Trumpizm wiecznie żywy

Blisko sto dni od rozpoczęcia prezydentury Joe Bidena wiele wskazuje na to, że Donald Trump odejdzie w polityczny niebyt. Tymczasem trumpizm trzyma się mocno.


Dwa miesiące po wyprowadzce Donalda Trumpa z Białego Domu, do rezydencji byłego prezydenta Mar-a-Lago na Florydzie zawitała skromna delegacja działaczy Partii Republikańskiej z sąsiedniej Alabamy. Podczas kameralnej uroczystości politycy wręczyli mu w prezencie rezolucję, którą miesiąc wcześniej przegłosowali przedstawiciele lokalnych struktur. Oprawiony w ramki dokument przedstawia Donalda Trumpa „jednego z najwspanialszych i najbardziej skutecznych prezydentów w 245-letniej historii Republiki”.
Na jedynym opublikowanym zdjęciu z tego wydarzenia, Donald Trump w otoczeniu stremowanych polityków z Alabamy pozuje z deklaracją, która wylicza jego największe osiągnięcia: obniżenie bezrobocia, cięcia podatkowe, wzmocnienie gospodarki czy światowego pokoju. Działacze z Alabamy nie wymienili jednocześnie „zasług” prezydenta dla swojego stanu, który w drugim roku jego prezydentury Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała za najuboższy region w krajach wysoko rozwiniętych. Urzędników ONZ, którzy odwiedzili Alabamę zszokował poziom nędzy, który dotychczas znali tylko z krajów Trzeciego Świata. „Widziałem domy, które nie są podłączone do publicznej kanalizacji, których właścicieli nie stać na instalację szamba. Wiele osób ucieka się do kopania rowów i prostych rurociągów ściekowych kilka metrów od domów, co stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia” – pisał na Twitterze przewodniczący delegacji Philip Alston po wizycie w hrabstwie Lowndes.
Ostatni duży spadek poziomu ubóstwa (o 2,4 proc.) Alabama odnotowała w czasach Baracka Obamy. Pierwsze trzy lata rządów Donalda Trumpa, mimo dobrze rozwijającej się gospodarki na poziomie krajowym, nie przyniosły właściwie żadnej zmiany, a w ostatnim roku pandemia wepchnęła w nędzę tysiące kolejnych rodzin. Mimo to Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Alabamie z przewagą 25 proc. głosów, zaś stanowe struktury Partii Republikańskiej wystawiły mu na zakończenie kadencji laurkę.
„Dokonał tak wielu wspaniałych rzeczy” – wyjaśniał w wywiadzie dla Fox News powód przygotowania rezolucji Perry Hooper Jr., były wiceszef sztabu wyborczego Donalda Trumpa w Alabamie. „Byłem dzieckiem, kiedy prezydentem zostawał Ronald Reagan i myślałem wtedy, że nikt nie dokona rzeczy większych niż on, ale potem pojawił się Donald J. Trump i moim zdaniem on jest nie tylko jednym z największych prezydentów, ale największym prezydentem, jakiego mieliśmy kiedykolwiek w Ameryce” – dodał.

Kult jednostki

Nie bez powodu zwolennicy trumpizmu przywołują chętnie postać Reagana, który był przecież niezwykle popularnym prezydentem, republikańskim superbohaterem, pogromcą Partii Demokratycznej. Najpierw, w 1980 r. zdecydowanie wygrał z Jimmym Carterem, a cztery lata później rozgromił Waltera Mondale’a przegrywając z nim tylko w stołecznym Dystrykcie Kolumbii i Minnesocie (i to tylko dlatego, że był to rodzinny stan demokratycznego kontrkandydata). Znakiem jego sukcesu była też reaganomika – ekonomia podażowa, która mimo wielu niepożądanych skutków, ożywiła amerykańską gospodarkę, przyniosła wzrost gospodarczy i miejsca pracy. Donald Trump chciał być autorską, ulepszoną wersją Ronalda Reagana i nie tylko głęboko wierzył, że mu się to uda, ale jeszcze przekonał do tego innych.

Debata: 100 dni Bidena. Zmiana czy kontynuacja?

Newt Gingrich, emerytowany republikański speaker Izby Reprezentantów, w miesiąc po wygranych wyborach w 2016 r. podczas dyskusji w znanym konserwatywnym think tanku The Heritage Foundation próbował wyłożyć, czym jest trumpizm. Trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do neofitów, jak senatorowie Ted Cruz, Mitch McConnel czy Lindsey Graham, którzy nawrócili się na tę ideologię dopiero po wyborach, Gingrich od początku wierzył w Trumpa i, jak mało kto, odpowiada za przygotowanie gleby, na której wyrósł trumpizm. Był w Kongresie pionierem strategii partyzanckiej, pełnej wyzwisk, teorii spiskowych i ciągłej obstrukcji, która zatruła amerykańską kulturę polityczną i pogrążyła Waszyngton w trwałej dysfunkcji.
W 2016 r. mało kto nadawał się więc, jak Gingrich do objaśniania podstaw trumpizmu. Podczas godzinnego wystąpienia miał mówić o pięciu filarach nowego nurtu w polityce, z których zdecydowana większość ocierała się o truizm. „Trumpizm jest odważnym i głęboko odmiennym sposobem myślenia, który wymaga wyjaśnienia i rozwoju poprzez działanie” – wykładał Newt Gingrich. „Kombinacja inercji i niestrudzonej wrogości lewicy stanowią wyzwanie dla przetrwania idei trumpizmu (…) Miliony Amerykanów będą musiały walczyć o sukces trumpizmu” – dodawał.
Lwią część godzinnego wystąpienia Newt Gingrich poświęcił wyjątkowości i charyzmie Donalda Trumpa. Wychwalał polityczną intuicję, wówczas jeszcze prezydenta-elekta, dzięki której biznesmen bez partyjnego zaplecza wdarł się na salony polityczne i zdobył Biały Dom. Newt Gingrich wyszedł na wykładaniu teorii trumpizmu całkiem nieźle. Napisał trzy hagiografie Trumpa, ale też pracował jako dyżurny wykładowca doktryny prezydenta, kasując średnio 75 tys. dolarów za wystąpienie. Dostał również posadę płatnego komentatora w Fox News, gdzie pojawiał się w czasie, gdy wracał z Rzymu, gdzie jego żona, Callista, reprezentowała administrację Donalda Trumpa w Watykanie.
To właśnie jego wystąpienia pomogły zbudować jedyny fundament, bez którego ta ideologia nie mogłaby istnieć. Gloryfikacja Donalda Trumpa na wzór kultu jednostki w systemach autorytarnych.

Faszyzm, lecz nie faszysta

Teoretycznie definicja trumpizmu jest dość prosta. Większość amerykańskich politologów określa go jako termin opisujący ideologię, styl rządzenia, ruch polityczny oraz zestaw mechanizmów zdobywania i utrzymywania władzy, związane z Donaldem Trumpem i jego zapleczem politycznym. Szczegółowa analiza pokazuje jednak obraz bardziej złożony. W połowie kadencji zarówno jego zwolennicy jak i przeciwnicy zwracali uwagę na podobieństwa polityki gospodarczej Trumpa i Reagana (cięcia podatków i deregulacja bez zamartwiania się wzrostem długu publicznego oraz przekonanie, że rząd jest problemem a nie rozwiązaniem) nazywając wręcz trumpizm „reaganomiką 2.0”. Szybko jednak na pierwsze miejsce wysunęły się sprawy niezwiązane z gospodarką.
Zaczęło się od krytyki globalizacji oraz elit, które na niej skorzystały. Kierowano ją do elektoratu, który czuł się pokrzywdzony przez establishment – jak ubodzy wyborcy w Alabamie. Donald Trump okrasił to jeszcze dodatkowo otwarcie nacjonalistyczną (głównie antychińską) i rasistowską retoryką. Warto przy tym podkreślić, że niemal wszystko, co głosił Donald Trump było plagiatem. To Ronald Reagan jako pierwszy używał sloganu „Let’s Make America Great Again”, którego skrót – MAGA stał się nazwą ruchu zwolenników Trumpa. Reagan oraz Nixon używali też frazy „Law and order” – w podobnym zresztą kontekście co Trump – aby uderzyć w mniejszości rasowe. Jedyną relatywnie świeżą myślą trumpizmu jest frontalny atak na mainstreamowe media na wcześniej nieznaną skalę, możliwy dzięki popularności byłego prezydenta w mediach społecznościowych. To dzięki podważeniu zaufania do tradycyjnych gazet i telewizji, były prezydent mógł komunikować swoim zwolennikom cokolwiek mu ślina na język przyniosła.
Trumpizm można chyba opisać jako amerykański wariant skrajnie prawicowej, nacjonalistycznej ideologii. „Czy trumpizm to faszystowski ruch społeczno-polityczny?” – zastanawiał się na portalu Vox prof. Jason Stanley, filozof z Uniwersytetu Yale. „Myślę, że można słusznie nazwać trumpizm faszystowskim ruchem społeczno-politycznym – co nie oznacza, że ​​Trump jest faszystą. Trumpizm wiąże się z kultem jednostki, którą uosabia Trump. Myślę, że z pewnością stosuje faszystowską taktykę polityczną. (…) Wzywa do odbudowy kraju w obliczu upokorzeń ze strony imigrantów, liberałów, mniejszości i lewicowców. Z pewnością są to zagrania z podręcznika faszysty” – kontynuował.

MAGA nie taka liczna

Bez wątpienia trumpizm jest odmianą populizmu, który w ostatniej dekadzie odnosił sukcesy na całym świecie. Były doradca Trumpa, Steve Bannon, nazwał premiera Węgier Viktora Orbána „Trumpem przed Trumpem”. Przy czym, wbrew pozorom, jak na populizm, cele i metody trumpizmu nie są i nigdy nie były w Stanach Zjednoczonych powszechnie akceptowane. Także trumpiści – zwolennicy ruchu MAGA są widoczni, ale znacznie mniej licznie niż mogłoby na to wskazywać ich zaangażowanie. Na żadnej z demonstracji pod szumną nazwą Million MAGA March w Waszyngtonie, liczba uczestników nie zbliżyła się nawet do miliona.
Komentatorzy jak Roger Cohen z „New York Times” czy Anthony Scaramucci, najkrócej urzędujący dyrektor komunikacji Białego Domu (wytrwał u boku Trumpa tylko jedenaście dni) twierdzili, że wszystko co robi były prezydent jest formą szaleństwa. Zastanawiali się też, czy popełnia on, a wraz z nim jego zwolennicy, wyznawcy idei trumpizmu, wyrafinowane publiczne samobójstwo czy też wręcz przeciwnie – wykazuje jakiś niezrozumiały geniusz przetrwania.
Bo także popularność Donalda Trumpa jest z reguły przeceniana. Liczby są bezlitosne. Donald Trump nigdy nie cieszył się poparciem większości Amerykanów, wliczając w to wybory z 2016 r., w których zwyciężył z Hillary Clinton dzięki skomplikowanemu systemowi elektorskiemu, pomimo iż uzyskał mniej głosów. Jego średni wskaźnik poparcia wynosił zaledwie 41 proc., co czyni go najbardziej niepopularnym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, w każdym razie od czasu, kiedy socjologowie zaczęli prowadzić takie badania. Dla porównania – poparcie dla Joe Bidena od początku kadencji w styczniu 2021 r. do połowy kwietnia 2021 r. ani razu nie spadło poniżej 50 proc. W niektórych sondażach Biden osiąga znacznie powyżej 60 proc.

Kto go zastąpi?

Niskie poparcie działań byłego prezydenta wśród ogółu Amerykanów, ale silne w części elektoratu republikańskiego, a także chęć sterowania Partią Republikańską z tylnego siedzenia, każe postawić pytanie o to, czy trumpizm przetrwa. Wbrew życzeniom zwolenników byłego prezydenta, którzy chcieliby widzieć go jako kandydata republikanów w wyborach w 2024 r., dziś wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Trumpizm jako nurt w polityce jest niespójny i miałki, brakuje mu intelektualnych podstaw, ekonomicznie nie ma sensu i opiera się jedynie na postaci lidera, a lider jednak zapada się w niebyt. Jego siłę zawsze stanowił Internet, ale nawet trendy wyszukiwania Google’a pokazują jasno, że zainteresowanie byłym prezydentem gwałtownie spada. Były doradca Baracka Obamy, David Axelrod, ma zasadniczo rację, kiedy mówi, że problemem Partii Republikańskiej jest to, że „republikanie kochają Trumpa, a większość Amerykanów nie”.
Nie oznacza to jednak, że zwolennicy Donalda Trumpa trafią w polityczną próżnię wraz z nim. Wyborcy z Alabamy, którzy żyją w nędzy, ale wysyłają Trumpowi do luksusowej rezydencji na Florydzie oprawioną w złote ramki laurkę, nie są trendem Google’a czy hasztagiem na Twitterze, lecz realnym elektoratem. To oni (między innymi) tworzyli antyestablishmentowe Tea Party, organizację, która przesunęła Partię Republikańską na pozycje skrajnej prawicy. I to oni poparli później Donalda Trumpa. Tym naprawdę jest trumpizm. Nie chodzi o miałkość intelektualną i niespójność ekonomiczną. Chodzi o skuteczne wykorzystanie narzędzi internetowych i ostrej nacjonalistycznej, konserwatywnej i często rasistowskiej retoryki.
Donald Trump już wkrótce nie będzie w stanie kontrolować trumpizmu. Bo w tej ideologii nie chodzi o Trumpa. Chodzi o to, jak Trump został Trumpem i kto będzie Trumpem w przyszłości.

Fot. Pau Casals/Unsplash.


Marcin Firlej – dziennikarz, publicysta i producent wideo mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Korespondent Telewizji Polskiej w Waszyngtonie w latach 2009-2014. Twórca projektu internetowego Ameryka Dla Zaawansowanych i strony na Facebooku pod tą samą nazwą.

 

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa