Pytania o kulturę w Łodzi

Czy wprowadzona w 2013 roku łódzka strategia dla kultury wciąż odpowiada mieszkańcom? Jak wpływa na codzienną pracę twórców i jej animatorów?


Eksperci od miejskiej polityki kulturalnej z zespołu DNA Miasta zapytają samych zainteresowanych. Zbierają ankiety do 28 lipca.

Łódź jest jedynym miejscem, w którym słowo „kreatywność” nie jest tylko wspomnieniem. Dlatego polityka kulturalna tego miasta potrzebuje zarówno profesjonalnych rozwiązań i narzędzi, jak i nieszablonowego podejścia. Od kwietnia badacze z fundacji Res Publica w ramach programu DNA Miasta analizują, jak realizowana była łódzka strategia dla kultury.

– Zastanawiamy się, na czym polega odpowiedzialność miasta za kulturę. Zbieramy dane, analizujemy je i promujemy najlepsze rozwiązania w obszarze miejskich polityk kulturalnych – mówi Artur Celiński, szef zespołu. – W Łodzi chcemy zrozumieć, jak Polityka Rozwoju Kultury 2020+ wpływała na pracę przedstawicieli środowiska kultury, i czy przyniosła oczekiwane efekty – dodaje Celiński.

W tym celu eksperci z DNA Miasta stworzyli ankietę, do której wypełnienia zapraszają wszystkie osoby zaangażowane w łódzką kulturę: twórców, animatorów, członków organizacji pozarządowych, organizatorów wydarzeń kulturalnych z ramienia instytucji, ale też firm. W pełni anonimowa ankieta dostępna jest do piątku, 28 lipca, pod linkiem http://bit.ly/ankietalodz, a jej wypełnienie zajmuje 15 minut.

– Prace nad Polityką Rozwoju Kultury w Łodzi wyglądały niezwykle korzystnie w skali Polski. W strategii zapisano wyraźne cele i działania. Jednak 2013 i 2017 rok w łódzkiej kulturze to niebo a ziemia – tłumaczy Artur Celiński. – Wspólnie możemy teraz stwierdzić, co się w tym czasie udało, a co nie.  Możemy teraz zaktualizować ten dokument.

Ankieta jest jednym z kilku działań prowadzonych w ramach ewaluacji strategii. Zespół DNA Miasta analizuje również dokumenty merytoryczne i finansowe z ostatnich lat, prowadzi także wywiady indywidualne z przedstawicielami miejskich instytucji kultury. Rezultaty zostaną opublikowane we wrześniu. Badanie prowadzone jest na zlecenie i we współpracy z Urzędem Miasta w Łodzi. Więcej informacji na stronie dnamiasta.pl.

Res Publica Nowa