Szkocja, kasa, niepodległość

W czwartek Szkoci zdecydują, czy chcą dalej być częścią Zjednoczonego Królestwa. Na kilka dni przed referendum rozmawiają głównie o pieniądzach. “Ekonomia, głupcze!” - stare hasło Billa Clintona jak żadne inne nadaje się do opisania tego, […]


W czwartek Szkoci zdecydują, czy chcą dalej być częścią Zjednoczonego Królestwa. Na kilka dni przed referendum rozmawiają głównie o pieniądzach.

“Ekonomia, głupcze!” – stare hasło Billa Clintona jak żadne inne nadaje się do opisania tego, jak wygląda debata przed zbliżającym się referendum. “Quartz” pisze o biznesowym wymiarze poparcia dla referendum ze strony magnata medialnego, Ruperta Murdocha. Chodzić ma o przeniesienie centrali imperium medialnego australijskiego miliardera do Szkocji, co dałoby budżetowi nowego państwa miliony.

enhanced-30941-1392678914-9

Tymczasem kilka największych banków w Szkocji (m.in. Bank of Scotland) zapowiedziało, że zwycięstowo separatystów oznacza przeniesienie siedzib głównych do Londynu. To byłoby dla szkockiej gospodarki bolesne – sektor finansowy odpowiada za 25 procent PKB.

Głos zabierają światowe sławy ekonomii. Paul Krugman (laureat ekonomicznego Nobla w 2008r.) w “The New York Times” napisał, że szanse zwolenników niepodległości wzrosły, gdy udało im się zniwelować oddziaływanie “czynnika strachu”, czyli obaw przed ekonomicznymi konsekwencjami decyzji o wyjściu spod. – Bójcie się. Bardzo się bójcie – stara się wyprowadzić ich z błędu Krugman.

Niemal natychmiast, na łamach “The Scotsman”, odpowiedział mu Joseph Stiglitz (ekonomiczny Nobel w 2001r.), który argumentuje, że jeśli Szkocja pozostanie częścią Unii Europejskiej, będzie miała dostęp do jej olbrzymiego rynku, co zniweluje zagrożenia opisane przez Krugmana. – Dużo ważniejsze od rozmiaru gospodarki jest przyjęcie odpowiednich rozwiązań prawnych – twierdzi Stiglitz.

Szanse zwolenników niepodległości nie są iluzoryczne. Natomiast konsekwencje szkockiego wyboru w napięciu obserwuje cała Unia Europejska. Następni w kolejce do niepodległości stoją Katalończycy – w demonstracji z okazji Dnia Niepodległości przez Barcelonę przeszło 1,8 miliona zwolenników odcięcia się od Hiszpanii.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa