Woda w mieście

Niebieskie złoto Rotterdamu, skutki zmian klimatu, drugie życie deszczu, nowa Wisła, place zalewowe i niebiesko-zielona architektura.


O tym między innymi w nowym numerze Magazynu Miasta. Po raz pierwszy pismo powstało dzięki funduszom zebranym  od czytelników, instytucji i sponsorów. Premiera numeru „Woda w mieście” już 16 czerwca.

W 13 numerze redakcja pokazała różne perspektywy postrzegania wody w przestrzeni miejskiej: od przykładów wykorzystujących jej potencjał, do kształtowania przyjaznych przestrzeni publicznych, po opisy stosowania wody w sztuce publicznej i akcje promujące picie kranówki na całym świecie. Nie zabrakło również przykładów ciekawych nabrzeży z polskich i zagranicznych miast, oraz sposobów dostosowywania infrastruktury miejskiej do uprawiania sportów wodnych – Kiedy zastanawiamy się nad rolą wody w mieście, na myśl przychodzi nam wyższy poziom mórz i temperatury, powodzie, nawałnice, upały, susze. Jednak woda w mieście to nie tylko niebezpieczeństwo. Spójrzmy na nią też jak na niewykorzystany potencjał – mówi Marta Żakowska, redaktorka naczelna.

W numerze można też przeczytać rozmowy z ambasadorem holenderskiego sektora wodnego Henkiem Ovinkiem o znaczeniu zmian klimatu w kontekście wodnym i zapobieganiu katastrof związanych z nimi w mieście, z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim o oswajaniu Wisły i przeciwdziałaniu powodziom oraz z wrocławskim Koordynatorem ds. Rzek Piotrem Misiakiem o Wrocławiu, czyli Wenecji Północy.

Najnowszy numer Magazynu Miasta jest dostępny od 16 czerwca 2016 r. w księgarni na stronie www.publica.pl/sklep oraz w dobrych księgarniach w całej Polsce. Premierze numeru towarzyszą dyskusje w Gdańsku i Warszawie. Pełny harmonogram znajduje się poniżej. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Po raz pierwszy Magazyn Miasta został wydany wyłącznie dzięki zebranym przez redakcję środkom finansowym: dzięki wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów, stu sześciu osób, które kupiły prenumeratę lub przekazały darowiznę, oraz 7 instytucji i firm publikujących reklamy w numerze.

MM13_6

 

Magazyn Miasta jest pierwszym w Polsce interdyscyplinarnym pismem o tematyce miejskiej. Wydawany od 3 lat przez Res Publikę i Instytut Badań Przestrzeni Publicznej jako jedyny magazyn w Polsce zbiera informacje z kraju i świata dotyczące życia w mieście, w tym aktywizacji mieszkańców, terenów zielonych, polityki mieszkaniowej, starzenia się miast czy radykalnych sposobów zarządzania miastem. Czytają go zarówno architekci i aktywiści, jak i naukowcy, samorządowcy i urzędnicy. Więcej informacji na stronie: www.magazynmiasta.pl oraz na Facebooku.

Harmonogram dyskusji „Wodne rewolucje”
23 czerwca, godz. 18.00, Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40,
Udział wezmą: profesor Lucyna Nyka z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, profesor Mirosław Miętus, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii w Instytucie Geografii Uniwersytetu Gdańskiego i Jarosław Zulewski z Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska. Prowadzenie: Marta Żakowska.

28 czerwca, godz. 18.00, Warszawa, Stacja Mercedes, róg ul. Al 3 Maja i Kruczkowskiego
Udział wezmą: Marek Piwowarski, Pełnomocnik Prezydent m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeża Wisły, Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju i Martyna Obarska, wicenaczelna Magazynu Miasta. Prowadzenie: Marta Żakowska.

MM13_1

Res Publica Nowa