Polacy wspierają NGO na północy Birmy

Niecały miesiąc przed zaplanowanymi na 8 listopada 2015 r. wyborami parlamentarnymi, Res Publica organizuje w Birmie szkolenie dla liderów organizacji pozarządowych.


W trwającym ponad dwa tygodnie warsztacie weźmie udział grupa dwunastu liderów NGO, dziennikarzy i młodych filmowców z północnego stanu Kachin. Zostaną oni wybrani w dwuetapowej, otwartej rekrutacji przez lokalnego partnera projektu, Pandita Development Institute. Celem projektu jest podniesienie kompetencji uczestników w obszarze komunikacji wizualnej, przy użyciu filmu dokumentalnego i nowych mediów.

W gronie trenerów projektu znaleźli się doświadczeni edukatorzy: Piotr Stasik, reżyser i założyciel Towarzystwa Inicjatyw Twórczych Ę, Maciej Kuziemski, członek zarządu Res Publiki, Bartosz Kozakiewicz, koordynator projektu oraz Shunn Lei Swe Yee, birmańska dokumentalistka.

– To już czwarty rok wspierania sektora pozarządowego w Birmie. Tym razem, po raz pierwszy skupimy nasze działania w znajdującym się u podnóża Himalajów stanie Kachin, o nieporównywalnie gorszej niż Rangun infrastrukturze i ofercie edukacyjnej. Funkcjonujące w najdalej wysuniętym na północ porcie Birmy, organizacje społeczne borykają się z problemem skutecznego komunikowania wyzwań rozwojowych opinii publicznej. Wspólnie z lokalnymi partnerami chcemy sprawić by ich głos był lepiej słyszalny – komentuje Maciej Kuziemski

Szkolenie jest kontynuacją prowadzonych od 2012 roku działań edukacyjnych wspieranych przez Fundację Solidarności Międzynarodowej. W ubiegłych latach ich efektem były wizyty studyjne birmańskich dziennikarzy w Polsce, szkolenia z zarządzania mediami czy warsztaty filmowe. Powstałe w ramach projektu filmy “The Brick” oraz “Ordinary Day” miały premierę podczas International Documentary Festival Amsterdam czy MFF Watch Docs.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

stopka_polska

 

 

Res Publica Nowa