Czy Warszawa będzie miastem wielkiego formatu?

Zapraszamy na debatę "Czy Warszawa będzie miastem wielkiego formatu?" na temat estetyki przestrzeni publicznej stolicy. Debata będzie miała miejsce w środę 21 grudnia o godzinie 17.00 w klubokawiarni Chłodna 25. Brzydka, chaotyczna, albo zbyt szara, […]


Zapraszamy na debatę „Czy Warszawa będzie miastem wielkiego formatu?” na temat estetyki przestrzeni publicznej stolicy. Debata będzie miała miejsce w środę 21 grudnia o godzinie 17.00 w klubokawiarni Chłodna 25.

Plakat autorstwa Emilii Klimczak www.emilencja.pl

Brzydka, chaotyczna, albo zbyt szara, albo nadmiernie kolorowa – warszawska przestrzeń miejska coraz bardziej uwiera. Doświadczamy jej codziennie, przemieszczając się stołecznymi ulicami – przyglądamy się mimowolnie meblom miejskim, reklamom, elewacjom. Mijamy opakowany Dworzec Centralny, rondo Dmowskiego (wymykające się jakimkolwiek klasyfikacjom), stelaż przy Świętokrzyskiej, zasłonięty stadion „Skry” – takie miejsca można by mnożyć. Dla jednych są faktycznym problemem, drudzy z kolei tak bardzo przyzwyczaili się do obecnego widoku, że za bezsensowne uważają poszukiwanie alternatywy. Tymczasem, kwestia ładu przestrzennego dotyka każdego z nas, bo na dobrze zaprojektowanym otoczeniu korzystamy wszyscy. Częściej chcemy uczestniczyć w życiu miasta, łatwiej się z nim identyfikujemy i chętniej inicjujemy w nim różne wydarzenia. W Warszawie frustracje społeczne zaczynają rosnąć, ale wydaje się, że wciąż nie wiadomo, w którym kierunku mają zostać skanalizowane.

Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy przestrzeń publiczna i czy warto brać za nią odpowiedzialność? Czy mamy prawo zgłaszać swoje niezadowolenie wobec niknięcia architektury pod warstwą nośników reklamowych i czy nasze zdanie cokolwiek znaczy? Jaka przyszłość czeka stolicę, jeśli nie mając żadnych norm prawnych, w czasie Euro 2012 przekroczymy kolejne granice udostępniania przestrzeni publicznej pod działalność komercyjną i obiektów architektonicznych pod loga sponsorów? Czy estetyczne miasto to utopia, a jeśli nie – jak działać?

Z zaproszonymi gośćmi będziemy dyskutować nad tym, czy da się zmienić oblicze polskich miast i dlaczego kontekst Dworca Centralnego może być przy tym tak ważny.

W debacie wezmą udział:

  • Elżbieta Dymna, prezes Stowarzyszenia Miasto Moje A W Nim,
  • Joanna Erbel, socjolożka z IS UW, aktywistka, współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini zespołu „Krytyki Politycznej”,
  • Grzegorz Piątek, krytyk architektury, kurator,
  • Jacek Prześluga, prezes spółki Dworzec Polski SA, wiceprezes PKP SA odpowiedzialny za dworce,
  • Karol Trammer, redaktor naczelny niezależnego dwumiesięcznika „Z biegiem Szyn”,
  • Paweł Tyszkiewicz, dyrektor generalny Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR

Spotkanie odbędzie się w środę, 21 grudnia, o godz. 17.00, w klubokawiarni Chłodna 25. Moderować debatę będą Aleksandra Stępień i Xawery Stańczyk.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa