Sojusznicza solidarność w NATO

Jak rozkładają się siły NATO w Europie Środkowo-Wschodniej? Jak wzmocnić poparcie opinii publicznej dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?


Przed szczytem NATO w Warszawie redakcja Visegrad Insight podejmuje temat granic sojuszniczej solidarności. Nowy numer dostępny w kioskach już 14 czerwca w całej Polsce.

W numerze “Allied Solidarity” Sławomir Dębski mówi o tym, jak zainteresować każdego obywatela sprawami NATO, ministrowie i wiceministrowie obrony Martin Stropnický, Peter Siklósi i Tomasz Szadkowski – opowiadają o oczekiwaniach państw V4 wobec NATO. Eksperci (Jaroslav Nad‘, Bogusław Smólski) oraz dyplomaci (Tomasz Chłoń, Réka Szemerkényi, Rastislav Káčer) mówią wprost o niedostatkach i dalszej przyszłości współpracy obronnej państw regionu.

– Dziś NATO jest zbyt potężne, by mogło mieć wrogów, ale z perspektywy Europy Środkowej jak na dłoni widać przeciwników pokoju, którzy w sojuszu widzą rywala, i dążą do rozbicia naszej solidarności przez dezinformację i tworzenie atmosfery niepokoju – mówi Wojciech Przybylski, redaktor naczelny.

Ponadto Tomasz Kasprowicz pisze o gospodarczych konsekwencjach zamknięcia strefy Schengen. Jan Zielonka w wywiadzie z Maciejem Kuziemskim mówi o hamowaniu integracji Unii Europejskiej, Matteo Tacconi pisze o nieoczekiwanym włoskim sprzymierzeńcu w walce o bezpieczeństwo gazowe krajów Grupy Wyszehradzkiej. W sekcji ekonomicznej Martin Ehl, szef działu międzynarodowego czeskiego dziennika gospodarczego Hospodářské noviny, omawia relacje państwo a ekonomia w perspektywie zachodzących w Polsce zmian politycznych, a Peter Stracar, pierwszy dyrektor wykonawczy globalnego koncernu GE w regionie mówi jak pokonać bariery wzrostu.

Co więcej, na 25-lecie powstania grupy Wyszehradzkiej redakcja zebrała opinie na temat wspólnych osięgnięć m.in. od: Radosława Sikorskiego, Martina Butoty, Jacquesa Rupnika, Danieli Schwarzer oraz Krzysztofa Szczerskiego.

Premiera numeru odbyła się podczas trzech istotnych wydarzeń międzynarodowych: Wrocław Global Forum, Prague Summit oraz Brain Bar Budapest. Numer jest już dostępny w sklepie internetowym Res Publiki w formie elektronicznej i papierowej na publica.pl/sklep, a od 14 czerwca w dobrych księgarniach w całej Polsce.

Visegrad Insight to jedyny anglojęzyczny półrocznik wyszehradzki współtworzony przez międzynarodowy zespół redaktorów z czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wydawcą jest Res Publica dzięki wsparciu Międzynarodwego Funduszu Wyszehradzkiego. Więcej informacji na stronie www.visegradinsight.eu.

VI9-okladka_72dpi

Res Publica Nowa