Solidarność w Europie

Co dalej z Europą? Czy solidarność może jeszcze oznaczać realną pomoc słabszym, czy to już tylko puste slogany? Jak będzie wyglądać europejska solidarność po Brexicie?


Między innymi tym kwestiom w dniach 4-6 listopada poświęcona będzie konferencja „Mobilizing for the Commons” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny.

Europa przeżywa obecnie największy kryzys tożsamościowy w swojej historii. Sytuacja ekonomiczna, konflikty zbrojne, nowe ruchy masowe, zmiany na rynku pracy, napięcia związane z migracjami i zmianami klimatu mają wspólne podłoże: kryzys solidarności. Wśród Europejczyków nie ma zgody co do tego, jak solidarnie dzielić się wspólnymi zasobami. Właśnie nad tym problem debatować będzie ponad 100 intelektualistów i redaktorów z całej Europy podczas spotkania w Gdańsku, kolebce Solidarności. Będą starali się odpowiedzieć na pytanie o nową kulturę solidarności.

1440_600

Podczas trzydniowej konferencji pt. „Mobilizing for the Commons” organizatorzy stworzą przestrzeń do rozmowy z redaktorami czasopism idei z niemal wszystkich krajów Europy, intelektualistami z Ameryki i zainteresowaną publicznością. Celem spotkania będzie skierowanie europejskiej opinii publicznej na myślenie o wspólnym działaniu na rzecz europejskiej solidarności.

W licznych debatach wezmą udział m.in. Ulrike Guérot, politolog, dyrektorka think-tanku European Democracy Lab; Marek Cichocki, filozof, politolog, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego w zakresie współpracy z UE; i Wojciech Przybylski, publicysta, redaktor naczelny Eurozine, prezes fundacji Res Publica. Porozmawiają o tym, kto powinien gwarantować solidarność: państwo czy obywatele? Natomiast Ivan Krastev, bułgarski politolog i analityk; Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego i Paweł Marczewski, z Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu dyskutować będą o zaangażowaniu ruchów społecznych w politykę.

Drugiego dnia również odbędą się debaty otwarte m.in. o radykalizmie lewicy porozmawiają David Abraham, amerykański profesor prawa; Claus Offe, niemiecki socjolog polityki oraz Sławomir Sierakowski, publicysta, socjolog, założyciel Krytyki Politycznej. Wśród prelegentów będą również znani intelektualiści z całego świata: Ugo Mattei, profesor prawa; Matthew Kaminski, wicenaczelny POLITICO Europe; David Ost, amerykański politolog zajmujący się polską transformacją i ruchem „Solidarności” i Shalini Randeria, rektor Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Wydarzenie będzie relacjonowane na żywo poprzez media społecznościowe organizatorów. Więcej informacji na stronie: www.eurozine.com/gdansk2016 oraz w mediach społecznościowych pod hashtagiem #Eurozine2016.

Wydarzenie organizowane jest przez Eurozine – sieć najważniejszych europejskich czasopism idei, fundację Res Publica, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Europejskie Centrum Solidarności. Partnerami konferencji są Fundacja ERSTE oraz Prezydent Miasta Gdańsk. Projekt współfinansują Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Connected Action for the Commons. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza Trójmiasto, radio TOK FM, Tygodnik Powszechny oraz portal Trojmiasto.pl.

Res Publica Nowa