Ukryte pragnienia polityczne

Ufając w siłę argumentów, formułujemy teorie i programy polityczne, choć tak naprawdę rządzą nami emocje.


W krytycznych momentach, gdy rozum śpi dają o sobie znać afekty. Ukryte frustracje gwałtownie wychodzą z trzewi. O pragnieniach i ich politycznym wymiarze w lipcowym numerze Res Publiki Nowej, która jest dostępna od 27 lipca.

W wakacyjnym numerze redakcja Res Publiki Nowej podejmuje tematy filozofii polityki, kultury i sztuki, w sposób lekki i ucieleśniony. Wychodząc od freudowskiego przekonania, że ukryte emocje zawsze znajdą ujście, autorzy najnowszego wydania wzięli na warsztat:

  • realizacje dzieł sztuki artystki wizualnej Anety Grzeszykowskiej, której praca stała się inspiracją okładki numeru (w numerze znajduje się obszerny wywiad z artystką ilustrowany wyborem reprodukcji jej prac);
  • zagadnienie rozmaitych obrazów seksualności współcześnie prezentowanych w internecie (dr Helena Chmielewska-Szlajfer);
  • wizje przyszłości widziane oczyma innowatorów z regionu Europy Centralnej (Danuta Dobrzyńska-Schimmer);
  • pokusy sterowania polską nauką przez polityków (Filip Konopczyński).

Gdy fikcja staje się zasadą, myślenie przestaje cokolwiek odzwierciedlać. Rozum staje się fantazją i już nie ocala. Gdy rozpływa się racjonalność, na powierzchnię gwałtownie wydostają się pragnienia. To, co dotąd ukryte, staje się polityczne – zaznacza Agnieszka Rosner, sekretarz redakcji Res Publiki Nowej.

Ponadto w wydaniu felieton Krzysztofa Pacewicza o ukrytej tęsknocie za zaborcą, Piotr Nesterowicz debiutujący opowiadaniem erotycznym oraz profesor Szymon Wróbel w niedościgniony sposób analizujący paradoksy afektów i emocjonalnej obojętności.

Dodatkowo z najnowszym numerem dostępna jest książka “Trans” autorstwa Piotra Augustyniaka (wydana przez słowo/obraz terytoria, 2017), analizująca dorobek  jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich filozofów Cezarego Wodzińskiego.

Najnowszy numer Res Publiki Nowej jest dostępny od 27 lipca w formie drukowanej i elektronicznej w księgarni na stronie www.publica.pl/pragnienia oraz w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Res Publica Nowa to legendarny magazyn idei, którego celem jest podnoszenie poziomu debaty publicznej w Polsce. Od 2008 roku jest członkiem Eurozine – europejskiej sieci czasopism kulturalnych. Wyróżniony za jedną z najlepszych okładek roku nagrodą Grand Front 2015. Wydawany przez fundację Res Publica.

Res Publica Nowa