„Słodko-gorzki smak wolności”
Zapraszamy na premierę książki "Słodko-gorzki smak wolności. Młodzi intelektualiści o 25 latach przemian w Polsce". W debacie na temat zagrożeń dla demokracji udział wezmą autorzy tomu: prof. Marcin Król, Marcin Moskalewicz, Aleksandra Niżyńska, Wojciech Przybylski […]
Zapraszamy na premierę książki „Słodko-gorzki smak wolności. Młodzi intelektualiści o 25 latach przemian w Polsce”. W debacie na temat zagrożeń dla demokracji udział wezmą autorzy tomu: prof. Marcin Król, Marcin Moskalewicz, Aleksandra Niżyńska, Wojciech Przybylski i Karolina Wigura.
Spotkanie odbędzie się w środę, 17 grudnia, o godzinie 17:30 w kawiarni „Szósta po południu” – ul. Szpitalna 5, Warszawa
Od wyborów 4 czerwca 1989 roku minęło ćwierćwiecze. Czy dziś po 25 latach wolności powinniśmy się bać o naszą demokrację?
Prof. Marcin Król w słynnym wywiadzie „Byliśmy głupi” na łamach Gazety Wyborczej, mówił Grzegorzowi Sroczyńskiemu, że architekci naszej wolności tak bardzo skupili się na wzroście PKB, że zapomnieli o dobru wspólnym. „I dziś musimy się ruszyć, odzyskać ideę równości. Inaczej przyjdzie to „coś” i będziemy wisieć na latarniach” – mówił prof. Król.
Czy młodzi obserwatorzy życia publicznego wychowani w wolnej Polsce też mają tak gorzki obraz ostatniego ćwierćwiecza? I czy podobnie jak Król, dostrzegają to czające się „coś”, które jest zwiastunem pewnego końca?
Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wydanej właśnie przez Instytut Spraw Publicznych i wydawnictwo Kurhaus książce „Słodko-gorzki smak wolności. Młodzi intelektualiści o 25 latach przemian w Polsce”.
Na książkę składają się eseje humanistów młodego pokolenia, którzy podjęli problematykę kształtowania się w Polsce idei wolności po 1989 roku, przemian społecznych, ewolucji myśli liberalnej i feministycznej oraz roli i jakości debaty publicznej.
Wśród autorów: Ciżewska-Martyńska, Kozłowska, Kuisz, Kasprowicz, Marczewski, Moskalewicz, Niżyńska, Przybylski i Wigura – wszyscy urodzeni na przełomie lat 70. i 80. „ Zaprosiłem wyłącznie ludzi z młodego pokolenia. Nie że Staniszkis, Krzemiński, Śpiewak i Król jeszcze raz to samo napiszą, tylko 30-latkowie i 40-latkowie. Oni są z innej rzeczywistości. Z nieporównywalnie większą wrażliwością społeczną, to wyraźna różnica” – tak prof. Król wyjaśniał na łamach Gazety ideę stojącą za powstaniem książki.
Podczas spotkania odbędzie się debata na temat tego, czy demokracja jest w Polsce zagrożona. W gronie prof. Marcina Króla i autorów porozmawiamy o tym, czy demokracja, chcąc tego czy nie, powołuje do życia swoich „grabarzy”? Czy mamy prawo nakładać ramy na wolność słowa, wyrażania poglądów, a jeśli tak, to jak daleko możemy się w tym posunąć. Czy ruchy ekstremistyczne, nacjonalistyczne, coraz silniejsze w młodym pokoleniu, zagrażają obecnie polskiej demokracji? Co jest groźniejsze: uśpienie demokratów czy przebudzenie radykałów?
Podczas spotkania będziemy rozdawać egzemplarze książki. Spotkanie odbywa się w ramach działalności koalicji Razem 89.