Co mówi Warszawa?

Zapraszamy na spotkanie „Co mówi Warszawa?”, które odbędzie się 13 lutego o godzinie 18.00 w klubokawiarni Chłodna 25. Warszawa się zmienia. Raz po raz z tkanki miasta znikają bary mleczne, a otwiera się coraz więcej […]


Zapraszamy na spotkanie „Co mówi Warszawa?”, które odbędzie się 13 lutego o godzinie 18.00 w klubokawiarni Chłodna 25.

Plakat autorstwa Banaszek Design.

Warszawa się zmienia. Raz po raz z tkanki miasta znikają bary mleczne, a otwiera się coraz więcej sieciowych kawiarni i oddziałów banków. Architektura składająca się na miejski pejzaż – dworce, mosty, kamienice – ginie pod warstwami reklam. Zagrożone likwidacją są ikoniczne przestrzenie stolicy, jak chociażby, jeszcze miesiąc temu, osiedle domków fińskich przy Parku Ujazdowskim. Jednocześnie pełno jest ciekawych działań społecznych, a życie kulturalne kwitnie.

Dynamiczne przekształcenia przestrzeni miasta świadczą o licznych konfliktach interesów, ale również idei i wartości. Coraz trudniej mówić dziś o tożsamości Warszawy i warszawiaków. To raczej zlepek różnych tożsamości, kolaż dźwięków, obrazów i głosów. Na ulicach mijają się starzy i nowi warszawiacy, lokalni patrioci i kosmopolici w supermarkecie kultury, studenci, białe kołnierzyki, urzędnicy, działacze społeczni, biznesmeni i emeryci. A każdy z nich ma inną wizję stolicy, innych rzeczy w niej szuka, inne problemy napotyka w codziennym życiu.

Chcemy porozmawiać o konfliktach o przestrzeń, o zderzeniach różnych tożsamości, o miksowaniu się stylów bycia. Wychodząc od tematów palących i aktualnych przyjrzymy się, jakie znaczenie dla dzisiejszego obrazu miasta jego przeszłość. Zapytamy, w jakim stopniu pamięć o niej dotyczy historii, a w jakim wyobrażeń o niej, i czy odkrywane na nowo tradycje nie są aby tradycjami wynalezionymi.

Punktem wyjścia dyskusji będzie książka Mówi Warszawa pod redakcją Marka Kochana, zbierająca opowieści o Warszawie autorstwa dwudziestu jeden pisarzy i pisarek, różniących się wiekiem, poetyką i poglądami. Autorzy i autorki, każde z nich na swój sposób, podejmują kwestie konfliktów społecznych, tożsamości, pamięci, historii. Ich zebrane narracje stają się lustrem, w którym przegląda się dzisiejsza Warszawa.

W debacie wezmą udział:

  • Paweł Dunin-Wąsowicz – krytyk, publicysta, redaktor naczelny miesięcznika „Lampa”, autor m.in. Warszawy fantastycznej;
  • Joanna Frużyńska – dr w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW;
  • Marek Kochan – dr w Instytucie Dziennikarstwa UW, pisarz, pomysłodawca i redaktor książki Mówi Warszawa;
  • Kaja Malanowska – dr biologii, pisarka, felietonistka „Krytyki Politycznej”;
  • Bohdan Sławiński – pisarz, poeta, członek zespołu redakcyjnego „Res Publiki Nowej”;
  • Bogna Świątkowska – dziennikarka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Spotkanie poprowadzi Xawery Stańczyk. Patronem wydarzenia, które będzie miało miejsce 13 lutego o godzinie 18.00 na Chłodnej 25 jest kwartalnik „Res Publica Nowa”. Strona wydarzenia na Facebooku.

Skomentuj lub udostępnij

Comments are closed.

Res Publica Nowa