej. Ten zapis umożliwi tworzenie np. dzielnicowych rad seniorów w m. st. Warszawie i w innych miastach, w których funkcjonują jednostki pomocnicze.
Nie jest to pierwsza inicjatywa służąca aktywności obywatelskiej osób starszych. Rady Ministrów w dniu 24 sierpnia 2012 r. przyjęła Rządowy Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2012 – 2013, a w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej powstał Departament Polityki Senioralnej. W lutym 2013 r. rozpoczęła pracę Rada ds. Polityki Senioralnej, która do końca września br. przedstawi Długofalowe założenia polityki senioralnej na lata 2014-2020.