Zawodnicy sztuki
Świat współczesnej sztuki funkcjonuje w warunkach coraz bardziej zdominowanych przez zasady rynku. Ponadto część reguł, które nim rządzą, łudząco przypomina te obowiązujące w świecie sportu. Podobnie jak w rozgrywkach sportowych, także w obszarze sztuk wizualnych dochodzi […]
Świat współczesnej sztuki funkcjonuje w warunkach coraz bardziej zdominowanych przez zasady rynku. Ponadto część reguł, które nim rządzą, łudząco przypomina te obowiązujące w świecie sportu. Podobnie jak w rozgrywkach sportowych, także w obszarze sztuk wizualnych dochodzi do rywalizacji i tylko stosunkowo niewielkiej części „zawodników” (artystów) udaje się „uplasować na dobrej pozycji”, a następnie ją utrzymać.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja Przeglądu Sztuki odbyła się na wrocławskim stadionie „Oławka”, a więc w miejscu, w którym przez lata (do remontu w 2008 roku) mieścił się znany większości mieszkańców miasta, kultowy bazar „Niskie Łąki”. W związku z obecnym, ściśle związanym ze sportem i kulturą fizyczną przeznaczeniem „Oławki”, merytoryczna zawartość 10. edycji SURVIVALU została zdeterminowana przez takie słowa i frazy-klucze jak: współzawodnictwo, dążenie do doskonałości, widowisko, igrzyska, zbiorowe doświadczenie.
Sport i kultura fizyczna powiązane są z szerokim wachlarzem pojęć i dążności: z doskonaleniem ciała i ducha, mniej lub bardziej uczciwą rywalizacją. Rywalizacja sportowa jest przy tym sposobnością do sprawdzenia i potwierdzenia własnych umiejętności, a także okazją do pokonywania słabości i zahamowań. Sport to także zbiorowe doświadczanie i specyficzne rytuały – spektakl, sportowa inscenizacja. Hasło 10. edycji SURVIVALU, które brzmiało „Wszystko zależy od ciebie”, odwoływało się więc do szeroko rozumianej aktywności i potrzeby testowania własnych możliwości.
Ulokowanie 10. edycji Przeglądu na terenie czynnego obiektu sportowego miało znaczenie także w kontekście trwających właśnie w Polsce i na Ukrainie piłkarskich mistrzostw EURO 2012. Współczesne rozgrywki sportowe, szczególnie piłkarskie, są jednym z najbardziej pożądanych towarów na globalnym rynku rozrywki, a element rywalizacji z nimi związany pojawia się już na etapie ubiegania się państw i miast o tytuły gospodarzy najważniejszych sportowych imprez. Świat współczesnej sztuki również funkcjonuje w warunkach coraz bardziej zdominowanych przez zasady rynku. Ponadto część reguł, które nim rządzą, łudząco przypomina te obowiązujące w świecie sportu.
Podobnie jak w rozgrywkach sportowych, także w obszarze sztuk wizualnych dochodzi do rywalizacji i tylko stosunkowo niewielkiej części „zawodników” (artystów) udaje się „uplasować na dobrej pozycji”, a następnie ją utrzymać. Rozbudowany system różnorodnych konkursów napędza „artystyczne igrzyska”, a uczestniczący w nich twórcy stają się, ni mniej, ni więcej, tylko „reprezentacją” swoich państw, a także galerii, instytucji, środowisk. Wieloletnia tradycja SURVIVALU, poddająca selekcji zgłoszone w konkursie projekty artystyczne, także operuje trybem kompetytywnym, wyłaniając „zwycięzców”, czyli autorów najciekawszych koncepcji.
Jeden komentarz “Zawodnicy sztuki”