Sztuka mówienia #WygrajSłowem

Jak przemawiać, by porywać do działania? Jak skutecznie przekazywać treści i lepiej komunikować się z innymi? Sztuki mówienia można się nauczyć!


Projekt „Sztuka mówienia #wygrajsłowem” uczy, jak przemawiać, by zainteresować i zaangażować słuchaczy. Niedoceniana w procesie edukacji retoryka jest umiejętnością niezwykle przydatną w codziennym życiu: w kontaktach ze znajomymi, nauczycielami, wykładowcami, współpracownikami, wreszcie z szerszą publicznością. W sześciu krótkich tutorialach dr hab. Jacek Wasilewski – wykładowca, medioznawca, dziennikarz i specjalista w dziedzinie wystąpień publicznych, przedstawia zasady tworzenia interesujących przemówień. Opanowanie tych prostych reguł doda mówcom pewności i pomoże aktywnie uczestniczyć w debacie publicznej. Tutoriale będą dostępne na stronie projektu: publica.pl/sztuka-mowienia. Od 18 października można zobaczyć już pierwszy film cyklu.

„Nasza przyszłość i przeszłość zawiera się w słowach”

Projekt zakończy „Bitwa przemówień” – wydarzenie, podczas którego uczestnicy (wśród nich m.in. artyści, trenerzy i publicyści) zmierzą się z najważniejszymi polskimi przemówieniami ostatniego 25-lecia. Zaprezentują własne interpretacje wystąpień, które wpłynęły na kształt naszej wolności i demokracji – pamiętnych mów Tadeusza Mazowieckiego, Lecha Wałęsy, Jana Pawła II, Lecha Kaczyńskiego czy Bronisława Komorowskiego, które znalazły się w książce „10/25. Momenty definiujące współczesną Polskę”. „Bitwa przemówień” rozegra się w listopadzie w Klubokawiarni Kwadratowa w Teatrze Ochoty. Szczegóły wkrótce.

Organizatorzy:

Res Publica Nowa – wspiera rozwój kultury i poziomu debaty publicznej poprzez wydawanie trzech tytułów: kwartalnika Res Publica Nowa, anglojęzycznego półrocznika Visegrad Insight oraz Magazynu Miasta, pierwszego interdyscyplinarnego pisma o tematyce miejskiej w Polsce. Prowadzi projekty DNA Miasta oraz New Europe 100.

Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej – instytucja kulturalna łącząca przestrzeń debiutu i artystycznego eksperymentu z bogatą ofertą edukacji teatralnej.

Edulandia.pl – serwis edukacyjny portalu Gazeta.pl; przedstawiający przydatne informacje dla szóstoklasistów, gimnazjalistów, licealistów oraz studentów.

Res Publica Nowa