Rusza projekt I AM EUROPE – ile może obywatel Unii Europejskiej?

Co możemy jako obywatele Unii Europejskiej i jaki mamy na nią wpływ? Projekt I AM EUROPE, badający koncepcję obywatelstwa europejskiego, ma zapoczątkować debatę na temat jego funkcjonowania. W ramach inicjatywy przedstawiciele organizacji społecznych sprawdzą w jaki […]


Co możemy jako obywatele Unii Europejskiej i jaki mamy na nią wpływ? Projekt I AM EUROPE, badający koncepcję obywatelstwa europejskiego, ma zapoczątkować debatę na temat jego funkcjonowania. W ramach inicjatywy przedstawiciele organizacji społecznych sprawdzą w jaki sposób obywatel UE może kształtować to, co dzieje się we wspólnocie. „Res Publica Nowa” oraz „Visegrad Insight” patronują temu wydarzeniu.

Wspólnota interesuje Polaków głównie w kontekście unijnego budżetu. Mało kto zastanawia się nad ideą unijnej demokracji i obywatelstwa, które oprócz obowiązków, powinno wiązać się też z przywilejami i możliwościami oddolnego działania. I AM EUROPE, półroczny program zainicjowany przez Fundację Evens, ma na celu poruszenie tematów dotyczących obywatelstwa w UE, wpływu jej mieszkańców na możliwość stanowienia prawa i rozwój unijnej demokracji. Uczestnicy projektu będą pracować nad innowacyjnymi modelami aktywnego obywatelstwa, które następnie mogłyby stać się stałymi praktykami w zakresie działań w obszarze UE. Start projektu na początku roku nie jest przypadkowy – Komisja Europejska ogłosiła 2013 Europejskim Rokiem Obywateli.

Działania w ramach projektu I AM EUROPE będę prowadzone przez grupę około dwustu osób z ośmiu krajów Unii Europejskiej: Szwecji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Belgii, Bułgarii, Francji i Polski. Debaty i dyskusje początkowo przeprowadzone lokalnie, następnie przerodzą się w dyskusje ponadnarodowe. Działania zakończy konferencja podsumowująca projekt, która odbędzie się 22 czerwca w Brukseli.

Celem tego międzynarodowego projektu jest wywołanie debaty, której brakuje w życiu publicznym w całej Europie. W I AM EUROPE wezmą udział członkowie najciekawszych organizacji społecznych z krajów UE, skupiające ludzi aktywnych na poziomie lokalnym, m.in. Animafac z Francji, Mitost Association z Niemiec oraz belgijskie Pour La Solidarité i Samenlevingsopbouw Antwerpen Stad.

Fundacja Evens, inicjator projektu I AM EUROPE to organizacja non-profit z główną siedzibą w Belgii i oddziałami w Polsce oraz Francji. Jej celem jest organizacja i wspieranie inicjatyw promujących harmonijne współistnienie obywateli i państw zjednoczonej Europy.

I AM EUROPE
4 lutego – 22 czerwca 2013

http://www.iameurope.eu
http://iameurope-ef.blogspot.com
https://www.facebook.com/IamEuropeProject

Fundacja Evens
http://www.evensfoundation.be/pl/node/421

Patroni medialni
Newsweek, TOK FM, NaTemat.pl, Res Publica Nowa, Visegrad Insight, DziennikOpinii.pl, NGO.pl Kulturaonline.pl, ceo.org.pl

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa