Takiej bitwy jeszcze nie było!

Co wspólnego mają ze sobą trener siatkówki Jakub Bednaruk, sex coach Marta Niedźwiecka, raper Duże Pe, rzecznik prasowy Sławomir Paszkiet, czy dziennikarz Maciej Ulewicz?


Po raz pierwszy osobom związanym z tak różnymi profesjami przyjdzie stanąć do walki na słowa. Już 23 listopada o godzinie 19:00 w Teatrze Ochoty przy ul. Reja 9 w Warszawie odbędzie się Bitwa przemówień.

Uczestnicy w kilkuminutowych rundach zmierzą się nie tylko z mówieniem o własnej dziedzinie, ale także na zupełnie abstrakcyjne tematy. Komu uda się pokonać rywali i zdobyć przychylność widowni? Pojedynek zostanie podsumowany przez Jacka Wasilewskiego – doktora habilitowanego, wykładowcę, dziennikarza i specjalistę w dziedzinie wystąpień publicznych, a jednocześnie autora siedmiu krótkich tutoriali Sztuka mówienia.

Wiele osób ma trudności z wyrażeniem myśli i emocji, zainteresowaniem innych rozmową, czy zrozumiałym przedstawieniem swojego punktu widzenia. Projekt Sztuka mówienia jest odpowiedzią na te codzienne zmagania z komunikowaniem się, ale nie tylko… – Powstał on także z myślą o podnoszenia poziomu debaty publicznej – najroztropniejsza treść musi być zapakowana w dobrą formę, bo tylko przedstawiając swoje stanowisko w ciekawy sposób można przekonać do niego innych – wyjaśnia koordynator projektu Piotr Górski.

Finał projektu, czyli Bitwa przemówień, to wydarzenie skierowane przede wszystkim do uczniów, nauczycieli, studentów i kół zainteresowań oraz wszystkich tych, którzy chcą przekonać się, jak wielką siłę ma słowo i jak „powalić” nim przeciwnika. – Młodzieży podczas egzaminów ustnych, bardzo często towarzyszy stres, z którym nie potrafią sobie poradzić. W szkołach niestety rzadko uczy się sztuki mówienia, która jest ważna nie tylko w okresie edukacji, ale w późniejszej pracy i osobistych relacjach – tłumaczy Emilia Podolska z Edulandia.pl.

Bitwa łączy w sobie walory edukacyjny i teatralny. ­– Rywalizacja odbędzie się na scenie, przed widownią i pod czujnym okiem reżysera. Część swoich przemów uczestnicy przygotują wcześniej, jednak podczas jednej z rund będą musieli improwizować. Ta atmosfera zabawy powinna przypaść do gustu młodzieży. Z kolei dla nauczycieli będzie to świetny przykład, jak zorganizować swoim uczniom ciekawe zajęcia z retoryki w ramach lekcji lub zajęć dodatkowych ­– zapowiada Joanna Nawrocka, dyrektor Teatru Ochoty.

Organizatorami projektu są Res Publica, Teatr Ochoty i Edulandia.pl. Więcej informacji na stronie publica.pl/sztuka-mowienia oraz w mediach społecznościowych pod hashtagiem #WygrajSlowem.

Res Publica Nowa