Zbadali politykę kulturalną Słupska

Integracja środowiska, wsparcie wydarzeń o różnej skali, konieczność reform w teatrach – takich zmian w polityce miejskiej Słupska chcą mieszkańcy zajmujący się kulturą.


Mieszkańcy Słupska zajmujący się kulturą uważają, że Urząd Miejski powinien ich wspierać, a nie konkurować ofertą imprez. Badacze polityki miejskiej z Res Publica przygotowali dla władz miasta rekomendacje, które zaprezentują 2 października podczas Regionalnego Kongresu Kultury.

Mieszkańcy zainteresowani kulturą nadal chcą by Słupsk kojarzył się z “miastem festiwali”, jednak odczuwają dużą potrzebę zmian. Czego konkretnie oczekują? Eksperci ds. polityki miejskiej przez kilka miesięcy prowadzili badania. Wyniki zaprezentowali władzom miasta w formie dziewięciu rekomendacji.

Opracowany raport “Diagnoza polityki kulturalnej Słupska” zwraca uwagę między innymi na: potrzebę dyskusji środowiska kulturalnego, powołanie Rady Kultury, utworzenie miejsca skupiającego ofertę wydarzeń, wypracowanie jasnego systemu ewaluacji, zmianę roli Urzędu Miasta z animatora wydarzeń na wspierającego działania oraz zadbanie o rejony inne niż centrum. Pełną treść raportu autorzy zaprezentują 2 października w godz. 9.30-11.00 podczas Regionalnego Kongresu Kultury w Ratuszu Miejskim przy pl. Zwycięstwa 3 w Słupsku.

Zadaniem projektu było zebranie i analiza danych, które miały pomóc w tworzeniu, a potem realizacji lepszej polityki kulturalnej Słupska. – Naszym zamierzeniem nie było sprawdzanie, na ile polityka kulturalna Słupska wypełnia standardy narzucane przez zewnętrzne, często teoretyczne modele. Chcieliśmy oddać przede wszystkim to, jak kulturę i politykę w tym zakresie widzą przedstawiciele środowiska kultury: urzędnicy, dziennikarze, liderzy opinii, przedstawiciele środowisk twórczych oraz aktywni mieszkańcy. Wsłuchaliśmy się w opinię słupszczan o sobie samych i na tej podstawie przygotowaliśmy rekomendacje – mówi Jędrzej Burszta z Res Publica, członek zespołu DNA Miasta.

Jak mówią organizatorzy, Słupsk jest jednym z miast, dla którego robili badania i przygotowali gotowe do wdrożenia rekomendacje. Słupskie badania powstały w ramach programu DNA Miasta, który ma doprowadzić do systemowej zmiany polityki w dziedzinie kultury. Jak twierdzą organizatorzy, efekt tych prac może efektywnie wzmacniać społeczności lokalne i poprawiać ich jakość życia w mieście.

– Nasze rekomendacje dla miast tworzymy na podstawie setek godzin spotkań, dyskusji i warsztatów. Słuchamy ludzi i pomagamy im się lepiej zrozumieć. Wspólnie z nimi projektujemy dobre rozwiązania. Dzięki temu wypracowaliśmy własną metodę partnerskiego dialogu, która poprzez połączenie serii badań i warsztatów daje szansę na realizację dobrej polityki kulturalnej – tłumaczy Artur Celiński z Res Publica, szef zespołu DNA Miasta.

Raport powstał w okresie od kwietnia do czerwca 2015 roku w Słupsku na podstawie badań socjologicznych oraz analiz finansowych w oparciu o metodologię DNA Miasta. Projekt miał na celu przygotowanie diagnozy lokalnej polityki kulturalnej i stanu kultury w tym mieście. Realizację słupskiej diagnozy koordynowała Magdalena Kubecka. Współautorami raportu są Jędrzej Burszta, Artur Celiński i Michał Sęk. Diagnoza Słupska jest elementem projektu realizowanego przez Res Publikę – DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne.

Badanie i rekomendacje powstały z inicjatywy władz miasta Słupska. Partnerem procesu było Narodowe Centrum Kultury i zespół do spraw Miejskich Polityk Kulturalnych.

Więcej informacji o raporcie na stronie www.res.publica.pl w kategorii Miasto.

Res Publica Nowa