Czas odejść. Dzięki apostazjom Kościół nie stanie się lepszy

W Polsce, gdzie 92 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy, świętom narodowym towarzyszy msza, a krzyż wisi w wielu szkołach, apostazja do niedawna była rzadkością.


Dla Michała Rogalskiego wiara katolicka znaczyła o wiele więcej niż niedzielne chodzenie do kościoła czy ubieranie choinki. Przeżywał ją i zgłębiał przez całe życie. 

Gdy miał cztery lata, za namową dziadka został ministrantem. – Lubiłem przychodzić godzinę przed mszą, aby otworzyć kościół i mieć czas dla siebie. Nawet głęboko wierzący rodzice zniechęcali mnie do tego w obawie, że się przeziębię – opowiada Rogalski, trzydziestodwuletni tłumacz z Pomorza. – Jako jedenasto-dwunastolatek zastanawiałem się, jak w ogóle można nie być katolikiem. Sądziłem, że musi to wynikać z jakiejś ułomności moralnej, było to dla mnie głęboko nielogiczne – dodaje.

Później ten kościelny prymus napisał doktorat o modernizmie katolickim i przez rok brał udział w prenowicjacie. Planował wstąpić do dominikanów. 

Dziś zapytany, czy Bóg istnieje odpowiada – po chwili i z wahaniem: Byłoby miło, gdyby istniał. W lipcu miną dwa lata, od kiedy Rogalski dokonał apostazji, czyli aktu formalnego porzucenia religii, uważanego przez dogmę katolicką za ciężki grzech. 

W jego przypadku, odchodzenie od Kościoła i wiary było rozłożone na lata. – W pewnym momencie Kościół, który wcześniej był dla mnie przestrzenią bezpieczną i rozwijającą intelektualnie, stał się miejscem obcym. Zauważyłem, że w życiu księży i zakonników nie ma nic wyjątkowego, że to ludzie ze słabościami, jak wszyscy. A dodatkowo struktura hierarchiczna Kościoła wplątuje ludzi w układy, które mi się nie podobały – mówi.

Jednak tym, co ostatecznie przeważyło szalę na rzecz apostazji, były doniesienia o skali przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych i bliskie związki Kościoła z Prawem i Sprawiedliwością. – Nie chcę, żeby do mnie, jako osoby uważanej przez wielu za katolika, przyklejały się te wszystkie obrzydliwe rzeczy z życia społecznego i politycznego – tłumaczy Rogalski.

Po apostazji przeżyłem coś na kształt długiej żałoby. Całe życie uważałem przecież katolicyzm za jedyny opis prawdy o świecie – mówi. Dziś określa siebie mianem agnostyka.

*

W Polsce, gdzie według Głównego Urzędu Statystycznego 92 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy, świętom narodowym towarzyszy msza, a krzyż wisi w wielu szkołach i urzędach, apostazja do niedawna była rzadkością. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przestał badać to zjawisko w 2010 r., kiedy jako apostatów zarejestrowano zaledwie 459 osób na 32,5 miliona ochrzczonych.

Teraz, zaalarmowany sygnałami o wzroście liczby apostazji, Instytut chce znowu zbierać i analizować te dane. – W dużej mierze zależy to jednak od tego, czy dostaniemy na to grant i czy diecezje udostępnią nam statystyki – mówi ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu.

Niektóre sygnały uchwycił CBOS. Jego raport z połowy grudnia 2020 r. mówi, że stosunek 47 proc. respondentów do Kościoła jest negatywny. Pozytywne nastawienie przejawia z kolei 41 proc. ankietowanych. Po raz pierwszy od 1993 r. krytycy Kościoła znaleźli się zatem w większości. Dodatkowo sondaż IBRIS-u z listopada 2020 r. pokazuje, że wśród osób między 18. a 29. rokiem życia, tylko 9 proc. patrzy na Kościół z sympatią.

Według Piotra Sikory – teologa i filozofa wynika to z tego, że w okresie podziałów i napięć politycznych Kościół otwarcie zaangażował się po jednej stronie konfliktu. – Księża w małych parafiach jeszcze bardziej demonstracyjnie popierają PiS niż biskupi. Problemy z księżmi–krzywdzicielami też dotykają raczej poziomu lokalnego, także tych, którzy nie widzieli i nie reagowali. To może być powodem dystansowania się od życia w Kościele jako wspólnocie – komentuje Sikora. 

Kościół od lat pomaga PiS-owi mobilizować elektorat na prowincji, nierzadko otwarcie wspierając tę partię przed wyborami i udostępniając miejsca na ambonach jej politykom. Z tego przywileju korzystali m.in. Marek Suski, Jadwiga Emilewicz, a ostatnio Jarosław Kaczyński. Kler stał się też kluczowym stronnikiem PiS-u w atakach na społeczność LGBTQ w czasie wszystkich kampanii wyborczych od 2019 r. W zamian może liczyć na utrzymanie dotychczasowych przywilejów, dotacje z programów rządowych oraz wpływ na prawo, edukację i kulturę.

