Trzęsienie ziemi to niezły ubaw, kiedy się już skończy

Uniwersytet Warszawski, Instytut Lecha Wałęsy, Komisja Europejska oraz UNDP zapraszają na otwarty wykład Daw Aung San Suu Kyi Trzęsienie ziemi to niezły ubaw, kiedy się już skończy - tak pisał w Burmese Days niemal osiemdziesiąt […]


Uniwersytet Warszawski, Instytut Lecha Wałęsy, Komisja Europejska oraz UNDP zapraszają na otwarty wykład Daw Aung San Suu Kyi

Trzęsienie ziemi to niezły ubaw, kiedy się już skończy – tak pisał w Burmese Days niemal osiemdziesiąt lat temu George Orwell. I miał trochę racji, bo choć w Birmie trzęsienie ziemi związane z niewdzięczną transformacją ustrojową jeszcze trwa, to ubaw – porównywalny z tym z Polski czasu polowych łóżek i handlu walutą – już się zaczął.

Z daleka widok jest piękny – czołowa opozycjonistka i laureatka pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi wygrała półdemokratyczne wybory i zasiada w parlamencie; Unia Europejska i USA zniosły sankcje gospodarcze, a prezydent Thein Sein stał się bywalcem salonów od Brukseli po Canberrę. Tymczasem z dala od kamer zaaferowanych dziennikarzy rozgrywa się jedna z ciekawszych partii globalnego pokera: o dostęp do surowców naturalnych, portów, gazociągów, wreszcie do rynku 50 milionów konsumentów złaknionych chińskich i amerykańskich dóbr. To właśnie między tymi potęgami toczy się gra, w której stawką jest jeden z najbardziej łakomych kąsków Azji, a kosztem – środowisko i mniejszości etniczne, których pokojowe manifestacje tłumi się białym fosforem. Trzęsienie ziemi trwa w najlepsze i nie ma zamiaru odpuścić.

Powiedziałby ktoś, że birmańska transformacja ma z polską bardzo wiele wspólnego – charyzmatyczną liderkę opozycji, masowy ruch społeczny, inspirowany przez wojsko rząd, który okoliczności zmusiły do dzielenia się władzą – analogie można mnożyć.

Żadnej z transformacji ustrojowych nie da się jednak przeszczepić. Dlatego też chcemy użyć obrazów tam, gdzie nie sposób użyć słów. Organizujemy w Birmie WATCH DOCS IN YANGON – zamiejscową edycję jednego z najważniejszych polskich festiwali dokumentalnych. Pokażemy filmy, które zamiast dawać gotowe recepty stawiają ważne pytania.

Uniwersytet Warszawski, Instytut Lecha Wałęsy, Komisja Europejska oraz UNDP zapraszają na otwarty wykład Daw Aung San Suu Kyi z cyklu Kapuściński Development Lectures, który odbędzie się 12 września, 2013 godz. 16:00 w Sali Kolumnowej Instytutu Historycznego na  Uniwersytecie Warszawskim, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Rejestracja do 10 września 2013: http://bit.ly/1dpdr4M

 

 

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa