Nowa Europa motorem innowacji

System umożliwiający bezzałogowe prowadzenie auta, zdalne monitorowanie ciąży, pierwszy messenger dla migających.


Oto przykłady projektów, które zapewniły wyróżnienie finalistom najnowszej listy New Europe 100. Znalazły się na niej osoby i zespoły działające innowacyjnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj ogłoszono finałową setkę.

Tworzą aplikacje, inicjatywy społeczne, programy, rozwiązania technologiczne przydatne dla ludzi w Europie i na świecie. Łączy ich kreatywne podejście do projektów oraz region, w którym pracują – Europa Środkowo-Wschodnia. Setka najbardziej innowacyjnych ludzi oraz zespołów, która w tym roku znalazła się na liście New Europe 100, zostanie dziś oficjalnie ogłoszona w Brukseli. Podczas ogłoszenia listy spośród tegorocznych finalistów obecność zapowiedzieli między innymi Peter Pellegrini, wicepremier Słowacji odpowiedzialny za inwestycje i Dita Charanzova, europosłanka z Czech pracująca nad jednolitym rynkiem cyfrowym dla Unii Europejskiej.

Wśród finalistów znalazło się w tym roku ponad 20 Polaków m.in. Patrycja Wizińska-Socha, która stworzyła przenośny aparat do badania KTG dla kobiet w warunkach domowych; Martyna Regent, autorka programu do interaktywnego planowania miasta dla urzędników i mieszkańców; Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Maciej Ryś, twórca Smogathonu, którego celem jest opracowanie metody na skuteczną walkę ze smogiem w mieście.

– Po raz pierwszy oficjalne ogłoszenie odbywa się wśród przedstawicieli “starej Europy”, którym chcemy pokazać, że dokonania mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej są inspirujące, kreatywne i społecznie potrzebne. Wyłuskanie tych pereł innowacji ze społeczeństwa jest dla nas celem nadrzędnym. Warto pochwalić się na świecie, tym, że programiści, właściciele firm, naukowcy, managerowie kultury z Europy Środkowej i Wschodniej stanowią dziś siłę napędową innowacji przyszłości – mówi Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu.

Organizatorzy wybierają kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie i przez partnerów projektu. W tym roku największą grupę finalistów stanowią osoby i zespoły działające w biznesie (54%), w polityce i społecznie (29%). Wśród wyróżnionych są także przedstawiciele nauki (10%), mediów i kultury (7%). – Z roku na rok rośnie liczba przykładów biznesowych sukcesów, które narodziły się w Europie Środkowej. To pokazuje jak duży potencjał istnieje w naszym regionie oraz jak nowoczesne technologie i gospodarka cyfrowa stanowią nie tyle wyzwanie, co ogromną szansę dla zdolnych naukowców, ambitnych przedsiębiorców i kreatywnych aktywistów, by realizować swoje plany i marzenia – mówi Marta Poślad, Head of Public Policy & Government Relations CEE Google.

Impulsem do stworzenia listy New Europe 100 była chęć pokazania potencjału i kreatywnego działania ludzi z Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku organizatorzy postanowili zaprezentować politykom i przedstawicielom biznesu z różnych krajów Europy potencjał regionu. Ogłoszenie listy w Brukseli to nie tylko prezentacja innowatorów z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Ukrainy i innych krajów, ale również możliwość spotkania się finalistów także z poprzednich edycji. – Wierzymy, że wymiana doświadczeń to najlepsza forma wsparcia świeżych, innowacyjnych pomysłów, które przysłużą się wszystkim mieszkańcom naszego regionu – dodaje Beata Jaczewska, Dyrektor Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Lista New Europe 100 ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. To już trzecia edycja projektu, który organizuje Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Google i Financial Times, we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej.

Pełna lista 100 innowatorów z regionu oraz spis laureatów poprzednich edycji projektu znajduje się na stronie www.ne100.org, a aktualności na profilu www.twitter.com/NewEurope100.

Polacy na liście New Europe 100:
Stefan Batory, Booksy
Grzegorz Brona, Creotech Instruments; University of Warsaw, Faculty of Physics
Mariusz Ciepły, LiveChat
Jadwiga Emilewicz, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju
Bartosz Gonczarek, Piotr Śliwinski, Explain Everything
Marcin Iwiński, Michał Kiciński, CD Projekt
Joachim Jakubas, Grzegorz Koper, Marcin Markowski, Blood Analyser
Martin Kawalski, Snowcookie Sports
Adrian Kajda, Fuelio, Sygic
Mateusz Mach, Five App
Maciej Ryś, Smogathon
Anna Skórzyńska,  Szumisie
Adam Wiśniewski, Michał Mazur, PwC
Jakub Lipiński, Polidea
Aleksandra Przegalińska, Akademia Leona Koźmińskiego
Martyna Regent, FRAME
Kamila Staszczyszyn, Kuba Matyka, MELT
Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji
Alek Tarkowski, Dyrektor, Centrum Cyfrowe
Tomasz Trzciński, Warsaw University of Technology; Tooploox
Patrycja Wizińska-Socha,  Nestmedic
Bogumił Zięba, Inovatica

ne100_infografika_dziedziny
ne100_infografika_kraje

infografiki: New Europe 100

Res Publica Nowa