Sikora sugeruje, że kluczowe znaczenie ma milczenie duchownych, którzy nie zgadzają się z obecnym kursem. – Jak się popatrzy na episkopat, to zaangażowanych politycznie biskupów nie jest wielu. Są oni jednak głośni, a ich słowa podchwytują media. Reszty nie słychać, bo istnieje niepisana reguła, żeby nie krytykować się nawzajem publicznie. Zwykle więc wybrzmiewa tylko jeden, bardziej radykalny głos – uważa teolog.

*

Po 1989 r. wszystkie partie dbały o dobre relacje z Kościołem, a ten wykorzystywał to, skutecznie domagając się m.in. zwrotu majątku zrabowanego przez komunistów, zwolnień z niektórych podatków, a także włączenia religii do edukacji w szkołach publicznych i zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Jednak za czasów PiS-u, doszliśmy do absolutnego klinczu. Kościół już nie jest zainteresowany nauczaniem Jezusa, a tylko polityką i pieniędzmi – twierdzi Agata Diduszko-Zyglewska, lewicowa aktywistka, jedna z założycielek Licznika Apostazji, strony internetowej skupiającej osoby, które odeszły z Kościoła. Pod koniec lutego 2021 r. ich liczba przekroczyła 2000. – Hierarchowie próbują doprowadzić do sytuacji, w której co prawda wierni znikną, ale oni nie będą ich potrzebowali, bo do tego czasu Kościół drapieżnie wplecie się we wszystkie sfery życia i państwa – mówi Diduszko-Zyglewska.

Ona sama odeszła z Kościoła w 2018 r., ale dla wielu wiernych to właśnie 2020 r. okazał się punktem zwrotnym. Dwa filmy dokumentalne: Zabawa w chowanego braci Sekielskich i Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza Marcina Gutowskiego obnażyły nieuczciwe praktyki hierarchów, którzy starali się chronić podejrzanych o przestępstwa seksualne, a nie ich ofiary.

Natomiast zaostrzenie przepisów prawa aborcyjnego jesienią, zdaniem Diduszko-Zyglewskiej, obnażyło skalę ingerencji Kościoła w prywatne życie obywateli, skutkując największymi demonstracjami ulicznymi od upadku komunizmu. – Zrobili o jeden krok za daleko. Ludzie wreszcie zobaczyli, jak skorumpowany i niemoralny jest Kościół katolicki w Polsce – przekonuje aktywistka.

*

W celu dokonania apostazji, trzeba stawić się osobiście w parafii w miejscu zamieszkania z aktem chrztu, dowodem osobistym i trzema podpisanymi kopiami deklaracji odejścia z Kościoła wraz z uzasadnieniem. Dla Rogalskiego było to doświadczenie zarówno nieprzyjemne, jak i zabawne.

Ksiądz nie mógł znaleźć w księdze mojej daty chrztu. Zaczął mi wmawiać, że się pomyliłem. Do pomocy wbiegła siostra, która starała się na mnie nie patrzeć. Nawet rękę trzymała przy oczach. Sam musiałem pokazać mu tę datę – wspomina Rogalski. Jego proboszcz pomyślał zaś, że urodziło mu się dziecko i chce je ochrzcić. – Miałem poczucie jakiegoś gorzkiego triumfu – świat katolicki w ogóle mnie nie rozumie. Bo proboszcz, który powinien teoretycznie mnie znać, nie dostrzegł nawet, że przez rok nie było mnie w kościele – komentuje Rogalski.

W jednej z warszawskich parafii, proszący o zachowanie anonimowości wikary, mówi, że do niedawna zdarzała się u niego maksymalnie jedna apostazja rocznie. A i to od wielkiego dzwonu. Ostatniej zimy dochodziło do trzech tygodniowo. – W jednym przypadku mężczyzna napisał, że jego światopogląd nie zgadza się z nauczaniem Kościoła i od razu uciął, że już nic mam mu nie wmawiać. Uszanowałem to. Dla nas każdy taki przypadek to jest tragedia, ponieważ człowiek odcina się od źródła zbawienia. Ja osobiście uważam to za coś strasznego – opowiada ksiądz.

Zapytany o polityczne zaangażowanie niektórych hierarchów i afery pedofilskie, stwierdza: Na pewno nie jest to przyjemne i obojętne… Po filmie Sekielskich obawiałem się wyjść na ulicę, bo księża zostali wrzuceni do jednego worka. Szkoda, że Kościół zwykle redukuje się do hierarchów… Ksiądz przyznaje, że kilka razy został nazwany „pedofilem”. Między innymi przez niedoszłego ojca chrzestnego, któremu odmówił wydania zaświadczenia, bo, oprócz tego, że został ochrzczony, nie miał związków z Kościołem.

Ludzie, którzy nie mają argumentów, wyciągają rzeczy, które noszą głęboko w sobie. Chcę zrozumieć ich ból i niezgodę. Ale jak się wyjdzie z Kościoła, traci się możliwość, aby coś zmienić. Dzięki apostazjom Kościół nie stanie się lepszy – twierdzi ksiądz.

Oryginalna wersja artykułu ukazała się po angielsku w portalu BIRN Reporting Democracy. 

 


Dariusz Kałan, dziennikarz i analityk. Współpracuje m.in. z Tygodnikiem Powszechnym i Polityką. W latach 2012-2016 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Fot. Sacre Bleu, Unsplash

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa