Sztuka lekko przesłonięta reklamą

Współautor projektu wystroju stacji centralnego odcinka II linii metra, Wojciech Fangor pozwał do sądu miasto stołeczne Warszawę. Twierdzi, że nie konsultowano z nim wprowadzonych zmian – elewacje ścian mają być malowane nie na stali, jak […]


Współautor projektu wystroju stacji centralnego odcinka II linii metra, Wojciech Fangor pozwał do sądu miasto stołeczne Warszawę. Twierdzi, że nie konsultowano z nim wprowadzonych zmian – elewacje ścian mają być malowane nie na stali, jak zakładał Fangor, ale na taflach szkła matowego. Ściany mają być także częściowo przesłonięte reklamami, o czym w pierwotnym projekcie nie było mowy.

Sprawa na pozór wydaje się prosta i oczywista, wszystko wskazuje na to, że racja stoi po stronie Fangora. Przypomnijmy jednak genezę konfliktu.

Budowa drugiej linii metra, skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, (CC BY-NC-SA 2.0) by mammal / Flickr

Jak to było?

W 2007 roku spółka Metro Warszawskie podpisała umowę z konsorcjum firm Metroprojekt i AMC Chołdzyński. Umowa zawierała Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny (WPK), który miał być podstawą sporządzenia w przyszłości szczegółowej dokumentacji. Wojciecha Fangora do współpracy zaprosił Andrzej Chołdzyński, właściciel biura projektowego AMC Chołdzyński. Fangor twierdzi, że podpisał z Chołdzyńskim umowę, w której figurował jako jeden z współautorów projektu. Metro Warszawskie opublikowało na swojej stronie internetowej wyjątki z WPK, w którym autorzy napisali, że:

„Powierzchnie galerii należy wykonać jako tafle szkła matowego, hartowanego, laminowanego o wymiarach 200×200 cm, w zawiasach ciągłych, ze stali nierdzewnej matowej, niewidocznych od strony peronu (…). Barwne kompozycje należy wykonać jako sitodruk na szkle wg zaleceń i pod kontrolą artystyczną, technologiczną i techniczną Zamawiającego”.

Autorzy WPK oświadczyli też, że

„przedmiot umowy nie będzie naruszał żadnych praw osób trzecich. W przypadku zgłoszenia jakichkolwiek roszczeń do Zamawiającego z tytułu naruszenia praw osób trzecich, Wykonawca zobowiązuje się do ich pełnego zaspokojenia. (…) Zgodnie z zapisami umowy nr 5600/IP/07 z dnia 29 października 2007 r. na opracowanie Wielobranżowego Projektu Koncepcyjnego, Wykonawca czyli Konsorcjum Metroprojekt/AMC – Andrzej M. Chołdzyński sprawuje nadzór autorski w zakresie zgodności dokumentacji projektowej na budowę odcinka centralnego II linii metra z Wielobranżowym Projektem Koncepcyjnym”.

Wojciech Fangor w rozmowie z Gazetą Stołeczną przyznał, że współpraca z Andrzejem Chołdzyńskim nie układała się bezkonfliktowo. Chołdzyński miał pierwotny projekt wielokrotnie zmieniać i bez konsultacji z Fangorem przesłał ostateczną wersję budującej metro firmie Astaldi.

Fangor próbował ratować swoją koncepcję i przedstawił jej zaktualizowaną wersję w Astaldi. Tam właśnie dowiedział się, że firma dostała już gotowy projekt od konsorcjum. Ma on, zdaniem Fangora, zawierać jego wstępne szkice, ale częściowo pozasłaniane reklamami. Napisał w tej sprawie do Chołdzyńskiego, który zrzekł się odpowiedzialności za te zmiany, zrzucając ją na Metro Warszawskie i konsorcjum Metroprojekt i AMC Chołdzyński.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa