„Ukraińcy, wasza walka naszą walką!”. List do Ukrainy

Chcemy, aby Ukraina rozkwitła w procesie ożywienia gospodarczego i podniosła także nasz dobrobyt. To wielka obietnica wykraczająca poza tę wojnę.


Dziękuję Ukraińcom za waszą wytrwałość i odwagę – także w imieniu rolników, którzy was poniżają w Europie! Przyjmijcie nasze przeprosiny, że nie rozwiązaliśmy wystarczająco wcześnie naszego wewnętrznego konfliktu.

Nawet w Polsce odrobiliśmy lekcje z geopolityki zbyt późno. Nasze chełpliwe twierdzenia o znajomości spraw rosyjskich ucichły, gdy protesty stały się narzędziem w rękach Moskwy. Powinniśmy byli być bardziej czujni – Rosja ze swoimi imperialistycznymi ambicjami nigdy nie przepuszcza okazji.

Tak, Rosja jest potęgą neokolonialną. Dzisiejsza Europa jest wszystkim, tylko nie tym. A dzisiejsza UE dopiero dorasta do wyzwań, na które byliście bezpośrednio narażeni przez zdecydowanie zbyt długi czas.

Przez dekadę wojny i dwa lata intensywnej inwazji Ukraińcy bronili nie tylko swojej ojczyzny, ale także praw polskich rolników do pokojowych protestów, z dala od linii frontu.

Jednak linie frontu są niepokojąco blisko – zaledwie 350 km od najbliższej granicy UE, 500 km od Bukaresztu i 1000 km od Warszawy. Jeśli Ukraina poniesie porażkę, nowa linia frontu będzie znajdować się 300 km od Budapesztu i 700 km od Berlina. 

Co wtedy? Czy rolnicy będą tak odważnie stawać na traktorach przy granicy, gdy kilkaset metrów dalej staną wrogie wyrzutnie rakiet?

Marzenie UE o Unii geopolitycznej, zbudowanej na taniej energii z Rosji, niedrogiej produkcji z Chin i darmowym bezpieczeństwie ze strony USA, poszło podczas tej wojny z dymem – dosłownie. 

Trzeba było zaciekłego oporu Ukrainy, aby obudzić UE i przypomnieć, że pokoju trzeba czasem bronić zbrojnie. Teraz zadaniem jest przypomnienie UE, że taka refleksja nie ma sensu bez produkcji amunicji i dalszych działań.

Tymczasem Ukraińcy pomagają europejskim rolnikom utrzymać firmy i dotacje unijne. Gdyby Ukraińcy nie stawiali oporu Moskwie, oligarchowie mieliby jeszcze tańsze zboże, które przemycają do Europy.

Od 2022 roku Rosjanie zalewają rynki UE produkty rolne subsydiowane przez Moskwę.

Tak, to Rosja zwiększyła dumping cen żywności w UE, a nie Ukraina!

W demokracji pozwalamy jednak prorosyjskim propagandystom mówić swobodnie – jest to koszt demokracji, najmniej niedoskonałego ze wszystkich reżimów politycznych.

Należy tylko częściej przypominać, że dzięki walczącej Ukrainie to nie nasze dzieci porywane są przez Rosjan i to nie oni są mięsem armatnim na rosyjskim froncie. A mogliby być. 

I że w Europie takich agitatorów jak oni omija plaga masowych samobójstw. Wielu ich odpowiedników z Moskwy ginie taką śmiercią akurat wtedy gdy pozwolą sobie na fałszywy ton w pro-putinowskiej narracji.

Ukraińcy, ta wojna stworzyła między nami więź, torując drogę naszej wspólnej przyszłości! My także mamy u Was dług wdzięczności. 

Szczególnie wdzięczni są mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej. Wasz wysiłek nie tylko zapewnia bufor przed linią frontu, ale także pomógł nam przywrócić kompas moralny. Jesteście tu mile widziani i jako uchodźcy, i jako europejscy sąsiedzi.

W naszym wsparciu dla Ukrainy nie chodzi tylko o moralność. 

Chcemy, aby Ukraina rozkwitła w procesie ożywienia gospodarczego i podniosła także nasz dobrobyt. Wyobrażamy sobie Ukrainę jako w pełni europejski naród z solidnymi instytucjami, które chronią przed korupcją w kraju i zapewniają przejrzystą konkurencję. To wielka obietnica wykraczająca poza tę wojnę.

Koniec tej wojny nie zostanie wynegocjowany. Historia Rosji i idzisiejsze fakty mówią same za siebie. Dlatego jesteśmy z Wami aż do Waszego zwycięstwa. 

Pokoju nie da się zadekretować; trzeba go sobie walczyć. Wygrajcie!

Wojciech Przybylski — redaktor naczelny Visegrad Insight, prezes Fundacji Res Publica

fot.  Polina Rytova on Unsplash

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa