ZABOROWSKI: Polska Wybiera
NACZELNY O NOWYM NUMERZE
W przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich oddajemy w Państwa ręce numer „Res Publiki” poświęcony wyborom Polaków. Numer nie odnosi się do bieżącej polityki i nie promuje żadnego z dwóch kandydatów. Uważamy, że nie jest naszym zadaniem podpowiadanie wyborcom, jak głosować, ani który z dwóch kandydatów ma lepszą ofertę dla naszego kraju. Każdy z nas ma naturalnie własne zdanie na ten temat i damy mu wyraz w dniu wyborów.
Natomiast, zgodnie z naszą misją, udostępniamy czytelnikom teksty, które, naszym zdaniem, odnoszą się do debaty publicznej związanej z wyborami oraz oferują ideę dla przyszłego prezydenta, ktokolwiek nim zostanie. Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, pisze więc o tym, jakich zmian wymaga polska gospodarka i jak proces potrzebnych reform może wspomóc przyszły prezydent RP. Olaf Osica, były dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, pisze natomiast o tym, jak powinna się zmieniać polska polityka zagraniczna i przed jakimi wyzwaniami stoi dziś. Tekst Spasimira Domaradzkiego odnosi się do konkretnego wycinka polityki zagranicznej, a konkretnie do Bałkanów Zachodnich, czyli tej tak bliskiej nam części Europy, która jest jednak traktowana peryferyjnie i pasywnie przez polską dyplomację.
Numer odnosi się również do polskich podziałów i procesów kształtujących polską kulturę polityczną. Anna Mierzyńska pisze o wojnie narracyjnej między obozami określającymi swoich przeciwników jako „pseudoelity” lub „ciemny lud”. Pogarda z jednej strony, a zawiść z drugiej są niestety emocjami wpływającymi na wybory Polaków w większym stopniu niż ocena programu gospodarczego. Przemysław Potocki pisze o polskiej lewicy, która w okresie prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego była najsilniejszą i najsprawniejszą siłą polityczną kraju, a dziś, po pierwszej turze wyborów prezydenckich, znalazła się na marginesie polskiej polityki. W siłę natomiast rośnie Konfederacja, o której pisze Bartosz Mroczkowski. Obóz radykalnej prawicy jest z reguły określany alarmującymi przymiotnikami, natomiast mniej mówi się o różnych nurtach w tej formacji, których przedstawiciele mogą odmiennie zagłosować w drugiej turze wyborów. Jedno jest natomiast pewne: Konfederacja jest popularna wśród młodych i zdolna do prowadzenia nowoczesnej kampanii. Przyszłość tej formacji może być jednym z determinantów polskiej polityki w najbliższych latach.
Na koniec polecam felieton Janiny Bąk, która pisze o tym, co może mieć wpływ na frekwencję wyborczą. Niska frekwencja źle świadczy o polskiej demokracji i utożsamianiu się obywateli z procesami politycznymi. Pierwsza tura wyborów prezydenckich przyciągnęła ponad 64% wyborców, co było jednym z najlepszych wyników od 1989 r. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że poziom frekwencji nie będzie niższy w drugiej turze wyborów. Trend jest więc pozytywny, ale w kontekście europejskim to nadal jedne z najniższych wyników. Ewidentnie polska polityka nadal nie ma atrakcyjnej oferty dla olbrzymiej części społeczeństwa.
Marcin Zaborowski, redaktor naczelny Res Publiki Nowej, wykładowca, wcześniej dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych