Solidarność z Centrum Lewady

Władze Rosji atakują wolność nauki. Przedmiotem inwigilacji stało się niezależne Centrum Badania Opinii Publicznej Lewada. Prokuratura Okręgowa Savelovskaja w Moskwie wystosowała wobec Centrum Lewada w dniu 15 maja 2013 upomnienie w związku z działaniem niezgodnym z […]


Władze Rosji atakują wolność nauki. Przedmiotem inwigilacji stało się niezależne Centrum Badania Opinii Publicznej Lewada. Prokuratura Okręgowa Savelovskaja w Moskwie wystosowała wobec Centrum Lewada w dniu 15 maja 2013 upomnienie w związku z działaniem niezgodnym z ustawą o niekomercyjnych organizacjach. W uzasadnieniu napisano, że Centrum otrzymuje „finansowe wsparcie z zagranicy” oraz prowadzi poprzez publikację swoich badań „działalność polityczną”. Podpisani pod petycją sprzeciwiają się powyższym działaniom władz rosyjskich, mającym na celu zawieszenie działalności Centrum oraz jego dyrektora, prof. dr. Lwa Gudkowa.

Działanie władz rosyjskich ma na celu uniemożliwienie Centrum Badawczemu Lewada dalszej działalności. Postępowanie prokuratury polega na kwestionowaniu współpracy oraz standardów pracy naukowej, do których jednoznacznie należy współpraca międzynarodowa. Tym samym, władze rosyjskie podważają swój własny cel, jakim jest bycie równoważnym partnerem w ramach działalności naukowej na forum międzynarodowym. To na tym forum właśnie Centrum Badawcze Lewada cieszy się wysoką renomą. Dla wszystkich, którzy są zainteresowani otrzymaniem dokładnego obrazu rosyjskiego społeczeństwa, polityki i opinii publicznej, pracujące w duchu przejrzystości Centrum Lewada, stanowi niezbędne źródło wiedzy. Skierowane przeciwko Centrum działania władz rosyjskich stanowią nie tylko zagrożenie dla Centrum Lewada, ale także dla niezależnych socjologicznych badań empirycznych w Rosji w ogóle.

Udział w kampanii to nie tylko protest, ale przede wszystkim znak solidarności dla dotkniętych represjami. W ciągu zaledwie pięciu dni 1700 osób z 10 krajów europejskich, głównie humanistów związanych z nauką, podpisało apel. „Res Publica Nowa” wraz z redaktorem naczelnym Wojciechem Przybylskim wsparła akcję na stronie: zeitschrift-osteuropa.de, do czego zachęcamy i Was, drodzy czytelnicy!

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa