Prawdą w kłamcę. Debata

W przeddzień wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce warto spojrzeć na zjawisko postprawdy - fenomenu , który wypiera fakty i karmi emocje.


W debacie ”Prawdą w kłamcę” w środę 5 lipca o godz. 19.00 udział wezmą Paweł Potoroczyn, Patrycja Sasnal oraz Krzysztof Pacewicz. Spotkanie odbędzie się w Res Publice przy ul. Gałczyńskiego 5 w Warszawie. Wstęp wolny

Dlaczego odmówiliśmy znaczenia faktom? Nie było wcale lepszych powodów niż w poprzednich stuleciach. Pojawiło się jednak całe spektrum nowych możliwości: polifoniczność i technologiczna szybkość przekazu, filozofia interfejsu, brak instytucji, które mogłyby orzekać, co jest prawdą, a co kłamstwem. Polityka zyskała nadzwyczajne nowe narzędzia i skorzystała z nich. W przeddzień wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce warto spojrzeć na zjawisko postprawdy – fenomenu , który wypiera fakty i karmi emocje.

– Zadamy pytanie o nowy status podmiotów indywidualnych, definicje podmiotów politycznych, funkcje instytucji demokratycznych, nowe reguły bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, wreszcie również cele kultury – mówi Agnieszka Rosner, prowadząca debatę.

Czy polityka pozostanie sferą kłamstwa? Czy prawda jest potrzebna dobrym rządom? Jak wyznaczać cele edukacji i kultury w erze postzaufania? Pytania te będą przyczynkiem do szerszego zdefiniowania pojęcia prawdy we współczesnym świecie mediów, internetu, polityki i edukacji. W debacie organizowanej przez redakcję Res Publiki Nowej głos zabiorą: Paweł Potoroczyn, dyplomata, filozof, wieloletni dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, a obecnie dyrektor generalny Uniwersytetu SWPS, dr Patrycja Sasnal, arabistka i amerykanistka, specjalistka stosunków międzynarodowych, w szczególności Bliskiego Wschodu, ekspertka PISM i Krzysztof Pacewicz, filozof i kulturoznawca, autor wyróżnionej w konkursie im. Barbary Skargi książki “Fluks”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Rosner, prowadząca magazyn idei Res Publica Nowa.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do studentów, publicystów i komentatorów współczesnej sceny politycznej, akademików oraz osób zainteresowanych edukacją oraz polityką polską i zagraniczną.

Więcej informacji o Res Publice Nowej na stronie publica.pl, a o wydarzeniu na profilu na Facebooku.

Res Publica Nowa