Wielka europejska burza mózgów

Obywatele UE spotykają się w Strasburgu, aby dyskutować o przyszłości Europy. Inicjatywa ma pokazać, że UE nie jest oderwana od spraw zwykłych ludzi.


Spokojny sobotni poranek w Parlamencie Europejskim. Budynek w Strasburgu, który zwykle tętni życiem, jest ciemny i pusty. Długimi korytarzami nie przechadzają się europosłowie, setki drzwi są zamknięte, windy nie pędzą w górę i w dół – jak to często bywa podczas sesji plenarnej, gdy Parlament jest zalany politykami, ich asystentami i dziennikarzami.

Dziś nie będzie już tak tłoczno, ale nie będzie też zupełnie cicho. Po 21:00 zaczyna się ożywiać, ale wchodzący nie mają nic wspólnego z polityką. Robią sobie zdjęcia i próbują dostać się do głównego budynku. Co ich tu przywiodło? Zwykły telefon lub e-mail z prośbą o przyjazd do Strasburga i wzięcie udziału w dyskusji o przyszłości Europy.

Większość z nich była sceptyczna, myślała, że to żart. Kiedy zaoferowano im bilet lotniczy do Strasburga i konkretne daty, zaczęli zdawać sobie sprawę, że to prawda.

Vladimír Lako, 41-letni kierownik magazynu ze Słowacji, jest jednym z nich. – Pół roku temu, gdyby ktoś mi powiedział, że będę siedział na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego, nie uwierzyłbym mu – mówi, siedząc w kawiarni budynku, w którym raz w miesiącu spotykają się europosłowie, by głosować nad europejską legislacją.
Dyskusja w Strasburgu to dopiero początek. Będą jeszcze dwa spotkania, które powinny przynieść konkretne rekomendacje dla przedstawicieli UE.

Taki jest plan. Rzeczywistość może być inna, ale to nie zależy od Lako i 800 innych osób, które wchodzą w skład czterech paneli dyskusyjnych Konferencji Przyszłości Europy. Jeśli ma się to udać, rekomendacje, które przedstawią obywatele, będą musieli wziąć pod uwagę przedstawiciele UE.

Potrzebujemy wyników

Gdyby zespół PR Parlamentu Europejskiego próbował wymyślić chwytliwe otwarcie ostatniego panelu dyskusyjnego, nie stworzyłby lepszego. Po wygłoszeniu uwag wstępnych i wyjaśnieniu podstawowych informacji na temat konferencji, głos zabierają uczestnicy. Annie Hoëz, 79-letnia Francuzka siedząca w pierwszym rzędzie, ma szansę przemówić jako pierwsza. Włącza mikrofon, ale nagle głos jej się załamuje… – Byłam poruszona, ponieważ nagle powiedziałam sobie że Europa nabiera kształtów. Do tej pory było to abstrakcyjne, a nagle stało się konkretne – wyjaśnia później, gdy wszyscy dziennikarze znają już jej nazwisko.

Nie jest jedyną uczestniczką witaną gorącymi brawami. Tuż po jej przedstawieniu wstaje Piotr – Polak w tym samym wieku i zaczyna opowiadać o sytuacji w swoim rodzinnym mieście. Łódź została zniszczona przez komunistów, ale potem przyszła Unia Europejska. Stagnacja się skończyła i sytuacja w mieście zaczęła się poprawiać – wyjaśnia.

– Mój udział może nie wniesie tak wiele, ale wierzę, że ten proces zaowocuje lepszą przyszłością dla moich dzieci i wnuków – mówi.
Atmosfera w Strasburgu jest bardzo ciepła i to cieszy zarówno 200 osób na sali plenarnej, jak i polityków, którzy przybyli, by przyglądać się dyskusji. Na sali jest wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – Dubravka Šuica i Guy Verhofstadt, belgijski eurodeputowany.

Konferencja musi jednak wywołać coś więcej niż tylko ciepłe uczucia u obywateli, którzy biorą udział w czterech panelach dyskusyjnych. Musi  przynieść konkretne rezultaty.

Verhofstadt wierzy, że tak się stanie, bo konferencja wywrze presję na instytucje unijne i państwa członkowskie. Uważa, że trudno im będzie odrzucić propozycje pochodzące bezpośrednio od obywateli.
– To nie jest ćwiczenie. Wiemy już, czego chcą ludzie, mamy sondaże. Celem jest zaangażowanie ludzi w proces decyzyjny tak głęboko, że łatwiej będzie pokonać niektóre przeszkody – mówi.

Nie wszyscy podzielają jego optymizm. Zuzana Stuchlíková, która pracuje jako analityk w czeskim think-tanku Europeum, wyjaśnia, że zainteresowanie konferencją jest bardzo niskie, a europejscy przywódcy nie uzgodnili, czy wyniki będą wiążące. – Jeśli spojrzeć na liczby z pierwszego tygodnia października, to w wydarzeniach towarzyszących konferencji wzięło udział około 130 tys. osób, a na platformie internetowej jest 30 tys. użytkowników. UE ma prawie pół miliarda obywateli. Oznacza to, że wyniki konferencji nie będą miały wystarczającej legitymizacji. Możliwe, że znajdzie się polityk, który podejmie niektóre inicjatywy, ale nie możemy oczekiwać, że wyniki konferencji bezpośrednio i automatycznie przekształcą się w politykę europejską – mówi Stuchlíková.

Ofiara pandemii

Paneuropejska dyskusja to projekt, który był bardzo mocno forsowany przez Emmanuela Macrona. Francja chciała, by konferencja odbyła się w pierwotnym kształcie. Zakończy się ona w czasie francuskiej prezydencji w Radzie UE i to może być promyk nadziei, że kraje członkowskie UE nie odłożą jej do lamusa po jej zakończeniu. Reforma UE była przecież jednym z filarów kampanii Macrona. Teraz ubiega się on o drugą kadencję, a ostatni etap konferencji zbiega się z francuskimi wyborami.

Osoby zaangażowane w politykę europejską raczej zgadzają się, że sama konferencja to dobry pomysł. Zbliża Unię do ludzi i daje im możliwość wypowiedzenia się. Z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że jest to jedynie kosztowny chwyt PR – bez żadnych realnych rezultatów.

Krytykujący konferencję argumentują, że nie może ona przynieść żadnych pomysłów, o których nie słyszeliśmy wcześniej. I wreszcie, że konferencja jest ofiarą pandemii, która zepchnęła projekt na peryferie zainteresowania.

– Jego celem było rozpoczęcie działalności także wśród osób, które zazwyczaj nie biorą udziału w dyskusjach i wyborach. Pomysł ten nie został jednak odpowiednio zrealizowany w praktyce. Konferencja została sparaliżowana przez spory między instytucjami UE, a także przez pandemię, która stanęła na przeszkodzie dużym spotkaniom na żywo –wyjaśnia Zuzana Stuchlíková.

Konferencja rozpoczęła się w końcu z rocznym opóźnieniem i dwa lata po tym, jak po raz pierwszy o niej wspomniano. Z tego powodu straciła swój impet.

Bez politycznych odpowiedzi

Obywatele, którzy wzięli udział w konferencji są bardziej optymistyczni i wierzą, że projekt będzie miał sens. Jeśli politycy będą słuchać tego, co próbują powiedzieć. – To może pomóc, bo usłyszą opinie zwykłych ludzi. Należę do grupy dyskusyjnej, w której są ludzie z Francji, Bułgarii i Belgii, ale zgadzamy się prawie we wszystkim. To zaskoczenie, spodziewałem się, że w debacie będą różnice między ludźmi z Zachodu i Wschodu –opisuje Ľuboš Pečálka, audytor IT ze Słowacji.
Bardzo ważnym elementem konferencji są grupy dyskusyjne. Dwieście osób z czwartego panelu podzielono na mniejsze grupy, w których rozmawiają i starają się dojść do wspólnych wniosków. Mają całkowitą swobodę w mówieniu tego, co chcą, mogą mówić w ojczystym języku i nawet dziennikarze i Parlament Europejski nie mogą opublikować tego, co zostało tam powiedziane. – Obywatele zostali wybrani losowo, nawet przeciwnicy UE mogli przyjść – dodaje Pečálka.

Z pozostałymi uczestnikami spotka się jeszcze dwa razy. Drugi panel dyskusyjny odbędzie się online, a następnie uczestnicy spotkają się ponownie w czterech europejskich miastach. Ostatnią fazą jest sesja plenarna, podczas której ambasadorowie czterech paneli spotkają się z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Parlamentu i państw członkowskich. Następnie zostanie opublikowana deklaracja końcowa.

Vladimír Lako ze Słowacji, ma nadzieję, że deklaracja przyniesie realne rezultaty – choć dyskusja z ekspertami od polityki zagranicznej zburzyła jego optymizm. Powodem jest odpowiedź na pytanie zadane przez jednego z uczestników.

Zapytał on ekspertów, czy UE, która chwali się, że jest największym dawcą pomocy humanitarnej, nie powinna ponownie rozważyć eksportu broni, która podsyca konflikty na świecie. Była szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini udzieliła mu bardzo politycznej odpowiedzi: to nie UE eksportuje broń, tylko kraje członkowskie.
Lako uważa, że jest to klasyczna odpowiedź polityczna, która nie przyniesie żadnego postępu. – Powinniśmy być zjednoczeni nie tylko w obszarach, które są pozytywne, ale także w tych, które mają negatywne aspekty – mówi.

Migracja nadal polaryzuje

W trakcie czterech dyskusji panelowych uczestnicy rozmawiali o sprawiedliwości społecznej, zatrudnieniu, praworządności, zmianach klimatycznych czy europejskiej demokracji. Ten ostatni temat przyniósł pomysł, by konferencja nabrała stałego charakteru.

Guy Verhofstadt uważa, że jest to temat do dyskusji. – Dlaczego nie?  To mógłby być dobry pomysł, mielibyśmy projekt taki, jak ten raz na pięć, a nawet dwa i pół roku. Nie zastąpiłby on demokracji przedstawicielskiej, ale może ją ładnie uzupełnić – mówi belgijski europoseł.

Z drugiej strony – nawet tak zdecydowany eurooptymista jak Verhofstadt przyznaje, że sukces konferencji będzie mierzony wynikami i tym, jak zostaną one przełożone na konkretne strategie.

Tak jest też w przypadku tematu, który był dyskutowany w zeszłym tygodniu w Strasburgu. Panel był poświęcony polityce zagranicznej i migracji. Faza online konferencji pokazała, że ten temat jest najbardziej polaryzujący. Propozycja całkowitego zatrzymania migracji do UE jest jedną z najbardziej popieranych na platformie internetowej konferencji. Dyskusja, która toczy się wokół tej propozycji przypomina sposób, w jaki ludzie rozmawiają o migracji na słowackim Facebooku. To nie jest przyjemna lektura.

Istnieje jednak również druga linia propozycji: koncentrują się one na lepszej polityce migracyjnej opartej na poszanowaniu praw człowieka, kontrolowanej migracji i próbach radzenia sobie z przyczynami migracji, a nie z jej skutkami.
Ta linia dominowała podczas dyskusji w Strasburgu. Można było jednak odnieść wrażenie, że uczestnicy z Włoch, Grecji czy Hiszpanii chętnie widzieliby więcej solidarności.

Jak wyjaśnia Ľuboš Pečálka, Słowaków niepokoi migracja, ale jego zdaniem należy rozróżnić migrację, która jest wynikiem konfliktu zbrojnego lub prześladowań politycznych, od tej motywowanej nadzieją na lepszy standard życia. – To jest zrozumiałe, ale musi mieć granice. Z drugiej strony, może ty zrobiłbyś to samo. Musimy być empatyczni, ale musimy też myśleć o przyczynach problemów w ich kraju. Czasami może to być konsekwencja zaangażowania Zachodu– mówi Pečálka.
– Jeśli ktoś ucieka z kraju z powodu konfliktu, rozumiem to. Rozumiem też, że ktoś wyjeżdża, bo chce zarobić więcej pieniędzy za granicą i mieć lepsze życie. Ale nie powinno się to odbywać kosztem obywateli danego kraju– dodaje Vladimír Lako.

Jego zdaniem, Europa powinna przyjmować wnioski o azyl, a także migrantów ekonomicznych, ale na rozsądną skalę. – Bądźmy otwarci, ale na jasnych warunkach –mówi Lako. Migranci powinni być w stanie się zintegrować i przestrzegać zasad, wyjaśnia Słowak.

Jesteśmy w tym razem

Swoboda podróżowania, studiowania i pracy za granicą. Taką odpowiedź słyszy się bardzo często, gdy rozmawia się z uczestnikami konferencji. Jest to zgodne z wynikami badań Eurobarometru, które pokazują, że ludzie w UE uważają te swobody najlepsze, co przyniosła UE.

53 proc. respondentów odpowiedziało tak na pytanie „Co UE oznacza dla Ciebie osobiście?”. Na dalszych miejscach wymieniają euro (35 proc.) i pokój (34 proc.). Różnice pojawiają się, gdy zaczynamy pytać o największe wyzwania. To migracja, bezpieczeństwo czy jedność.
– UE nie powinna być podzielona na stare i nowe kraje członkowskie – uważa Vladimír Lako. Według niego, Słowacja ma słabszą pozycję niż Niemcy czy Francja.
O zmianach klimatycznych mówią także młodsi uczestnicy lub pochodzący z Europy Zachodniej lub Północnej. Jednym z nich jest Tommy Weston, 55-letni Duńczyk. Uważa się on za obywatela Europy: Istnieją różnice kulturowe między Europą Zachodnią i Wschodnią, to pewne. Ale jesteśmy w tym razem i cieszę się, że tak wiele państw przystąpiło do Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że inne pójdą w ich ślady, zwłaszcza te, z Bałkanów Zachodnich. Potrzebujemy silniejszej Europy – mówi.


Fot. Christian Lue / Unsplash.

Artykuł ukazał się w języku angielskim w Visegrad Insight jest wynikiem współpracy pomiędzy wiodącymi wyszehradzkimi mediami, organizowanej przez Visegrad Insight. Projekt współfinansowany przez UE.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa