Stosunki polsko – azerbejdżańskie
Zapraszamy na konferencję naukową "STOSUNKI POLSKO AZERBEJDŻAŃSKIE historia i współczesność" zorganizowaną z okazji 540-lecia nawiązania i 20-lecia odrodzenia stosunków dyplomatycznych w dniu 25 czerwca (poniedziałek) 2012r. (godz. 9:30 - 18:00). Stosunki polsko - azerbejdżańskie mają […]
Zapraszamy na konferencję naukową
„STOSUNKI POLSKO AZERBEJDŻAŃSKIE
historia i współczesność„
zorganizowaną z okazji 540-lecia nawiązania i 20-lecia odrodzenia stosunków dyplomatycznych
w dniu 25 czerwca (poniedziałek) 2012r. (godz. 9:30 – 18:00).
Stosunki polsko – azerbejdżańskie mają bardzo długą, ciekawą i bogatą historię w której odnajdziemy m.in. podobieństwo losów historycznych, walkę przeciwko wspólnemu wrogowi, współpracę kulturalno – naukową czy też polskich specjalistów, którzy odegrali ważną rolę w politycznym, kulturalnym i ekonomicznym życiu Azerbejdżanu. Warto w tym miejscu wspomnieć „kaukaską grupę poetów” do której zaliczali się m.in.: Tadeusz Łada-Zabłocki, Aleksander Chodźko, Józef Sękowski czy Michał Butowt – Andrzejkowicz. Na uwagę zasługują także polscy architekci m.in.: Józef Gosławski, Kazimierz Skórewicz, Eugeniusz Skibiński czy Józef Płoszko, mający ogromny wkład w architektoniczne oblicze współczesnego Azerbejdżanu – w tym przede wszystkim Baku. Godne uwagi jest także zaangażowanie, rola i zasługi takich polskich inżynierów jak Paweł Potocki czy Witold Zglenicki w rozwój przemysłu naftowego w Azerbejdżanie.
Obecnie, relacje pomiędzy Polską a Azerbejdżanem przyjęły w wielu obszarach format strategicznego partnerstwa. Bez wątpienia Baku jest dla Warszawy bardzo ważnym partnerem. Jednak wiedza o Azerbejdżanie jak również o polsko-azerbejdżańskich stosunkach dyplomatycznych, gospodarczych czy kulturalnych jest w Polsce niestety znikoma. Dlatego też Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, we współpracy z Ambasadą Republiki Azerbejdżanu w Polsce oraz Centrum Studiów Strategicznych przy Prezydencie Azerbejdżanu, organizują konferencję naukową w której udział wezmą wybitni referenci ze środowiska naukowego i polityki z Polski oraz Azerbejdżanu. Konferencja podzielona została na trzy sesje: w pierwszej odbędą się wykłady poświęcone tematyce konferencji – będzie to perspektywa azerbejdżańska, w drugiej będziemy mieli do czynienia z perspektywą polską, w trzeciej zaś odbędzie się panel dyskusyjny wraz z możliwością zadawania pytań przez uczestników konferencji. Planowane jest także wydanie publikacji pokonferencyjnej.
Miejsce:
Uniwersytet Warszawski, aula dawnego budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (tzw. stary BUW), Kampus Główny UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Termin:
25 czerwca (poniedziałek) 2012r., godzina 9:30 – 18:00
Język konferencji:
Polski, Azerbejdżański – tłumaczenie symultaniczne
Zgłoszenia:
Prosimy o przesłanie imienia, nazwiska oraz instytucji/firmy/uczelni itp. na maila: biuro@miso.org.pl do dnia 22 czerwca 2012r.
PROGRAM KONFERENCJI znajdą Państwo klikając tutaj.