TRACZYK: Dom podzielony nie ustoi?

Nie ma jednej prawdy o amerykańskich wyborach. Ich wynik nie zdradza też prawdy o amerykańskim społeczeństwie, ani nie daje recepty, jak radzić sobie z populizmem


Joe Biden w cuglach wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Po przeliczeniu wszystkich kart wyborczych zdobędzie on jako pierwszy kandydat w historii ponad 80 milionów głosów. Uzyskał też 306 głosów elektorskich – tyle samo co Donald Trump cztery lata temu – i wyraźnie przebił przewagę urzędującego prezydenta w swing states tzw. pasa rdzy. Podczas gdy Biden triumfuje, Trump odchodzi w niesławie – jako pierwszy prezydent w historii, który jednocześnie nigdy nie wygrał głosowania powszechnego, nie uzyskał reelekcji, wobec którego przegłosowano artykuły impeachmentu i który nie chce uznać swojej porażki.

Joe Biden pokonał Donalda Trumpa o włos. Sondaże znów nie doszacowały nowojorskiego celebryty, który dostał więcej głosów niż jakikolwiek urzędujący prezydent w historii, a przewaga Bidena w kluczowych stanach była minimalna. Zamiast spodziewanej niebieskiej fali Demokratom prawdopodobnie nie uda się odbić Senatu, i choć utrzymali większość w Izbie Reprezentantów, to zamiast zyskać dodatkowe mandaty, tracili na rzecz Republikanów. Trump przegrał, ale trumpizm ma się świetnie.

Nie ma jednej prawdy o amerykańskich wyborach

Fakt, że obydwa te akapity mogłyby otwierać podsumowanie amerykańskich wyborów prezydenckich, bez wzbudzania większych kontrowersji pokazuje, że nie ma jednej prawdy o amerykańskich wyborach. Ich wynik nie zdradza też prawdy o amerykańskim społeczeństwie, ani nie daje uniwersalnej recepty, jak radzić sobie z zagrożeniem populizmem. Reszta świata musi przyzwyczaić się do życia z konsekwencjami tej niepewności.

Amerykańscy wyborcy wysłali światu wiadomość pełną sprzecznych informacji. Siedemdziesiąt cztery miliony z nich oddało swój głos na mistrza postprawdy, wzorzec niczym z Sèvres populisty, moralnego degenerata, który podsycając gniew wyborców, odwoływał się w swojej kampanii do najgorszych instynktów. Jednocześnie tym, który pokonał Trumpa, nie był jeździec na białym koniu, nowy superbohater, który zauroczył świeżą, wielką opowieścią, tylko prawie osiemdziesięcioletni polityczny weteran, centrysta do szpiku kości, który niczym zacięta płyta powtarzał, że chce zjednoczyć Amerykę. A to tylko jeden z wielu paradoksów tych wyborów.

Nowy numer: Wybory w USA

Do rangi rytuału urosło już powtarzanie tezy, że Ameryka jest podzielona, że jej dwóch połówek w zasadzie nie da się skleić, że obok siebie żyją w zasadzie dwa różne społeczeństwa, które nie chcą mieć ze sobą nic wspólnego. Jak pokazało badanie Pew Research, 80 proc. zwolenników Joe Bidena i 77 proc. miłośników Donalda Trumpa uważa, że różnią ich nie tylko poglądy polityczne, ale fundamentalnie odmienne rozumienie, czym są podstawowe amerykańskie wartości. Tożsamościowych toporów wojennych nie zakopano nawet pod wpływem wybuchu pandemii. Ale jak mogło być inaczej – w końcu była ona ważnym tematem dla ponad 80 proc. wyborców Bidena i tylko niecałe 25 proc. sympatyków Trumpa. Do tego polaryzację wzmacniają szczelne bańki informacyjne, z których nie ma ucieczki, ale też których nikt nie śpieszy przebijać, bo dają poczucie komfortu i przynależności. W ten sposób tworzą się dwie równoległe rzeczywistości, w których obowiązują nie tylko różne opinie, ale i różne fakty. Gdyby Amerykanie znali twórczość Kazika Staszewskiego, mogliby zanucić „Mój dom murem podzielony”. A jak wiemy z proroczego przemówienia Abrahama Lincolna wypowiedzianego na 3 lata przed wybuchem wojny secesyjnej: „Dom podzielony na pół nie ustoi”.

Mur da się przeskoczyć

Jednocześnie okazuje się, że ten mur da się przeskoczyć. Bidenowi udało się powiększyć odsetek białych mężczyzn z klasy robotniczej, którzy oddali swój głos na kandydata Demokratów, z 23 proc. w 2016 r. do 28 proc. w 2020 r. To ci wyborcy odegrali kluczową rolę w obudowaniu „błękitnego muru” w pasie rdzy i odbiciu Pensylwanii, Michigan i Wisconsin, których utrata kosztowała Hillary Clinton prezydenturę cztery lata wcześniej. To także dzięki zmniejszeniu dystansu do republikanów wśród białych wyborców Bidenowi udało się zapunktować w tzw. pasie słońca na południu USA. Nie wystarczyło co prawda na odbicie Teksasu, ale tradycyjnie głosujące na Republikanów Georgia (także dzięki rosnącej populacji czarnych wyborców i tytanicznej pracy Stacey Abrams aktywizującej tę grupę wyborczą) i Arizona (z pomocą Cindy McCain, żony zmarłego w 2018 r. republikańskiego senatora Johna McCaina) znalazły się w koszyczku Bidena.

Trump, który nie ukrywał poparcia dla apologetów białej supremacji, z kolei poprawił swoje notowania wśród… wszystkich grup etnicznych poza białymi. To głosy Latynosów silnie przyczyniły się do jego wygranych na Florydzie i Teksasie. O ile więc w Ameryce z pewnością toczy się spór tożsamościowy, to ani miejsce zamieszkania, ani kolor skóry nie determinują w pełni, po której jego stronie się stoi.

Ale może zamiast tylko podstawiać drabiny, aby niewielkie grupy wyborców mogły przeskoczyć mur, stracono szansę na jego zburzenie albo choćby ukruszenie? Na to liczyło progresywne skrzydło Demokratów. Wpierw walcząc o nominację swojej partii dla Elizabeth Warren albo Berniego Sandersa, a następnie starając się przekonać Bidena do jak najodważniejszego kursu. Czy mieli oni rację i zaprzepaszczono niepowtarzalną szansę?

Znowu na dwoje babka wróżyła. We wspomnianym pasie rdzy Biden odbił Trumpowi część klasy robotniczej. Nie udało mu się to natomiast na Florydzie, choć w przeprowadzonym równolegle do wyborów prezydenckich referendum 61 proc. mieszkańców stanu poparło podniesienie płacy minimalnej z 8,56 dolara za godzinę do 15 dolarów w 2026 r. To postulat od dawna zgłaszany przez Sandersa i wspierany przez lewicowe środowiska, w tym Demokratycznych Socjalistów Ameryki. Biden popierał go wprawdzie, ale bez wielkiego entuzjazmu. Może wobec ataków Trumpa, podsycającego strach przez rzekomym socjalistą Bidenem, zabrakło mu odwagi, aby silniej akcentować ten aspekt?

Nowy numer: Pęknięta Polska

A może progresywne postulaty ekonomiczne są ciągle bardziej popularne niż głoszący je politycy, bo wyborcy obawiają się, że wraz z nimi w pakiecie dostaną „radykalną” agendę kulturową? To by tłumaczyło, dlaczego Biden zdobył głos elektorski w drugim okręgu wyborczym w Nebrasce, pokonując Trumpa stosunkiem 52 proc. do 46 proc. głosów, podczas gdy wspierana przez Sandersa kandydatka do Kongresu Kara Eastman uległa w nim republikaninowi Donowi Baconowi podobnym stosunkiem głosów.

Wizerunkowa antyteza Trumpa

Może więc kluczem do sukcesu okazał się centryzm Bidena, zawarty w retorycznym pytaniu nawiązującym do zamieszek, które wybuchły na marginesie protestów Black Lives Matter: „Czy ja wyglądam na radykalnego socjalistę, który ma słabość do chuliganów?”. Nie bez znaczenia był zapewne także wybór kandydatki na wiceprezydentkę. Nominacja kalifornijskiej senator Kamali Harris, pierwszej i to od razu kolorowej kobiety na tym stanowisku, ale i stonowanej polityczki, była równie przełomowa, co ostrożna.

A może do pokonania Trumpa wystarczyło, że Biden… był sobą? Przez dekady swojej politycznej kariery zapracował na wizerunek polityka umiarkowanego, odpowiedzialnego, przyzwoitego, godnego zaufania. Był więc całkowitą antytezą Trumpa. Być może więc Amerykanie potrzebowali teraz właśnie kogoś takiego, kto spróbuje zjednoczyć kraj i przywróci poczucie stabilności? W końcu nawet 86 proc. zwolenników Trump twierdziło, że przyszły prezydent powinien skupić się na potrzebach wszystkich Amerykanów, nawet jeśli oznacza to rozczarowanie niektórych jego wyborców.

Wygrana Bidena pozwala Ameryce i światu na chwilę odetchnąć. Jednak zbudowana przez niego zwycięska koalicja oparta na wykształconych mieszkańcach metropolii, ludności kolorowej i części białej klasy pracującej nie jest dana raz na zawsze. Przez najbliższe lata demokraci będą spierać się nie tylko o to, jak ją utrzymać, ale i jak poszerzyć o regiony wiejskie. Nie będzie to spór wyłącznie o retorykę, ale konkretne reformy mające na celu sprawienie, że Ameryka znowu będzie pracowała dla wszystkich. Bo, jak słusznie podkreśla Dani Rodrik, brak bezpieczeństwa ekonomicznego sprawia, że pojawiają się lub pogłębiają linie podziałów tożsamościowych, kulturowych i rasowych.

Jeśli ta misja się nie powiedzie, siły demokratyczne (przez małe „d”) mogą ponownie przegrać walkę o „duszę narodu”, o której tak często mówił w czasie kampanii Biden, na rzecz populistów. Nie będzie to zadanie łatwe, tym bardziej jeśli Republikanie utrzymają większość w Senacie, czym zwiążą administracji Bidena ręce w sprawie reform. Demokraci mają jeszcze szansę na jego przejęcie, o ile ich kandydaci wygrają II tury wyborów w Georgii 5 stycznia. W innym wypadku kolejna szansa nadarzy się dopiero na półmetku prezydentury Bidena w 2022 r. Ale wówczas na wszelkie odważne reformy może być już za późno.

Dlatego na horyzoncie ciągle czai się widmo trumpizmu. Prezydent prowadzi groteskową kampanię mającą na celu udowodnić, że za sprawą komunistycznego spisku demokraci sfałszowali wybory i „ukradli” mu zwycięstwo. Co gorsze, Partia Republikańska, spadkobierczyni Lincolna, udostępnia mu scenę, na której wystawia on swoje gorszące przedstawienie. W efekcie 88 proc. wyborców Trumpa wierzy, że zwycięstwo Bidena nie było w pełni uczciwe i tylko niewielu mniej z nich popiera jego decyzję o nieuznaniu porażki. Kult Trumpa przybrał więc formę niebezpiecznej sekty, która za cztery lata może zawalczyć o powrót swojego kapłana lub jednego z jego potomków do Białego Domu.

Dla reszty świata, w tym przede wszystkim dla Europy, to sygnał, że ostatecznie skończyły się czasy, gdy można było bezkrytycznie traktować Stany Zjednoczone jako ostoję stabilności i ostatecznego gwaranta porządku. Chaos może w każdej chwili powrócić. Jednocześnie naiwnością i nieodpowiedzialnością byłoby spisywanie relacji transatlantyckich na straty i szukanie szczęścia w oderwaniu od Ameryki. Najlepsze, co możemy teraz zrobić, to zadbać o silną Europę, która będzie dla Stanów Zjednoczonych wiarygodnym partnerem, ale w ostatecznym rozrachunku będzie gotowa działać samodzielnie, bez wsparcia Wuja Sama.


Adam Traczyk, politolog, działacz społeczny i publicysta. Współzałożyciel i prezes think tanku Global.Lab. Associate Fellow w German Council on Foreign Relations (DGAP).

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa