WERESZKO, RETYK: Potrzeba bycia ponad podziałami

Chcemy coś zmienić zaczynając od siebie - piszą współorganizatorzy akcji "Młodzi Ponad Podziałami"


Jako grupa młodych ludzi, których zainteresowania dotyczą życia politycznego i społecznego, zagadnienia odnoszące się do niskiego poziomu debaty publicznej, hejtu, braku próby zrozumienia wśród Polaków krążył między nami już od dawna. Zabójstwo prezydenta Pawła Adamowicza doprowadziło nas jednak do punkt, w którym stwierdziliśmy, że niepodjęcie próby jakiegokolwiek działania na rzecz pozytywnej zmiany byłoby ogromnym zaniechaniem. Dlatego postanowiliśmy uruchomić akcję „Młodzi Ponad Podziałami”.

Chcemy coś zmienić zaczynając od siebie. Tak samo jak nasi rodzice i dziadkowie, którzy będąc w naszym wieku walczyli i budowali lepszą Polskę, tak teraz my chcemy budować wspólnotę opartą na szacunku i dialogu. Na ten moment zastanawiamy się, w którą stronę pójść z naszą inicjatywą, co zrobić, aby nasze przesłanie dotarło do jak największej grupy odbiorców zarówno tych młodych, jak i dorosłych, a działania były najbardziej efektywne.

Troska o dialog

Głównym problemem współczesnego społeczeństwa polskiego, który jest widoczny na różnych płaszczyznach, jest dialog. Dotyczy to także codziennych rozmów, w których odnosimy się do siebie bez szacunku, a często wręcz wulgarnie, do tego dochodzą obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych, czy niski poziom debaty politycznej, oparty głównie na argumentach „ad personam”.

Zapraszamy na dyskusję
Zobacz program
Data:
Czwartek, 28 lutego, 17:00

Miejsce: Ambasada Kanady w Polsce, Matejki 1/5
Rejestracja: poprzez formularz do 25 lutego

Polacy pozbyli się krytycznego myślenia w stosunku do swoich poglądów oraz postaci, które stają się dla nas „pomnikami odlanymi z brązu”. Poza tym, obywatele nie są świadomi swoich praw i nie dostrzegają manipulacji stosowanych przez media i polityków. Dlatego też naszymi głównymi celami są podniesienie świadomości obywatelskiej wśród Polaków, podwyższenie kultury języka zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym, wprowadzenie merytorycznego i krytycznego dialogu w życiu codziennymi oraz przywrócenie szacunku do innych.

Zaangażowanie na miarę naszych możliwości

Najpopularniejszą formą zaangażowania społecznego wśród ludzi w naszym wieku jest wolontariat. Każda osoba w „Młodych Ponad Podziałami” pełniła wolontariat, w takich organizacjach jak „Pola Nadziei”, „WOŚP”, „Zupa na Monciaku”, „DKMS” czy „Dom na Skraju”.

Jako młodzi ludzie nie posiadamy dużych środków finansowych, którymi moglibyśmy wesprzeć różnorakie organizacje pożytku publicznego, ale mamy za to chęci i energię, które możemy spożytkować na niesienie pomocy innym.

Pod tym względem współczesna młodzież nie różni się bardzo od swoich rodziców czy dziadków. Tak samo garniemy się tam, gdzie istnieje poczucie wspólnoty, która działa w imię bliskiej nam idei. Wystarczy spojrzeć na Marsz Niepodległości i Marsz Równości. Mogłoby się wydawać, że to dwa zupełnie skrajne wydarzenia, jednak w obydwu przypadkach przeważającą większość uczestników stanowią ludzie młodzi.

Organizacją, która łączy w sobie te dwa aspekty – wspólnotowość oraz chęć niesienia pomocy jest harcerstwo, do którego w Polsce należy ponad 100 tysięcy młodych ludzi. My jednak poczuliśmy potrzebę stworzenia czegoś własnego. Zależy nam, aby nasze działania były widoczne w przestrzeni publicznej oraz Internecie. Obecnie najbardziej skupiamy się na marszach, które będą odbywały się w Polskich miastach. 6 lutego odbył się marsz w Gdańsku, 18 lutego we Wrocławiu. Jesteśmy w trakcie nawiązywania kontaktów z młodzieżą z Warszawy i Krakowa. W planach mamy również przygotowanie poradnika dotyczącego dialogu w formie kilkuminutowych filmów, które będziemy zamieszczać w mediach społecznościowych.

Mamy pełną świadomość, że nie zlikwidujemy hejtu czy dyskryminacji, jednak liczymy na to, że promując pozytywne wzorce doprowadzimy innych do refleksji, że ktoś chcąc następnym razem napisać nienawistny komentarz pod artykułem o uchodźcach czy homoseksualistach zastanowi się dwa razy i dzięki tej małej rzeczy świat stanie się lepszym miejscem.

Świat cyfrowy to nasza przestrzeń publiczna

Technologia znacznie ułatwia dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, nie tylko naszych znajomych lub osób mieszkających w naszym mieście, ale również do nieznajomych mieszkających na drugim końcu Polski. Film który nagraliśmy ma ponad 65 tys. odsłon na Facebooku. Bez mediów społecznościowych byłoby to pewnie niemożliwe albo na pewno zdecydowanie trudniejsze.

Rola nowych technologii w działaniach społecznych jest ogromna, media społecznościowe to narzędzie pozwalające na promowanie swoich pomysłów i idei na szeroką skalę. Nasze pokolenie posługujące się nimi na co dzień z całą pewnością będzie używała ich również w wymiarze obywatelskim. Trzeba jednak pamiętać, że technologie mają nam jedynie pomagać, być narzędziami, którymi posługujemy się, aby zmieniać świat realny.

Pomimo obaw, które słyszymy zewsząd, my młodzi, mamy świadomość, że zostawienie lajka czy udostępnienie posta nie jest prawdziwym, znaczącym działaniem na rzecz jakiejś idei czy wartościowym i słyszalnym sprzeciwem wobec dziejącej się niesprawiedliwości.

W poszukiwaniu autorytetów i idei

Ciężko młodym ludziom we współczesnych czasach odnaleźć wzór do naśladowania. Brakuje ideowców takich, jak Władysław Bartoszewski czy Tadeusz Mazowiecki. Kiedyś politykiem się bywało, a teraz polityka stała się zawodem i głównym środkiem utrzymania. Znane są osoby, które w ciągu swojej kariery przechodziły nagle z jednej partii do drugiej, która miała całkowicie odmienne programy.

Widzimy nadzieją na lepszy świat w organizacjach pozarządowych takich, jak Amnesty International czy Greenpeace. Każde z działań społecznych, przeprowadzone przez te organizacje, poza poruszaniem ważnych kwestii, jak na przykład prawa człowieka, również jednoczy ludzi. To właśnie one zainspirowały większość z nas do podjęcia działania.

Równie ważnym jest dla nas ruch społeczny Solidarność z lat 1980-89, którego inspiracje widać chociażby w liczbie dwudziestu jeden postulatów. Liczymy również, że tak jak w 1980 roku, coś co zaczęło się, w Gdańsku, obejmie swoim zasięgiem całą Polskę.

Maria Wereszko, Jakub Retyk – gdańscy licealiści, współorganizatorzy akcji „Młodzi Ponad Podziałami”

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa