Radykalne śniadanie z Justinem McGuirkiem

Na spotkanie z autorem książki "Radykalne miasta" zapraszają jej wydawcy - Res Publica oraz Fundacja Bęc Zmiana


Jakie są konkretne możliwości wymyślania na nowo relacji na jakich oparta jest organizacja miast? Justn McGuirk w swojej książce „Radykalne miasta” przygląda się codziennemu życiu mieszkających w Ameryce Łacińskiej ludzi; przedstawia także architektów, aktywistów, odważnych polityków i społecznych działaczy, których próby rozwiązania problemu biedy i nierówności społecznych doprowadziły do rewolucyjnych rozwiązań, a tym samym całkowicie zrewitalizowały przestrzeń miejską.

Czy w Polsce tego typu zmiany byłyby w ogóle możliwe? Punkt wyjścia do dyskusji stanowią dziury w całym, rozumiane jako dociekliwość i szukanie tych przestrzeni, które trwają na uboczu, pozostają nietknięte przez dynamikę miasta-przedsiębiorstwa.

Spotkanie poprowadzą Agata Pyzik i Artur Celiński. Wstęp wygłosi Bogna Świątkowska.

Radykalne śniadanie z Justinem McGuirkiem jest częścią Res Publica Festival i odbędzie się 26. czerwca 2015 r. o godz. 9.00 na ul. Mysiej 3. Spotkanie to odbywa się również w ramach prowadzonego przez Fundację Bęc Zmiana cyklu „Synchronizacja

O FESTIVALU:

RPF_logo

Res Publica Festival to próba połączenia wszystkich wątków, które nas pasjonują – Idee, Miasto, Innowacje. Spieramy się, debatujemy, działamy. W ciągu ostatniego roku coraz intensywniej, częściej i chyba też skuteczniej. Wydając trzy pobudzające do myślenia magazyny, wpływamy na kształt debaty publicznej. W ramach New Europe 100 oraz Koalicji na rzecz Polskich Innowacji analizujemy i promujemy kierunek rozwoju Polski i regionu. Dzięki DNA Miasta wspieramy powstawanie mądrzejszych polityk kulturalnych. Idee mają konsekwencje. W Res Publice zdajemy sobie z tego sprawę.

Res Publica Festival odbędzie się 25-26 czerwca w Warszawie w ramach Warsaw Innovation Days. Wezmą w nim udział m.in. prof. Marcin Król, minister Włodzisław Duch (MNiSW), Justin McGuirk (autor książki “Radykalne miasta”), Adam Greenfield (dyrektor Urbanscale), Filippo Addarii (dyrektor w Young Foundation), a także kilkudziesięciu innowatorów z Europy Środkowo-Wschodniej, liderów listy New Europe 100.

Partnerami wydarzenia są: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urząd m.st. Warszawy.

Res Publica Festival odbywać się będzie w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Więcej informacji i rejestracja: http://res.publica.pl/festival

O „SYNCHRONIZACJI”:

Cykl „Synchronizacja” Fundacji Bęc Zmiana odbywający się w tym roku pod nazwą „Konkret”, przyjmuje formułę krytycznego projektu analitycznego i nakierowana jest na poszukiwanie KONKRETU. Podważona i rozważona zostanie rola współczesnych architektów, socjologów, polityków, miejskich aktywistów, urzędników oraz mieszkańców w realnym kreowaniu lepszej organizacji przestrzennej i lepszej jakości życia.

Projekt „Synchronizacja. Konkret” jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawa.

Więcej informacji: www.synchronicity.pl

O KSIĄŻCE:

radcitweb1

W połowie XX wieku europejskie marzenie o modernistycznej utopii przeniosło się do Ameryki Łacińskiej i odtąd to miejsce jest poligonem doświadczalnym dla najbardziej nowatorskich i odważnych pomysłów urbanistycznych.

Radykalnych miastach Justin McGuirk pokazuje efekty realizacji tych idei: modelowe chilijskie osiedle socjalne powstałe z połówek domów, których budowę ukończyć mają sami mieszkańcy; słynny wieżowiec Torre David w Caracas, wypełniony nie przestrzenią biur oraz banków, ale zorganizowaną społecznością dzikich lokatorów; czy też argentyńską komunę Túpac Amaru, której charyzmatyczna przywódczyni zapewniła najbiedniejszym dostęp do luksusowych basenów. Od Meksyku, przez Wenezuelę, Brazylię, po Argentynę – radykalne miasta najbardziej zurbanizowanego kontynentu na świecie rodzą ekstremalne warunki mieszkaniowe: gigantyczne osiedla i rozlewające się w nieskończoność slumsy.

Justin McGuirk  – pisarz i kurator, niegdyś redaktor czasopisma „Icon”, szef wydawnictwa Strelka Press. Jego artykuły o architekturze publikuje „Guardian”, a także „Observer”, „Times”, „Domus”, „Art Review” i wiele innych periodyków. W 2012 roku otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za wystawę stworzoną wspólnie z biurem architektonicznym Urban-Think Tank.

Fragmenty książki >> http://issuu.com/beczmiana/docs/radykalne_miasta

Wywiad z Justinem McGuirkiem >> http://www.beczmiana.pl/szukaj,682,produktywny_luz.html?t=justin%20mc%20guirk

KUP KSIĄŻKĘ >> http://www.beczmiana.pl/999,radykalne_miasta.html  + https://publica.pl/produkt/radykalne-miasta-2

Współwydawca: Fundacja Res Publica

Skomentuj lub udostępnij
Loading Facebook Comments ...

Skomentuj

Res Publica Nowa