Spotkanie DNA Miasta już jutro!
Już jutro rozpoczyna się spotkanie „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”. Uczestnicy z Elbląga, Świdnika, Białegostoku, Krotoszyna, Puław, Włocławka, Warszawy, Podkowy Leśnej, Katowic, Zielonej Góry, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa, Legionowa, Bydgoszczy, Szczytna, Sopotu, Szczecina, Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Otwocka, […]
Już jutro rozpoczyna się spotkanie „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”. Uczestnicy z Elbląga, Świdnika, Białegostoku, Krotoszyna, Puław, Włocławka, Warszawy, Podkowy Leśnej, Katowic, Zielonej Góry, Rzeszowa, Łodzi, Krakowa, Legionowa, Bydgoszczy, Szczytna, Sopotu, Szczecina, Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Otwocka, Gdyni, Opola, Gdańska, Chełma, Poznania, Kalisza, Wrocławia, Mińska Mazowieckiego, Ostrowa Wielkopolskiego, Gliwic, Zamościa, Radomska, Stalowej Woli oraz Józefowa rozpoczną prace nad systemem merytorycznego wsparcia dla tworzenia i realizacji miejskich polityk kulturalnych.
Przypominamy, że spotkanie odbywa się 28 i 29 listopada 2013 r. w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213). Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10.30. Pobierz program
Spotkanie organizowane jest przez Res Publikę Nową, Instytut Goethego oraz Narodowe Centrum Kultury. Swoim patronatem honorowym spotkanie objęli Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Informujemy również, że dzięki staraniom Narodowego Centrum Kultury w pierwszym dniu konferencji będzie dostępna transmisja on-line. Będzie ją można oglądać TUTAJ.
Już od ponad dwudziestu lat samorządy są aktywnymi aktorami polityki kulturalnej w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza miast, które dysponują w skali kraju znaczącymi środkami na finansowanie kultury i siecią publicznych instytucji kulturalnych. Jak i do czego możliwości te są w miastach wykorzystywane? Co dzięki ich zaangażowaniu samorządy pragną osiągnąć? Czy mają sformułowane zasady prowadzenia polityki kulturalnej? Na te pytania pragnęli znaleźć odpowiedź autorzy opublikowanego w maju 2013 r. raportu „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne”. Badania przeprowadzili w okresie od czerwca 2012 do stycznia 2013 r. w 66 miastach.
Główne wnioski raportu „DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne” wskazują, że miasta działają w obszarze kultury niejako na wyczucie. Brakuje spójnych strategii i sposobów ich ewaluacji, a tym samym narzędzi do prowadzenia mądrej i przemyślanej miejskiej polityki kulturalnej. Trudno mówić też o synchronizacji działań prowadzonych przez samorządy i administrację publiczną różnych szczebli oraz pogłębianiu więzi międzysektorowych prowadzących do wykorzystywania kultury do budowania zdrowych relacji społecznych.
Jednocześnie dostrzec można liczne działania podejmowane przez władze miast, które mają na celu wypracowanie pozytywnych modeli miejskich polityk kulturalnych. Warto wesprzeć te działania budując ogólnokrajowy system merytorycznego wsparcia takich inicjatyw. Przy Narodowym Centrum Kultury powstał w tym celu Zespół do spraw Miejskich Polityk Kulturalnych, który przez najbliższe 18 miesięcy będzie pracował nad narzędziami wspierania społeczności lokalnych w dążeniu do lepszej polityki kulturalnej. W skład Zespołu wchodzą: Bogna Świątkowska (przewodnicząca), Artur Celiński, Aleksandra Szymańska, Marek Sztark i Joanna Kusiak.
Zapraszamy do zapoznania się z programem spotkania. Pierwszy dzień będzie poświęcony wymianie doświadczeń i dyskusji o możliwych scenariuszach rozwoju kultury w mieście oraz stojących przed nią wyzwaniami. Drugi dzień wypełnią zaś w całości warsztaty, podczas których będziemy tworzyć zręby programu merytorycznego wsparcia tworzenia i realizacji miejskich polityk kulturalnych.
Pobierz program
Wszelkich informacji o wydarzeniu udziela Artur Celiński (tel. 668 172 566, arturcelinski@gmail.com) oraz Tomasz Kukołowicz (tel. 22 21 00 186, tkukolowicz@nck.pl). Udział w konferencji jest bezpłatny.
Patronat medialny nad spotkaniem sprawuje www.portalsamorzadowy.pl