Zdjęcia ze spotkania „Obywatele i władza. Krok naprzód?”

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania. Obywatele i władza. Krok naprzód? O innowacyjnych metodach partycypacji 20 kwietnia 2010, godz. 19.00, siedziba redakcji Res Publiki Nowej, ul. Gałczyńskiego 5 w spotkaniu wezmą udział: Radosław Markowskidyrektor Centrum […]


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Obywatele i władza. Krok naprzód?

O innowacyjnych metodach partycypacji

20 kwietnia 2010, godz. 19.00, siedziba redakcji Res Publiki Nowej, ul. Gałczyńskiego 5

w spotkaniu wezmą udział:

Radosław Markowskidyrektor Centrum Studiów nad Demokracją SWPS, Instytut Studiów Polityczny PAN

Anna PrzybylskaAdiunkt naukowy w Instytucie Socjologii UW; zorganizowała w ramach PS2012 pierwszy w Polsce Sondaż Deliberatywny

Andrzej Waśkiewiczadiunkt w Instytucie Socjologii UW, wicedyrektor Kolegium MISH i Kolegium Artes Liberales

spotkanie poprowadzi Artur Celińskizastępca wydawcy kwartalnika „Res Publica Nowa”, koordynator projektu „DNA Miasta”

Podczas spotkania będziemy chcieli zastanowić się nad tym, czym są innowacyjne metody stosowane w demokracji i skąd ich tak duże powodzenie? Czy droga deliberacyjna jest słuszną drogą usprawniania demokracji? Jakie są alternatywy? Dokąd mogą prowadzić rozmyślania o demokracji?

Ponadto istotnym pytaniem będzie również kwestia problemów, w przezwyciężeniu których miałyby pomóc innowacje – m.in. niski poziom rzeczywistej partycypacji i udziału mieszkańców w procesach podejmowania decyzji politycznych. Innowacje mają zachęcić obywateli do wyrażania zdania, zajmowania i uzasadniania swojego stanowiska. Na czym polega jednak wyjątkowość tych metod? Skąd pewność, że sprawdzą się w Polsce? Czy nowa forma zdoła ożywić treść – poziom zaangażowania obywateli w życie społeczno-polityczne, które w Polsce utrzymuje się jednak wciąż na dosyć niskim poziomie?

W czym innowacje nie pomogą? Jakie niosą za sobą zagrożenia? Co z kwestią odpowiedzialności i rozliczalności za decyzje polityczne? Mamy szanse weryfikować decyzje polityków poprzez udział w wyborach i referendach. Możemy ich powoływać i odwoływać? Kto będzie ponosił odpowiedzialność za decyzje garstki obywateli wpływających na życie całej społeczności poprzez udział w procesach wykorzystujących metody innowacyjne?

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa