Spotkanie z Aleksandrem Smolarem, 200. numer „Res Publiki Nowej”

9 listopada (wtorek) o godz. 19 w siedzibie redakcji “Res Publiki Nowej” przy ulicy Gałczyńskiego 5 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Smolerem, dotyczące książki Tabu i niewinność. Poprowadzi je Marcin Bąba, redaktor prowadzący […]


9 listopada (wtorek) o godz. 19 w siedzibie redakcji “Res Publiki Nowej” przy ulicy Gałczyńskiego 5 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Aleksandrem Smolerem, dotyczące książki Tabu i niewinność. Poprowadzi je Marcin Bąba, redaktor prowadzący numer jubileuszowy “Res Publiki”, z okazji wydania którego zapraszamy na release party.

W 200. numerze „Res Publiki” prezentujemy przedruki najważniejszych, wciąż aktualnych tekstów, które pojawiły się w piśmie na przestrzeni 30 lat jego funkcjonowania, tak aby przybliżyć zarówno historię pisma jak i rzeczywistość, którą te teksty komentowały, i którą kształtowały.

W 1987 roku, kiedy ukazał się pierwszy, legalny numer „Res Publiki”, jego redaktorzy zobowiązali się do „szerokiego, rzetelnego myślenia”, do zachowania równowagi między dziedzictwem historii a tym, co nowe. Próbowali zaszczepić „umysłową tolerancję”, odtworzyć życie intelektualne, „odsłaniać rzeczowo i obiektywnie wszelkie mitologizacje i zafałszowania”. (…) Współtwórcy „Res Publiki” pragnęli stworzyć język opisu rzeczywistości, który (…) będzie jednocześnie czerpał z myśli liberalnej, konserwatywnej oraz socjalistycznej i podchodził do nich sceptycznie, oceniał ich przydatność dla stworzenia polskiej sfery publicznej, a nie traktował jako rezerwuaru gotowych rozwiązań.

– pisze we wstępie do numeru Marcin Bąba.

W wyborze prezentowanym w dziale Oblicza polskości, przygotowanym przez Marcina Bąbę, zapraszamy do lektury tekstów “Inny kraj” Marcina Króla, “Doktorat” Hanny Krall, “Gdyby to można było powiedzieć …” Czesława Miłosza, “Trzy lata wolności w gminie Zatory” Barbary Łopieńskiej. Katarzyna Kazimierowska pisze o sztuce prowadzenia wywiadów, wprowadzając w dział Rozmowy, i przypomina wywiad z Andriejem Tarkowskim przeprowadzony przez Leonarda Neugera i Jerzego Illga. Dwa pozostałe wywiady to: “Sztuka nie boi się propagandy” (z Jerzym Nowosielskim rozmawia Krystyna Czerni), “Reportaż i trwanie” (z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Wojciech Górecki). W wyborze tekstów w dziale Filozofia polityczna, dokonanym przez Marcina Bąbę, prezentujemy tekst Karla Jaspersa “Stawanie się człowiekiem dzięki polityce”, artykuł “Iliada, czyli poemat o sile” Simone Weil, “Śmierć Sokratesa” Friedricha Dürrenmatta. Magdalena Malińska przygotowała zestawienie tekstów dotyczących pamięci. W dziale Pamięć i historia przypominamy teksty “Czas pamięci” Pierre’a Nora, “Przeszłość to obcy kraj” Davida Lowenthala, “Przeszłość to inny kraj” Tony’ego Judta. Polecamy uwadze także dyskusję “Dramat pamięci”, która miała miejsce w redakcji „Res Publiki”, i w której udział wzięli Paweł Hertz, Krystyna Kersten, Zygmunt Kubiak, Zdzisław Najder, a redakcję reprezentowali Piotr Kłoczowski, Marcin Król i Marek Zaleski. W jubileuszowym numerze prezentujemy także rysunki Jana Lebensteina, a o pracach artysty pisze Michał Fopp.

Spis treści

Wojciech Przybylski o książce Tabu i niewinność

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa