Smoleń: Rasistowskie Wiadomości

Gloryfikujący ksenofobiczne bojówki materiał Wiadomości wyznacza nową, ciemną erę w dziejach polskich mediów państwowych


Podczas dyskusji nad małą ustawą medialną poseł Robert Winnicki z klubu Kukiz’15, prywatnie prezes Ruchu Narodowego, dowcipnie wyraził nadzieję, że zapowiadany na początek 2016 roku „projekt mediów narodowych będzie konsultowany z narodowcami, bo inaczej nie wypada”. Jednocześnie pojawiły się głosy, że nową jakością w mediach mógłby wprowadzać Mariusz Max Kolonko, internetowy król prawicowej opinii, z charakterystycznym akcentem demaskujący przed młodzieżą fałsze politycznej poprawności. Podczas gdy uwagę komentatorów przyciągały do tej pory przede wszystkim śmieszne przejawy partyjnej służalczości — transmisja na żywo z godzinnego wykładu Kaczyńskiego „dzięki uprzejmości TV Trwam”, czy przerywanie wywiadu z Kidawą-Błońską w celu pokazania uścisku prezydenta Dudy ze skoczkami narciarskimi — zwykły, ordynarny rasizm niepostrzeżenie wdarł się do głównego wydania najważniejszego serwisu informacyjnego państwowych mediów.


Czy społeczeństwo zagrożone jest przez obecny kształt gospodarki ? O tym w najnowszym numerze Res Publiki Nowej: Szał Bankiera. Zamów go tutaj.

2-15-FB-cov


We wtorek 26 stycznia widzowie obejrzeli poruszającą opowieść o „broniącej się Europie”. Najpierw — Wielka Brytania i Britain’s First, szowinistyczny ruch polityczny, powiązany z włamaniami do meczetów w 2014 roku, od którego zdecydowanie odcina się nawet niechętna przybyszom Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa. Z Wiadomości TVP dowiemy się jednak tylko, że jest to organizacja, która „otwarcie sprzeciwia się wpuszczaniu emigrantów oraz islamizacji Wielkiej Brytanii”. Pokazano fragment pyskówki pomiędzy członkinią organizacji a sklepikarzem o arabskich korzeniach: pierwsza krzyczy, że jest to chrześcijańskie państwo, mężczyzna się z nią nie zgadza, i pyta, czy „jest zazdrosna, że je przejmujemy”. To ostatnie to pewnie ironia, a wcześniej mógł równie dobrze mieć na myśli, że kraj zamieszkują wyznawcy wielu religii. Niejasną sytuację mógłby wyklarować przedstawiciel muzułmańskiej społeczności lub socjolog, opisujący faktycznie przeważające poglądy tej grupy: nic takiego nie zobaczymy. Narracja Wiadomości wprost sugeruje, że byliśmy świadkami obrończyni chrześcijańskiej Europy w starciu z bezczelnym islamistą: „Widzisz ten krzyż? Tego nie pokonacie!”. Następnie reporter tłumaczy, że masowa imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu wywołała społeczny kryzys, który polityków przerasta. Według wypowiadającego się prof. Grzegorza Janusza z UMCS, przybysze są nie tylko „obcy kulturowo”, ale także „roszczeniowi”. Reporter kontynuuje w ustępie, który należy przytoczyć w całości: „Nie chodzi tylko o oczekiwania socjalne uchodźców. Komisja Europejska właśnie przyznała, że połowa z tych, którzy przyjechali w grudniu, to emigranci ekonomiczni. Problem w tym, że wielu przybyszów chce przebudować Europę na swoją modłę, czego symbolem stała się seria napaści seksualnych na Europejki”. Usłużny profesor potwierdza: „nie chcą się integrować, nie chcą się dostosowywać, uważają, że społeczeństwa powinny się do nich dostosowywać, żądają na przykład określonych działań ze strony państwa, tworzą policję szariatową, to rodzi konflikty”.

Reszta materiału to obraz manifestacji narodowców w Podkowie Leśnej, z niejasnych przyczyn zakazanej przez przewrażliwionego prezydenta Tusińskiego (na szczęście wolność do obrony przed islamizacją potwierdził sąd), czy wzmianki o podobnie nastawionych grupach i politykach z innych krajów Unii Europejskiej (z fińskimi Żołnierzami Odyna na czele). Warto wspomnieć, że materiał dotyczący Podkowy Leśnej został później określony przez Tusińskiego na portalu społecznościowym jako „dobry pokaz propagandy i manipulacji faktami w najgorszym stylu”.

Przekaz jest prosty — słabe rządy państw zachodnich doprowadziły do sytuacji, w której dumni, chrześcijańscy Europejczycy muszą sami wziąć sprawę w swoje ręce. Do tej pory w mediach głównego nurtu panowało typowe nastawienie „prawda leży po środku”: uchodźcy cierpią i zasługują na pomoc, ale kosztują i mogą wśród nich znaleźć się osoby niebezpieczne. Wczorajszy materiał Wiadomości TVP radykalnie zmienia ten podział: w nowym paradygmacie przybysze — ale także muzułmanie żyjący w Europie od pokoleń! — dzielą się na roszczeniowych leni oraz niebezpiecznych gwałcicieli i terrorystów. Skrajnym, liczącym kilkudziesięciu czy kilkuset członków organizacjom przeciwni są także Europejczycy — dumni Żołnierze Odyna zostali niedawno wykpieni przez grupę clownów. Przez reportera Wiadomości przedstawiane są natomiast jako masowe ruchy oporu i samoobrony przed „islamizacją” — bez żadnej ironii czy rezerwy, jakby pojęcie to miało w ramach nauk społecznych rzeczywisty desygnat. W całym materiale nie znalazł się ani jeden pełnoprawny głos drugiej strony, bo trudno za taki uznać zmanipulowaną wypowiedź Tusińskiego, z której nie ostały się żadne argumenty, a jedynie użalanie na będący konsekwencją zakazu manifestacji hejt w internecie.

Mamy styczeń 2016 roku, a w Polsce dyskryminacyjny dyskurs jest nie tylko dopuszczany jako skrajny głos w debacie publicznej, ale wręcz wygłaszany ustami reportera w głównym wydaniu Wiadomości TVP. Jak do tego doszło? Obydwie odpowiedzi są przerażające. Pierwsza wskazywałaby na faktyczny rasizm obozu rządzącego. Druga, na swój sposób jeszcze bardziej ponura, jest taka, że prezes Kurski jest skłonny do wypuszczenia ksenofobicznych demonów tylko po to, by odwrócić uwagę opinii publicznej od posunięć i wpadek PiSu oraz uderzyć w Niemcy, Unię Europejską i patronkę emigrantów, Angelę Merkel (sąsiedni materiał nosi tytuł „Niemcy pod pręgierzem”). A wszystko w to w sytuacji, gdy każdy tydzień przynosi informacje o kolejnych rasistowskich napaściach na naszych gości, turystów i współmieszkańców.

Fot. Wiadomości TVP

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Jeden komentarz “Smoleń: Rasistowskie Wiadomości”

Skomentuj

Res Publica Nowa